Содржини покажуваат

Последно ажурирано во ноември 27, 2022

Сендбординг (а.к.а. сурфање на песок или интернат во дина) е екстремен спорт сличен на сноубординг кој се практикува на песочни дини наместо на снег. Посебна табла, наречен а песочна плоча, се користи за скијање на песочни терени, иако понекогаш се користат и песочни шкрилци.

Додека сеуште ниши активности и едвај препознаен како „официјален“ спорт, и песок интернат и песок санкање имаат стекнато многу популарност во текот на изминатите неколку децении и сега станаа а туристичка атракција за пустински локации ширум светот, со места за песок, исто така, вештачки создадени на дестинации на плажа и внатре во градовите далеку од напуштените области.

Популарни дестинации за пендбординг се Перу, Австралија и Јужна Африка, додека специјализирани објекти или „паркови за песок“ се вградени Фиренца, Орегон и Хиршау, Германија. Има и неколку спортски настани и натпревари за пендбординг се одржува секоја година.

Како дел од Амазон соработник и програмата за партнери на eBay, заработуваме од квалификуваните набавки.

Sandboarding
Сендбординг / Сурфање на песок. Фотографијата е дадена на Ник Верли.

Како да се направи песок

Сендбордирањето не бара многу во смисла на обука ниту опрема, но локацијата и видот на дината ќе направат голема разлика во вашето искуство и способност да се приклучите на возењето.

Сендбордирањето на плажа е генерално помалку барано од песокот во пустината, а она што навистина ви треба е само добра даска и многу восок.

Пустинските дини се генерално повисоки и поостри и нудат најдобри возења, да не зборуваме за најспектакуларните пејзажи, но ќе ви треба и специјална опрема и соодветна облека за да бидете сигурни дека сè оди без проблеми.

Песочните плочи се слични на сноубордите, но имаат подебела ламинатна основа кој е специјално направен да се лизга по дини и да се спротивстави на триење од песок.

Опрема за песок:

Исто така се препорачува:

Пред да започнете

Сендбордингот е еден од најновите екстремни спортови кој почна да станува популарен неодамна. Ако сакате да ја испробате оваа возбудлива активност, има некои важни работи што треба да ги знаете.

Најпрво, освен некои локации во светот каде овој спорт е најпопуларен, може да биде тешко да се најде опрема за песок за изнајмување.

Ако само сакате да се обидете со пендборд за прв пат, најдобро е прво да ги проверите организираните тури.

Сурфањето на песок може да изгледа доволно безбедно, но бидете внимателни затоа што песокот не е толку мек како што изгледа и може да стане многу жежок особено во пустината.

Депилацијата на даската го прави лизгањето подобро, но исто така ќе ве натера да одите побрзо - а ако паднете од даската ќе ве боли повеќе.

Кога сте песок во пустината, не заборавајте да носите вода и да се заштитите од сонце носејќи љубовни ракави и нанесувајќи крема за сончање на секои два часа или повеќе.

Најдобро е да се оди на сурфање на песок рано наутро или навечер за да се избегнат врвните сончеви часови.

Почеток

Откако ќе го добиете вашиот опрема за песок и облека подготвени, време е да се упатиме кон дините. Одете по ридот додека не најдете добро место за лизгање - стрмна дина со сува, тенок песок и без пречки е идеален – потоа ставете ја вашата даска на земја, направете резервна копија, за да можеш депилирајте го темелно.

Проверете дали површината на вашата даска е лизгава со нанесување песок на неа додека не е повеќе леплива.

Сега сте подготвени да се лизнете надолу - или стоејќи „сурфајќи по песок“ (проверете дали вашата песочна штица има врзива за стапалата!) или седејќи или лежејќи на стомак (исто така познато како санкање со песок, што најдобро се изведува со помала песочна санка или тобоган).

Поранешната позиција ќе ви даде повеќе адреналин и ќе ви овозможи да правите трикови, нешто слично на сноубординг, но и ќе ви ги зголеми шансите да паднете.

Во зависност од видот на теренот и временските услови, можеби ќе треба да носите заштитна опрема за да избегнете повреди.

Тоа рече, falling on sand is part of the game and so are the following weeks that you will spend scooping out sands from your clothes and belongings!

Сендбординг Рајдер
Сендбордер

Лизгање надолу

Кога ќе бидете подготвени за лизгање, поставете ја штицата на работ на дината, а нозете на неа така што доминантното стапало е пред таблата, и цврсто врзете ги двете стапала во врзивите.

Треба да можете да ја туркате таблата напред со благо свиткување на колената и користење на телесната тежина за да напредувате.

