Пустинско пешачење и кампување меѓу песочни дини: најдобра опрема, препорачана опрема, совети и препораки за преживување за вашите претстојни пустински авантури.

Живеење во пустина: Како е?

Пустината е една од најтешките средини на Земјата. Тоа е место на крајности, со високи температури во текот на денот и студен студ во текот на ноќта. Има малку вода и храна, а пејзажот е неплоден и непростлив. Значи, како е да се живее во пустина?…

0 Коментари

Лансирањето на Mysk Moon Retreat во Дубаи во октомври 2022

Повлекување на Муск Месечината, истакната дестинација за практични глампи и пустински авантури среде дините на планините Млеиха и Ал Фаја во Шарџа, повторно ги отвора вратите за зимската сезона. Почнувајќи од 1ви Октомври 2022, гостите можат да уживаат во неспоредливото искуство и да го разгорат авантуристичкиот дух низ пустината на…

0 Коментари

Пешачење во пустината: Опрема, Облека и информации

Пешачењето во пустината е едно од најпредизвикувачките, сепак наградувачки искуства што можете да ги имате, и која секој треба да ја доживее барем еднаш во својот живот. Всушност, планинарското патување во пустината претставува многу логистички и организациски предизвици во однос на хидратацијата, заштита од сончева светлина, и справување со екстремни температурни промени…

0 Коментари

Најдобра пустинска нега на кожата & Производи за сува коса, Топла клима

Пустинските клими се екстремно суви и суви и бараат посебна грижа за вашата кожа и коса за да ги одржите здрави и да изгледаат одлично.. Првиот чекор што треба да го направите кога сте изложени на суровото пустинско сонце е да го носите најсилниот крем за сончање што можете да го најдете,…

0 Коментари
Најдобри пустински активности и работи што треба да се прават во пустината
Најдобри пустински активности и работи што треба да се прават во пустината

8 Прекрасни активности што можете да ги правите во пустината

Ретко луѓето мислат на пустината како место за рекреација, што е срамота. Има безброј спортови и активности во кои можете да уживате во пустината - впрочем, има неколку работи што можете да ги правите само во пустината и тие дефинитивно треба…

0 Коментари

Пустинска храна: Наоѓање храна во пустината

Да се ​​најде храна во пустината е потешко отколку во која било друга средина таму, уште повеќе во врелите песочни пустини како Сахара каде ресурсите се скудни, а топлината неподнослива. Ако планирате планинарење во пустината, најдобро е да размислите однапред и да донесете…

0 Коментари

Дали има пустини во Канада?

Канада е добро позната по тоа што има студена клима, па можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека во Канада има пустини, иако малку "неконвенционален". Како што впрочем, многу од регионите слични на пустината што ќе ги најдете во земјата не се доволно суви за да се квалификуваат како "вистина" пустините, но…

0 Коментари
Карта на пустините во САД
Карта на четирите главни американски пустини

Северноамерикански пустини: Кои и каде се главните пустини во САД

Околу 30% на територијата на САД опфаќа пустински или полупустински средини, главно се наоѓа во југозападната област. Во САД има четири главни пустини, кои се движат од јужната граница со Мексико до државите Орегон и Ајдахо на север: пустината Мохаве, Соноран…

2 Коментари

Најголемите пустини на светот

Антарктикот е најголемата пустина во светот. Можеби звучи изненадувачки, затоа што луѓето имаат тенденција да размислуваат само за топли пустини исполнети со песочни дини и камили, но технички секоја територија со слаби врнежи се класифицира како пустина - вклучувајќи ги и поларните и студените пустини. Всушност, пустини на Антарктикот и Арктикот…

1 Коментар

Очила за сонце за пустината: најдобра заштита на очите за пустински услови

Постои малку познат несакан ефект од поминување време под жешкото пустинско сонце: може да ви ги изгори очите. Да, сосема буквално. Луѓето кои живеат во пустина често го доживуваат овој феномен познат како "фотокератитис", што е постепено и долгорочно оштетување на рожницата на вашите очи. Ова е…

0 Коментари

Крај на содржината

Нема повеќе страници за вчитување