Последно ажурирано во август 4, 2022

Невада се наоѓа во источниот дел на северноамериканскиот континент, граничи со Калифорнија на запад, Орегон на северозапад, Ајдахо на североисток, Јута на исток, и Аризона на југоисток.

Таканаречената Сребрена држава е ретко населена (штотуку заврши 3 милиони жители) и голем дел од неговата површина е карпеста, пустина и покриени со кратери. Сепак, и покрај негостољубивата природа на нејзиниот терен, оваа држава е дом на светски познати градови и нуди уникатно искуство за патување на пат.

пејзажна фотографија на формирање на карпи во близина на автопат

Лас Вегас и пустината Мохаве

Преминување на Пустината Мохаве, се упатува кон југ, се среќава со град кој на прв поглед може да изгледа дека е за сите намери и цели фатаморгана. Светла, бои, музиката и гласовите непрестајно се мешаат, изгледа речиси да зашеметува, возбуди око, возбуди го покровителот.

Ова е Лас Вегас, Светската престолнина на коцкањето (исто така: главниот град на забавата на светот), најпосетуваниот град во Невада, еден од најпознатите иконски градови во САД. Игрите и забавата се несомнено предностите на градот.

Лас Вегас е духовна лулка на модерните игри, местото каде што некои од најважните U.S. казина се отворени од почетокот на 1930-тите. Најпознат е Златна Порта, која се отвори во 1931 како казино Сал Сагев (импресариите решија да го именуваат по градот на казиното, менувајќи го своето име). Со текот на годините, казината од сите видови се зголемија, познат во светот, како што е Белаџо, венецијанскиот, палатата Цезар, хотелот Ривиера & казино, и многу други.

Пулсирачката артерија на градот е Булеварот Лас Вегас, познат и како „Појасот,“ каде се наоѓаат најспектакуларните хотели и казина. Градот постојано е раздвижен со секакви настани: покажува, концерти, спортски натпревари, митинзи и конвенции. Исто така многу позната е улицата Фримонт, улица на продавници, хотели и ресторани, опремен со жичарница и многу атмосферска пешачка улица осветлена од светла и ласерски зраци.

Ако ја претпочитате тишината на природата отколку сјајот на градот, не можете да пропуштите посета на Езерото Тахо. Ова се наоѓа на границата помеѓу Калифорнија и Невада и е едно од најпознатите чуда на САД. природата. Ова е најдлабокото езеро во САД., веднаш зад Кратерското езеро во Орегон. Се одликува со водите во боја на смарагд и со позадина на планините на Сиера Невада покриени со снег.. Во сè овде доминира сината и зелената боја на бујната, недопрена природа.

Огнена долина, Невада

Долината на огнот и кањонот на Црвената карпа

Ако некој сака да открие повеќе груб и непријателски, но не помалку спектакуларно, природата, треба само да се качи во автомобил и да се вози во Огнена долина, тргнувајќи по истоимениот пат. Ова ветрови долж падините на карпеста пустина обоена со розова боја, црвено-бело.

Пејзажот е неверојатен до тој степен што е маѓепсан. Може да се продолжи и пеш внатре во паркот за да се откријат неговите поскриени страни. Секогаш црвеното доминира на овие пејзажи, дури и во случај на Кањонот на Црвената карпа, која стои величествено со црвеникавите карпести формации од песочник, нудејќи им се дури и на смелите планинари и велосипедисти. Уште еден од кањони во регионот, Кањонот на виновата лоза е особено познат по својата планина на духови. Додека се качуваме на планината 1,720 м (5,000 ft), можно е да се восхитуваме на античките петроглифи врежани од Индијанците Мохаве кои некогаш ја населувале областа.

Во Невада можете да најдете и многу остатоци од некогаш населени, сега напуштени локации. Еден пример пред се е селото на духови Риолите. Ова се појави во врска со златната треска што ја разгоре Невада во раните 1900-ти.. Сепак, во рок од една деценија од нејзиното основање, целата активност била напуштена и селото останало целосно напуштено. Ова не е единственото мистериозно место во оваа област.

Невада привлекува љубопитни луѓе и љубители на мистерии од сите страни. Всушност, оваа држава е дом на познатата област 51, строго доверливите САД. база за која се раскажуваат приказни за неверојатни научни експерименти и видувања на НЛО, од кои сите се обвиткани во апсолутна тајност. Има многу приказни за забележани НЛО во Невада, многу луѓе тврдат дека виделе чудни фигури на небото или во пустинските дини во регионот. Сепак, ова можеби не се фатаморгани.

Национално зачувано подрачје на кањонот на Црвениот карпи, Лас Вегас, Невада.

Црн рок пустината

Помеѓу крајот на август и почетокот на септември во пустината Блек Рок, 150 км северо-североисточно од Рено, се случува еден од најневеројатните настани. Очигледно зборуваме за Човек што гори, иконскиот фестивал именуван по џиновскиот човечки ликот кој традиционално се пали за да го прослават настанот.

Осум дена слобода, се доживува имагинацијата и индивидуалното изразување, денови во кои настапи и ликовни изложби, саеми, игрите и работилниците следат една по друга. Можете да се восхитувате на футуристичките инсталации и да ги остварите најнепредвидливите познанства во пустина која се трансформира во една од најсонливите и магични поставки досега.


Оставете Одговор