Ако се санкате на стомак, можете да ги користите рацете за да се туркате од дината, внимавајќи да ги држите брадата и нозете нагоре за да одржувате рамнотежа.

На која позиција и да сте, вашата цел е да се обидете да ја задржите вашата тежина во центарот додека се лизгате.

Ако сте искусни со лизгање по снег, ќе го најдеш тоа кога се префрлате на песок, да имате помала контрола врз вашите движења и нема да можете значително да го промените правецот во кој одите откако ќе се лизгате.

Тоа рече, сурфањето на песок може да биде неверојатно забавно и возбудливо искуство, а штом сте надолу, првото нешто што ќе сакате да направите е да се искачите и да го направите тоа повторно!

Преземете ги соодветните мерки на претпазливост

Сендбордингот е екстремен акционен спорт и како таков, може да биде опасно а во некои случаи дури и смртоносни.

На сите почетници на песочник им се советува да преземат некои минимални безбедносни мерки, имајќи предвид дека иако песокот изгледа мек, паѓањето со голема брзина може да биде многу поболно отколку што изгледа.

Носење заштитна опрема како шлем, влошки за лактите и влошки за колена додека возењето многу високи дини е задолжително, а исто така се препорачува секогаш да се носи удобно и соодветна облека како форма на заштита од печење.

Боси / Песокот со голи гради треба да се практикува само на мали, крајбрежни дини во областите на плажите, а не во пустината.

Ако планирате да одите на песок, ти е подобро проверете дали вашето здравствено осигурување покрива пендбординг, as most regular sports insurances do not.


Сендбординг против сноубординг
Сендбординг и сноуборд може да изгледаат слично, но некои луѓе мислат дека пендбордирањето е повеќе слично на сурфањето.

Сендбординг против сноубординг

Дали пендбордирањето е слично на сноубордот?

Додека двата спорта го делат истиот концепт на лизгање по рид додека јавате парче дрво, пендбординг се разликува од сноуборд на многу начини.

Во споредба со снегот, песокот има многу високо триење, што го прави лизгањето по песок многу побавно отколку лизгањето на снежните површини, а исто така го отежнува вртењето. Поради ова, почетниците често претпочитаат санкање со песок кој се практикува додека седите или легнете на даска.

Тоа рече, спуштањето на многу стрмни дини овозможува да се изгради брзина на начин сличен со сноубординг, а паѓањето може да биде болно - особено во топлите денови со врел песок. Мнозинството од Локациите за пендбординг исто така не се опремени со ништо слично на ски-лифтовите, што значи дека играчите на песок мора да одат назад до дина откако ќе се лизгаат до дното.

Тешко е пескарењето?

Сурфањето на песок само по себе не е тешко, но луѓето кои се навикнати на сноуборд најверојатно ќе се најдат себеси дека имаат помала контрола врз нивните движења додека се лизга по песок.

Колку е лесно да се маневрирајте со песок зависи од материјал, обликот и големината на таблата како и на тип на терен, влажноста на песокот и стрмнината на дината.

За почетници, можеби е полесно да се започне санкање со песок - или да легнете на стомак или да седите на санки од тобоган или песочна дина наместо да стоите на нозе.

Можете ли да користите сноуборд на песок?

Краток одговор: да, но не треба. Користењето сноуборд на песочна дина ќе резултира со неизбежно... добро, брусење на одборот. Иако е технички можно да се депилира стар сноуборд и да се користи за скијање во пустината, се препорачува да купете песок специјално за песочни дини.

Во денешно време има многу компании ширум светот што прават даски со технологии специјално прилагодени за песочни терени, што ќе овозможи помазна, побрзо лизгање и имаат поголема маневрирање во споредба со сноуборд или други спортови на табла што не припаѓаат на песок.

Прочитај повеќе: 5 Причини зошто Sandboarding е различен од Snowboarding


Од што се направени песочните плочи?

Песочна плоча, таблата направена специјално за песок интернат.
Дрвена песочна штица.

Во споредба со онаа на сноубордите, површината на песочната плоча е потврда бидејќи обично се состои од тврдо дрво или композитен фиберглас и дрво со Формика или Ламинекс пластичен слој во основата. Повеќето табли исто така се опремени со врзиви за нозе, ремени, или банџи.

Во ред подобро да се лизга во песокот, долната страна на таблата треба да биде редовно депилирани, обично со восок на база на парафин или восоци од песок, направени специјално за топло време.

Додека песочните плочи се разликуваат по форма и големина, тие често се многу пократки од сноубордите, што овозможува дополнително намалување на површинското триење со песокот, што го олеснува лизгањето по груби површини.

