Последно ажурирано во октомври 27, 2022

Ретко луѓето мислат на пустината како место за рекреација, што е срамота. Има безброј спортови и активности во кои можете да уживате во пустината – впрочем, има неколку работи што можете само направи во пустината и тие дефинитивно треба да влезат во списокот со кофа на секој авантуристички патник.

Без разлика дали барате возбуда или едноставно сакате да излезете од вашата комфорна зона и да пробате нешто различно, еве листа на најдобри активности, искуства и работи што треба да се прават во пустината.

Најдобри пустински активности и работи што треба да се прават во пустината
Балони со топол воздух во Кападокија, Турција.

Сурфање на песочни дини со песочна даска

Што се однесува до акционите спортови, пескарење / сурфање на песок сè уште е релативно непознат, иако има многу ентузијасти љубители на песочник ширум светот кои ја подигнуваат оваа активност на следното ниво - има дури и натпревари во пендбординг и Светско првенство кое се одржува секоја година. Сè што ви треба за да уживате во оваа активност е песочна плоча – специјална табла направена за лизгање на песочни дини – и малку восок.

Дина Башинг и пустински сафари

Возење преку песочни дини со голема брзина со теренско возило можеби не звучи особено возбудливо, но тоа е една од највозбудливите активности што можете да ги направите во пустината. За најдоброто (и најбезбедно) Искуство, направете го тоа само со помош на професионален и искусен возач. Ударување на дините“ тури се особено популарни во пустинската дестинација за одмор пар екселанс, т.е. на Дубаи пустината.

Јавање на камила

И двете јавање и јавање камили се популарни во пустината, но второто е поуникатно искуство (од очигледни причини). Денес, всушност можете да најдете камили надвор од пустината, бидејќи тие станаа популарна туристичка атракција во средини слични на пустина и локации на плажи со песочни дини низ целиот свет, од САД до Јапонија. За нешто уште почудно и егзотично, само знај го тоа јавање ној е работа.

Висат лизгање над песочните дини

Висат едрење во висока пустина е уникатна и воодушевувачка активност што треба да ја додадете во вашата листа на кофи. Лејдувањето ќе ве однесе над неверојатни пустински пејзажи, оваа активност е исто така популарна преку дините на Кејп Код.

Hiking under the Desert Heat
Пешачење во пустина

Пешачење во пустината

Нема место за пешачење слично како пустината. Ова сурово, опасно околината ги прави најпредизвикувачките планинарења со кои некогаш ќе се соочите, а исто така и најисплатливо. Пустината е една од ретките прилики на луѓето да уживаат во природата најлудо, подалеку од вревата на градот – или каква било врева, за предметот. Осигурајте се дека сте целосно опремени со опрема за пешачење во пустината со цел да се има најдоброто можно искуство.

Кампување под ѕвездите ноќе

Пустината не е само ослободена од бучава, но и од светлосното загадување. Поставете камп меѓу песочни дини и спијте под ѕвездите за една од најмагичните ноќи во вашиот живот. Ако сте во пустината Сахара, комбинирајте ја оваа активност со некоја традиционална храна, музичко и танцово шоу за нешто навистина незаборавно.

Пустински Bushcrafting

Земете ги вашите вештини за преживување до крајност. Потребна е многу подготовка, адаптационен дух и ментална сила за преживување во пустината, средина која е озлогласена дефицитарна во храна и вода. И покрај ова, има растенија кои се прилагодени да растат во пустината, и можно е да се живее и во бушкрафт и во ориентирање во пустината, и можете да барате храна или да ловите за храна. Погрижете се да бидете соодветно заштитени и од изгореници и топлотни удари.

Возења со хеликоптери и пустински тури со балони со топол воздух

Воздушни обиколки низ пустината стануваат исклучително популарни на некои места како Аризона, каде што можете да се качите на хеликоптер и да уживате во прекрасниот поглед на Големиот Кањон или пустината Соноран во неговото величество одозгора.

Или одлучете се за а возење со балон во пустината наместо за порелаксирано искуство, додека уживате во воодушевувачките погледи што ги нуди овој пејзаж – внатре Кападокија (Турција) оваа активност е толку популарна ќе најдете буквално илјадници балони како лебдат на небото во повеќето денови. Други локации каде што можете да уживате во оваа активност вклучуваат Долината Теотихуакан во близина на Мексико Сити, на град Луксор во Египет, и пустината Дубаи.


Прочитајте исто така: Песок & Пустински спортови

Икона за логото на Sand-boarding.com

Вашиот број 1 извор на информации за светот на песочните спортови и авантуристичките патувања во пустината. Нашите статии се резултат на опсежно истражување, лично искуство, и споделување на знаење во рамките на глобалната заедница за песок.