Содржини покажуваат

Последно ажурирано во октомври 8, 2022

Сендбординг и санкање со песок може да се вежба на локации со песочни дини и пустински и на плажа насекаде во светот.

Подолу, листа на песочни дини, вештачки песочни ридови, вулкани, спортски објекти и други места каде што можете да вежбате сурфање на песок ширум светот.

Кликнете на означениот регион на картата за да видите каде можете да одите на пендборд во таа земја. Постепено ќе се додаваат повеќе локации, Слободно можете да препорачате места за пендбординг во ваша близина во коментарите.

Локации на сендбординг по земја

Авганистан

Рег Склона долина – Каписа

Алжир

Ерг ел Арма – Аин Беида, Уаргла

Ерг д'Адмер - Џанет

Исауан-н-Тифернин (Поле на Тифернин Дина) - Илизи

Тагит дини – Тагит оаза

Аргентина

Плажата Пиедрас Колорадас - Лас Грутас, Аројо

Бели дини – Планината Убава, Буенос Аирес

Море на плажата Пампас - Вила Гесел, Буенос Аирес

Границата - Пинамар, Буенос Аирес

Дини на Татон Фиамбала – Татон, Катамарка

Дуна Магика – Сауџил, Катамарка

Песочни дини Пунта Есте - Порто Мадрин, Чубут

Серо Хуанчар – Абра Пампа, Јуџуј

Меданос Грандес - провинција Сан Хуан

Аруба

Араши / Калифорниски дини - Худишибана, Север

Австралија

Нов Јужен Велс

Камчестата плажа – Нора Хед, Нов Јужен Велс

Северна влезна плажа - Нов Јужен Велс

Стоктон Бич – Порт Стивенс – Нов Јужен Велс

Квинсленд

Пустината Тангалума - островот Моретон, QLD

Карло Сенд Блоу - Плажата Виножито, QLD

Кирар песочен удар - островот Фрејзер, QLD

Голема црвена боја - Birdsville, QLD

Јужна Австралија

Мала Сахара - Островот Кенгур

Yanerbie Sandhill – Заливот на шарите

Националниот парк Линколн - Полуостровот Ејре

Националниот парк Кофин Беј - Полуостровот Ејр

Парк за заштита на заливот Фаулерс - Заливот Фаулерс

Тасманија

Хенти Динес – Страхан

Викторија

Големиот нанос - Националниот парк Вилсонс Промонтори

Песочни дини Thurra - Националниот парк Кроајнголонг

Спеу Хил - островот Филип

Западна Австралија

Ланчелин песочни дини - Ланцелин

Зелена глава песочни дини - зелена глава

Песочни дини на реката Мур - Гилдертон

Песочни дини на плажата Нанаруп - Албани

Плажата Чејн и Песочните дини на плажата Хасел - Олбани

Белгија

Oostduinkerke Dunes – Коксијде

Боливија

Ломас де Арена - Санта Круз

Боцвана

Песочни дини Khawa - Khawa

Бразил

Генипабу дини - Екстремоз, голема северна река

Плажата Пипа – Тибау до Сул, голема северна река

Езерото Кока Кола - Салинополис, Државата Пара

Плажата Хоакина - Флорианополис, Света Катарина

Канада

Пустината Каркрос - Јукон

Големите песочни ридови на Саскачеван - Саскачеван

Сендхил парк - Порт Бурвел, Онтарио

Пустината Оканаган - Осојоос, британска Колумбија

Кејп Верде

Пустината Виана - Боа Виста

Чиле

Серо змеј - Икике

Дини на Конкон – Виња дел Мар

Долината на смртта - Сан Педро де Атакама

Кина

Мингша дини - Дунхуанг, Гансу

Тианмо песочно лизгачко поле (Планината Баолонг) – Округот Хуајлаи, Хебеј

Национален природен резерват Нингсија Шапоту - Шапоту, Нингксија

Нандаихе Златна плажа - Чинхуангдао, Хебеј

Емералд остров

Пустината резонантна песочна клисура (Пустината Ксијанг Ша Ван) - Внатрешна Монголија