Ова го прави спуштањето по песочна дина со песок многу попријатно отколку да го правите истото со сноуборд, даска за сурфање или чеша. Има неколку компании кои произведуваат висок квалитет, комерцијални песочни плочи ширум светот во денешно време, но можеш и направете своја табла DIY ако претпочитате.

Песочник против песочни санки

Песочници (исто така наречени песочни тобогани или тобогани) во суштина се помали песочни плочи наменети за седење или легнување на стомак, и се особено погодни за деца.

Поголемите санки од дини можат да примат до две лица кои седат. Во споредба со песокот за стоење, Санкањето со песочни дини е полесно бидејќи не бара вештина за балансирање или маневрирање, правејќи ја забавна и безбедна активност која е и семејна и идеална за почетници.

Се продаваат песочни плочи

Slip Face Sandboards Diamondback Board
Песочни плочи за лизгање со лице“
Diamond Back Terrain Sandboard
- 9 јавор фурнир палуба
– Ламинатна основа под висок притисок, висок сјај
– Dakine прилагодливи ремени за нозете
– Slip Face Sandboards влошки за нозе со повеќе позиционирање
– Дизајн на опашка од ластовичка

Лизга лице Sandboard Кестре WingTail
Песочни плочи за лизгање со лице“
крило од вешталка 127
- 9 јавор фурнир палуба
– Основа со ниско триење
– Dakine прилагодливи ремени за нозете
– Slip Face Sandboards влошки за нозе со повеќе позиционирање
– Дизајн на опашка од ластовичка

Прелистајте повеќе песочни штици и санки


Кога е измислен пендбординг?

На потеклото на песокот како спорт не се јасни, со некои кои тврдат дека слични активности би можеле да датираат од порано 2000 години. Лизгањето по песочните дини беше нешто во Стариот Египет?

Историчарите се расправаат за ова, но има некои докази дека некоја активност слична на пендбординг можеби била практикувана тогаш.

Во поново време, извештаите за модерен песок го датираат овој спорт од средината на 20 век, со сурфери во Флорианополис, Бразил ги зема даските на песок секогаш кога нема доволно силен ветер или морски бранови за сурфање.

Низ САД, луѓето исто така „сурфаа“ на песочни дини во 60-тите години, многу пред да биде измислена специфична опрема за песочна плоча.

На first major developments in sandboarding came around the same time that snowboarding was taking off in the 1970s, но само што почна да ја освојува централната сцена како еден од највозбудливите авантуристички спортови на отворено во последните десет години.

Сендбординг во Флорианополис
Сурфање на песок во Флорианополис, Бразил - родното место на песокот.

Состојба на песок од

Од нејзиниот раст на популарноста, песочни паркови се појавија ширум светот, а возачите на дини се собраа заедно да ги покажат своите таленти на турнири и настани во идилични средини како Дубаи, Австралија, Намибија, Јапонија, Чиле и на Западен Соединетите Американски Држави.

Тоа беше само околу доцните 90-ти и раните 2000-ти, луѓето почнаа да го препознаваат сендбордингот како официјален спорт активност, со производители на песочни плочи почнувајќи да развива технолошка опрема приспособена да ги задоволи потребите на песочниците и решавање на заедничките прашања на користење на опрема за снег на песок.

Денес, спортот привлече доволно внимание за да привлече луѓе ширум светот со неколку објекти и настани за пендбординг на речиси секој континент.

Модерното пендбординг беше особено популарно со напорите на Лоне Бил (а.к.а. „Доктор Дин“), сопственик на Sand Master Park во Фиренца, Орегон, the first recreation facility in the world entirely dedicated to sandboarding and dune sledding; и од оние на перуанскиот фармер Матиас Градос Мора, кој го одржа првото првенство во пендборд во Хуакачина.

На светско првенство во пендборд потоа беше задржан долги години Планината Каолино во Хиршау, Германија, единствениот објект за песочни спортови опремен со лифт.

Поради реструктурни промени и ограничен капацитет, бидејќи 2007 Светското првенство е заменето со Светско првенство во песок, која е организирана од швајцарската организација InterSands во Јужна Америка.

Прочитај повеќе: Историја и потекло на Sandboarding


Сендбординг во пустината Калифорнија
Man sandboarding in the California desert.

Каде можете да вежбате пендбординг?

Сендбордингот се практикува на пустини и плажи на секој континент, со исклучок на Антарктикот.

Овој спорт е особено популарен во Јужна Америка, делови од Африка и Блискиот Исток, каде се наоѓаат највисоките дини и пустински локации: на ОАЕ, Саудиска Арабија, и Катар се едни од најпопуларните дестинации, но Израел исто така има просперитетна индустрија за песок.

