Сендбординг и авантури во пустинска дина во Централ, Југоисточна, и Источна Азија.

Сендбординг во Монголија

Монголија е дом на пустината Гоби, една од најневеројатните пустини во светот, што е и главна атракција што ги привлекува туристите и авантуристичките патници во земјата. Сепак, тоа е студена пустина која нема многу песок, но има неколку исклучоци.…

0 Коментари

Дашт-е Лут, најжешката пустина на светот

Дашт-е Лут е солена пустина која се наоѓа во југоисточен Иран, конкретно во Керман, провинции Систан и Белучистан, познат по тоа што е еден од најсушните и најжешките региони на нашата планета. Самата таа се смета и за една од најголемите пустини во светот; Всушност, тоа е како…

1 Коментар

Карпестата пустина или Хамада: карактеристики и информации

Пустинскиот пејзаж може да заземе различни аспекти во зависност од преовладувачките процеси на ерозија и таложење. Карпести пустини, наречена и хамада, се состои од огромни пространства на карпи кои ветрот ги симнал од сите остатоци произведени од метеорската деградација; камчести пустини, наречен серир или рег, потекнуваат од античките алувијални наслаги…

1 Коментар

Haeundae Sand Festival се враќа во Бусан во мај 2022

Најголемата прослава на песочната уметност и рекреација во Јужна Кореја се враќа оваа година по прекинот поради пандемијата на Ковид. Фестивалот на песокот Хеунда ќе се одржи од 20 до 23 мај во Бусан, и официјално го означува почетокот на сезоната на плажи во земјава. Секоја година…

0 Коментари

Сендбординг во Јемен

Познат по својата единствена вегетација и диви животни, од кои голем дел не може да се најде никаде на друго место на планетата, Островот Сокотра е уникатно место на Земјата, познат како бисер на Јемен и на целиот арапски регион Рас Ерисел, источниот рт на островот, е исто така дом на млечно…

0 Коментари
Сендбординг во Wahiba Sands, Оман.
Сендбординг во Wahiba Sands, Оман. Фотографијата е дадена на Andries Oudshoorn.

Сендбординг во Оман

Оман е автентична и прекрасна земја полна со интересни места за посета, и песок може да се практикува на магичните дини на пустината Оман. Областа позната како Вахиба Сандс или Шаркија Сандс, се наоѓа во источната песочна пустина, е како океан од обични дини кои изгледаат…

0 Коментари

Сендбординг во Кина

Сендбординг (пескарење) расте популарноста во Кина, каде што понекогаш се нарекува и како "лизгање на песок"(скијање на песок). Во последните години има бум на објекти посветени на овој спорт низ целата земја, особено во пустинските области, но и некои крајбрежни плажи. Можете да ги возите дините на…

0 Коментари

Сендбординг во Индонезија

Индонезија е одлична дестинација за сурфање на песок, што може да се практикува на огромниот песочен рид Гумук Пасир Парангкусумо во близина на градот Јогјакарта на главниот остров Јава. Песочните дини Парангкусумо се многу популарна и лесно достапна туристичка атракција бидејќи тие се единствената локација во…

0 Коментари
Сендбординг во Саудиски Песоци
Саудиски песочни песок. Рафсворлдтравел.

Сендбординг во Саудиска Арабија

Со своите златни дини и огромното песочно море, Пустината на Ријад во Саудиска Арабија е една од најубавите дестинации за пендбординг во светот, и една од оние работи што мора да се доживее барем еднаш во животот. Постојат многу опции за пустински тури од главниот град кој…

0 Коментари
Дините на мирот - Илокос, Филипини
Песочни дини Ла Паз, Илокос Норте. Фотографијата е дадена на Рики Артигас.

Сендбординг на Филипините

Можете да песочник во регионот Илокос на северот на Филипините, конкретно во провинцијата Илокос Норте. Во близина на главниот град на провинцијата има многу системи со песочни дини, Лаоаг Сити. Уживајте во спектакуларниот поглед на зајдисонцето од песочните дини Ла Паз по песочниот ден…

0 Коментари

Крај на содржината

Нема повеќе страници за вчитување