Колумбојаса

Дини Тароа - пустината Гуахира

Кипар

Песочни дини Акротири – Лимасол

Доминиканска Република

Дини на Бани - Лас Калдерас

Еквадор

пустината Палмира

Египет

Нубиска пустина - Асуан

Големото песочно море - Сива

Пустината Хургада - Хургада

Синајската пустина - Шарм Ел Шеик / Злато

Вади Ел-Рајан – Фајум

Западна пустина - оаза Бахарија

Фиџи

Песочни дини Сигатока – Сигатока, Вити Леву

Франција

Dune du Pilat – La Teste-de-Buch

Сент Квентин и Турмон - Сом

Форт Махон - Сом

Дини на Берк – Берк сур Мер, Па де Кале

Лабави дини – Амблтеуз, Па де Кале

Германија

Монте Каолино - Хиршау, Баварија

Грција

Песочни дини Гомати – Лемнос

Гватемала

Вулканот Пакаја - Антигва

Индија

Пустината Сем - Џодпур

Пустината Тар - Џајсалмер

Индонезија

Песочни дини Парангкусумо - Бантул, Јогјакарта

Планината. Вулканот Бромо - Источна Јава

Иран

Песочни дини Варзане – пустината Варзанех, Исфахан

Риг Зарин — пустината Лут, Јазд

Ирска

Плажата Curracloe - Вексфорд

Израел

Песочни дини во пустината Негев

Италија

Песочни дини Порто Пино - Сардинија

Планината. Вулканот Етна - Сицилија

Планината. Вулканот Стромболи - Сицилија

Јапонија

Песочни дини Тотори

Џерси

Песочни дини во Џерси

Јордан

Вади Рум - Акаба

Казахстан

Распеани дини – Националниот парк Алтин-Емел

Песочни дини Сенек – Мангистау

Кенија

Песочни дини Туркана – езерото Туркана

Кувајт

Песочни дини Al-Huwamiliyah/Al-Nimriayn

Ум Ника песочни дини

Лесото

Песочни дини Лерибе – Бута-Буте

Либија

Габр Оун Оаза – Себха

Песочни дини Гадемис – Гадемис

Малезија

Клебанг дини – плажа Клебанг, Малака

Малдиви

Тунду - градот Фувахмула

Мавританија

Песочни дини Чингети - Чингети

Песочни дини Ноукшот – Ноукшот

Мексико

Дини на плажата Чачалакас - Веракруз

Куервитос Динес – Мексикали, Долна Калифорнија

Сан Фелипе Дини – Сан Фелипе-Мексикали, Долна Калифорнија

Моготе Дина – Ла Паз, Долна Калифорнија

Самалајука Дини Филдс – Ранчо Дос Херманос, Чивава

Песочни дини на плажата Сан Николас - Хермосило, Сонора

Песочните дини на заливот Санта Клара - Сан Луис, Сонора

Монголија

Песочни дини Khongor Els - пустината Гоби

Мароко

Песочни дини Табога - Агадир

Ерг Чеби Дини – Мерзуга

Ерг Чигага Дини – Уарзазате

Намибија

Свакопмунд дини

Волвис Беј Дини

Холандија

Авантури на плажа – Кука на Холандија

Никарагва

Вулканот Серо Негро - Леон

Нов Зеланд

Песочните дини Паки - Кејп Реинга, Нортленд

Плажата Деведесет Миле – Рибари, Нортленд

Песочни дини Хокианга – Опонони, Нортленд

Црните песочни дини на плажата Бетелс - езерото Ваинаму, Окленд

Sandfly Bay - Јужен Остров, Нов Зеланд

Оман

Шаркија Сандс (порано Wahiba Sands) – Мускат

Бушер дини - Мускат

Пакистан

Пустината Катпана(Студена пустина) – Калај

Песочни дини на Макранскиот брег

Парагвај

Дини на Сан Косме и Дамјан – Сан Косме и Дамјан, Одделение за Италија

Перу

Регионот Лима

азиски дини

Дини на Chilca

Регионот Ика и Наска

Хуакачина

Бел рид

Ридот Хуарикангана

Пустината Усака

Регионот Писко и Паракас

Пампа де Окас - пустината Писко