Сите преку Австралија има и популарни места за песок, претежно на плажа дини, како за Нов Зеланд, ОК и Ирска. Во Азија, песокот е популарен во Филипини и Индонезија, а исто така и делови од Јапонија и Кина.

На Соединети Држави и Германија моментално се единствените земји затворени спортски објекти посветени на песок / скијање на песок се воспоставени.

Проверете ги нашите особено курирани листа на локации за песок ширум светот.


Сендбординг во Хуакачина (Ика, Перу)
Можете да изведувате скокови и трикови со песокот исто како и со сноуборд

Најчесто поставувани прашања за сендбординг

Што е песок интернат?

Песок интернат, сурфање на песок и интернат во дина сите се однесуваат на истата активност на користење на песочна штица за лизгање по песочни дини и песочни ридови, и тоа е еквивалент на сноубординг во пустината (или на плажа).

Повеќето даски за сурфање на песок се опремени со врзиви за нозете за да можат да се користат како даска за сурфање, но тие се направени од основен материјал кој при депилација го минимизира триењето со песок.

Сурфањето на песочни дини се практикува на секој континент освен на Антарктикот, и расте во популарност, особено во пустинските локации низ САД, Јужна Америка, ОАЕ и Јужна Африка. Во Австралија, Нов Зеланд и Југоисточна Азија, главно се практикува на песочни дини на плажа.

Што е санкање со песок?

Санкање со песок е активност која вклучува употреба на санки за спуштање на песочни дини. Песочни санки, исто така се нарекува клошари или лизгалки со песок, обично се направени од ист материјал како песочните плочи, но помали и пошироки по големина.

Тие се наменети за седење или легнување на стомак наместо да стои, и тие можат да бидат опремени со рачни рачки и влошки за седење или храна, наместо со ремени за нозе и врзива.

Санкањето со песок е особено погодно за деца и популарна рекреативна активност на одредени локации во САД како што се Бели песоци во Ново Мексико или на вештачки дини на плажа на Л.А. во текот на зимата.

Што е восок од песочник?

Восок од песочна плоча е супстанца на база на маснотии наменета да го намали триењето помеѓу вашата даска и песочниот терен. Треба да се нанесе на основата на вашата даска пред секое возење.

Most sandboard waxes are made of paraffin or beeswax with the addition of various scents, и тие се специјално направени за да издржат високи температури што обично ги наоѓате во топла пустина - иако некои восоци со ладна температура може да се користат и во зависност од вашата локација.

Забавно е пескарењето?

Сендбордирањето може да биде неверојатно забавно и пријатно искуство, дури и за почетници.

Локацијата, квалитетот на таблата, процедура за депилација, временските и теренските услови придонесуваат за тоа колку може да биде пријатно возењето.

Многу стрмни и високи дини се најзабавни за лизгање, но тие бараат и најголем напор во поглед на планинарењето.

Ова може да се реши со комбинирање на пендборд со четворка велосипед или тура со дини, што ќе ви помогне да стигнете до врвот на дината.

Највозбудливите возења се оние во кои можете да уживате во високите пустински дини во Јужна Америка, Африка и Блискиот Исток, но има многу забава на помали дини и на плажа.

Колку брзо можете да одите на песок?

Сегашното Гинисовиот рекорд за брзина на песочна табла го држи атлетичарот Ерик Џонсон кој достигна брзина од 51 милји на час (82 km/h).

Постојат некои неофицијални гласини за неевидентираните брзини кои достигнуваат до 60 милји на час (97 km/h), а забележани се и поголеми брзини при користење на скии: Хенрик Меј, Гинисовиот светски рекордер за скијање на песок, достигна брзина од 92.12 km/h додека скијате по дина во Намибија.

Како што се подобрува технологијата за изградба на песочни плочи и квалитетот на восокот од песочник, може да очекувате дека овој рекорд повторно ќе биде соборен во иднина.

Лесно е пескарењето?

Сенбордирањето не е тешко ако имате соодветна опрема и темелно ја депилирате даската. А песок со добар квалитет, восок за песок и сувата еколошка состојба се неопходни за непречено и брзо возење.

За почетници, it is also recommended to start with sand sledding since sitting or laying down on your belly is easier than standing up.

Most people find that the hardest part of sandboarding is to hike up the dune, but hey, барем тоа е одличен тренинг за целото тело!

Може ли да користам сноуборд на песок??

Тоа е технички можно да се користи сноуборд на песок, но не се препорачува.

Песокот има многу поголемо триење од снегот што значи дека даската нема да се лизне така лесно, и може да се оштети за време на возењето.

За оптимални перформанси, користи песочна плоча наместо тоа, со ламинирана основа и нанесете восок од песок за да го минимизирате триењето и да обезбедите непречено возење.

Дали песокот е опасен?

Сендбордирањето не е многу опасно, но како и секој екстремен спорт, тоа доаѓа со некои ризици – адекватно облека од песочник и треба да се преземат безбедносни мерки.

Имаше извештаи за луѓе кои се повредени или дури и умираат од песок, обично поради удирање во предмет за време на возење или поради веќе постоечки срцеви заболувања, а при лизгање по многу стрмни дини.

Секогаш проверувајте со лекар пред да практикувате какви било екстремни спортови и носете заштитна опрема како шлемови ако се лизгате по многу висока дина или планина.

Make sure to be covered by a sports insurance which includes sandboarding.

Што да носам за песок?


Машка маица со долги ракави Cool Dri UPF 50+
Хока Еден Еден Клифтон 7

HOKA ONE ONE Клифтон 7
Оваа слика има празен алт атрибут; неговото име на датотека е image-39.png


75% Мерино волнени чорапи
Оваа слика има празен алт атрибут; неговото име на датотека е image-43.png

Скот Recoil Pro WFS очила
Оваа слика има празен алт атрибут; неговото име на датотека е image-56.png
100% памучен шемаг
Прочитајте исто така: Облека и додатоци за песок

Препорачана облека и опрема за пескарење вклучува:

Ако сте пескарење во пустината, носете соодветна облека и посветете дополнителна грижа за да се заштитите од УВ зраците, носат силна крема за сончање за вашата кожа и поларизирани очила за сонце (или очила) за твоите очи. На плажата, во ред е да си бос и голи гради, но кремата за сончање е сепак важна!

Дали моето патничко осигурување покрива несреќи со песок?

Повеќето осигурувања не покриваат несреќи поврзани со возење со песок и скијање на песок. Како што впрочем, дури и ако некои патни осигурувања вклучуваат заштита од несреќи поврзани со спорт, Има многу малку кои го препознаваат пендбордирањето како спорт.

Секогаш проверувајте директно со вашиот обезбедувач на осигурување дали е тоа така за да избегнете какви било изненадувања.

Имајте на ум дека песок интернат, санкање со песок, скијање на песок, лендбординг и пепел интернат (вулкан интернат) may be considered different sports and fall under separate coverage schemes.

Сендбординг во пустината Сахара
Сендбордирање на дините. Фото учтивост на Андреин.

Што е скијање на песок?

Скијање на песок е најновото дополнување на песочните спортови кои беа адаптирани од нивниот снежен колега. Иако сè уште не е толку популарен како пендбординг, имаше успешни обиди за скијање на песок на дините на Намибија и Перу.

Regular skis need to be laminated with a waxable base in order to smoothly sled on sand.

As far as we know, there currently is not any manufacturer that specializes in building sand skis, но можете сами да направите пар користејќи ги истите материјали како и за обичните Изработка на песочни плочи сам.

Што значи забивање со песок?

Забивање со песок е спортска активност која вклучува возење или возење теренско возило со голема брзина нагоре и надолу од песочни дини во OHV (Возило надвор од автопат) назначени области далеку од вегетација. Познат е и како пустински off-roading или удирање дини.

Различни автомобили и возила 4×4 може да се модифицираат и да се користат за забивање со песок, but the most common type is the дина кабриолет. Sometimes the term “sand duning” is used interchangeably with sandboarding, но тие се две многу различни активности.

На егзотични пустински локации, особено во пустината Дубаи, може да откриете дека „пустински сафари“ често комбинираат удирање со дини и качување со песок, што е идеално бидејќи возилото ќе ве поштеди од тоа да морате пешки да се искачите по дината пред да се спуштите со песокот.


Прочитај повеќе: Факти и бројки за сендбординг


Песочни спортови


Сендбординг
Санкање со песок
Влегување во вулкан

Скијање на песок
Китинг со песок

Трки во пустината
Дина Башинг
Пешачење во пустината & Кампување
Патување во пустината
Кампување во пустината
Трчање во пустината
Sand-boarding.com

Вашиот број 1 извор на информации за светот на песочните спортови и авантуристичките патувања во пустината. Нашите статии се резултат на опсежно истражување, лично искуство, и споделување на знаење во рамките на глобалната заедница за песок.

Оваа објава има еден коментар

  1. Џекспилиер

    Сендбордирањето е прекрасно!