Моронска лагуна - пустината Писко

Регионот Трухило

Песочни дини конаши

Дините Кањончило, Пакасмајо

Дини Ларами-Чао, Вирусот

Чимботен регион

Дина Хуаманчакате / Дина Терор – Коишко

Серо Манчан – Касма

Регионот Арекипа

Бели песочни дини - Пампас Де Ла Џоја

Дина Бул Убие – Штетници

Рид на рудниците – Ацари

Филипини

Песочни дини Ла Паз - Најдоброто од песочните дини Ла Паз, Илокос Норте

Песочни дини Паоај - Сити Лаоаг, Илокос Норте

Полска

Łeba Dunes - Национален парк Słowiński, Померанско војводство

Португалија

Салир до Порто Дина – Калдас да Раиња

Порторико

Мидлс Бич - Изабела

Катар

Внатрешно море - Хор Ал Адаид

Распеани песочни дини - Ал Вакрах

Русија

Каменолом за песок Сичево – Москва

Каменолом за песок Џержински - Москва

Саудиска Арабија

Црвени песочни дини - пустината Ријад

Јужна Африка

Западен Кејп

Атлантис Дини - Кејп Таун

Хоут Беј Дини - Кејп Таун

Betty's Bay Dunes - Кејп Таун

Змеј Дина - Мосел залив

Книсни дини – Книсна

Источен Кејп

Џефри залив дини - Џефри залив

Поле на Александрија Дина – Гќеберха / Порт Елизабет

Нахун Бич - Источен Лондон

Северен Кејп

Бели песочни дини - пустината Калахари

Гаутенг

Планината. Мехамизам – Боксбург

Јужна Кореа

Фестивал на песок Haeundae - Бусан

Шпанија

Андалузија

Дина на Болоња – Тарифа

Валдевакерос Дина – Стапка

Кала дел Тесорило - Тарифа

Пунта Палома – Тарифа

Канарските острови

Дини на Маспаломас - Гран Канарија

Дини на Коралехо - Фуертевентура

Шри Ланка

Песочни дини Потуфил

Судан

Песочни дини Марави - Марави, Еш Шамалија

Тајван

Националниот парк Кентинг - округот Пингтунг

Турција

Плажата Патара – Гелемис, Анталија

Венецуела

Меданос де Коро – Сокол

Врв на шеќерен леб – Мерида

Уругвај

Дини на Кабо Полонио - Ла Палома

Дини на Вализас - Ла Палома

Слегување 6 – Монтевидео

Ломас де Солимар - Град на брегот

Лас Вегас / Сребрен парк - Ел Пинар

Плажата Чивава - Малдонадо

Пунта Колорада - Малдонадо

Вализас Бар – Роча

Парк-Роча на Санта Тереза

Обединети Арапски Емирати

Ал Бадаер - Шарџа

Ал Фаја - Абу Даби

Лахбаб - Дубаи

Лива Оаза - Абу Даби

Свеихан - Абу Даби

Обединето Кралство

Англија

Песочни дини на плажата Холивел Беј - Њукеј

Браунтон Бароус песочни дини - Девон

Песочни дини Ситон Слујс - Нортамберленд

Камбер Сендс - Сасекс

Северна Ирска

Плажата Бели Карпи - Портруш

Portstewart Strand – Portstweart

Песочни дини Murlough - Дандрум

Шкотска

Плажата Балмеди - Абердин

Велс

Песочни дини Мертир Мор - Бриџинд

Соединети Држави

Аризона

Ehrenberg Sandbowl – Еренберг, НА

Жешки бунарски дини - Сафорд, НА

Паркер Дини - Кактус Рамнина, Паркер, НА

Песочни дини Јума - пустината Јума, Јума, НА

Калифорнија

Мескит песочни дини - Национален парк долина на смртта, CA

Марина Стејт Бич – Марина, CA

Јама - Песочен град, CA

Океано песочни дини - плажа Писмо, CA

Гвадалупе-Нипомо дини – Гвадалупе, CA

Памучни дини - Гламис, CA

Келсо Дини – Флин, CA

Думонт Дини - Бејкер, CA

Точка Мугу – Малибу, CA

Л.А. Санкање со песок (само зима):

Зума плажа - Малибу, CA

Венеција плажа - Венеција, CA

Бич Хермоза - Лос Анџелес, CA

Државната плажа Доквејлер - Лос Анџелес, CA

Колорадо

Национален парк и резерват Големи песочни дини - Данкан, CO

Хаваи

Големата плажа Макена – Кихеи, Здраво

Папаколеа Зелена Песочна плажа – Точката, Здраво

Ајдахо

Државниот парк Бруно Дини - Бруно, ИД

Св. Ентони Песочни Дини - Св. Ентони, ИД

Индијана

Индијана Дини - Државниот парк Индијана Дини, ВО

Планината. Балди - Национален брег на езерото Индијана Дини, ВО

Масачусетс

Песочни дини Кејп Код - Провинтаун, М-р

Мичиген

Државниот парк Силвер Лејк - округот Океана, МИ

Невада

Нелис Динес - Лас Вегас, NV

Песочни дини Амаргоса - Лас Вегас, NV

Ново Мексико

Националниот парк Бели Песоци

Северна Каролина

Државниот парк Jockey's Ridge - Нагс Хед, NC

Оклахома

Мали песочни дини на Сахара - Вајнока

Орегон

Песочен мајстор парк - Фиренца, ИЛИ

Кејп Киванда - Пацифик Сити, ИЛИ

Род Ајленд

Песочни дини Ковентри - езерото Мишнок

Област за управување со голема река - Западен Грин кој

Тексас

Државниот парк Монаханс Сендхилс - Монаханс, Тексас

Јута

Корални розови песочни дини - Канаб, UT

Мали песочни дини на Сахара, UT

Државниот парк Sand Hollow, UT

Моаб Сендхил, UT

Вајоминг

Песочни дини Килпекер - Рок Спрингс

Тунис

Дванаесет песочни дини - дванаесет

Песочни дини Тозеур – Тозеур

Вануату

Планината. Вулканот Јасур - островот Тана

Јемен

Некои песочни дини - Сокотра

Плажата Ахрер - СокотраСендбординг низ светот

 • Дуна Торо Мата Сендбординг Перу
 • Сурфање на песок во пустината Дубаи
 • Жена сурфа на песок
 • Сурфање на песок во пустината Дубаи
 • песок во песочните дини Бруно во Ајдахо
 • Сурфање на песок во Израел
 • Сендбординг во Колорадо: Медано Крик / Песочни дини на замокот Крик
 • Сурфање во песочни дини
 • Сурфање во песочни дини
 • Песочни санки и тобогани
 • Маж и дете делат санки
 • Скијање на песок во Монте Каолино
 • Бразилски песочник
 • Маж скијање на песок
 • Сендбординг
 • Скок во средината на воздухот со песок
 • Сендбординг во Москва, Русија
 • Сурфање во Дина во Намибија
 • Санкање со песок во Намибија
 • Сендбординг во Перу
 • Сендбординг во Хуакачина, Перу
 • Сурфање на песок Huacachina

Дестинации за песок може да се најде на секој континент освен на Антарктикот. На најдобри локации за сурфање на песок се жешките пустини на Јужна Америка, Африка и Блискиот Исток – каде што можете да ги најдете највисоките и најстрмните дини без вегетација.

Тоа рече, повеќето земји со крајбрежна област се исто така погодни за песок: Австралија, Нов Зеланд, Јужна Африка и дури ОК имате многу одлични места каде што можете да го практикувате овој спорт. Крајбрежните дини се обично пократки и помалку стрмни и подобро прилагодени за санкање, но сепак сурфањето на песок таму може да биде многу забавно, и можеш задоволете се со пластична песочна санка или чинија со диск.

Хуакачина, Перу често се смета за најдобра локација за песок, особено затоа што има многу величествени пустински дини толку блиску до оазата што лесно можете да изнајмите кабриолет за дина за да стигнете до нив и да го поминете целиот ден на песок.. Меѓутоа, во Перу има поостри и повисоки дини за оние кои бараат поавантуристички возења малку повеќе надвор од претепаната патека.

Алтернативни форми на бордирањето со песок и санкањето може да се практикуваат и во некои континентални области каде што нема пустини или плажи, како што се континентална Европа или Канада, каде што можете да најдете некои стрмни песочни ридови или каменоломи за вештачки песок за лизгање.

Можете дури и да вежбате вулкан интернат на неколку локации ширум светот (Никарагва, Италија, Индонезија, Вануату и Јапонија), која се состои од спуштање со песок по стврднатите падини на лава на активни вулкани.

Сендбординг / Песочни места за санкање низ целиот свет
Двојка се шетаат во близина на Кејп Таун, Јужна Африка.

Песочни спортови


Сендбординг
Санкање со песок
Влегување во вулкан
Пустинско скијање
Скијање на песок
Земјиште интернат
Китинг со песок
Пешачење во пустината & Кампување
Патување во пустината
Кампување во пустината
Трчање во пустината

Тагови: локации за песок - пендбординг во моја близина - сурфање на песок во моја близина - каде може да се песочник - каде можете да сурфате со песок - дестинации за пендбординг - скијање на песок во моја близина.

Светска карта на локации за сендбординг
Локации на сендбординг низ целиот свет
Sand-boarding.com

Вашиот број 1 извор на информации за светот на песочните спортови и авантуристичките патувања во пустината. Нашите статии се резултат на опсежно истражување, лично искуство, и споделување на знаење во рамките на глобалната заедница за песок.

Оваа објава има еден коментар