Последно ажурирано во август 15, 2022

Ако пескарење е донекаде веќе воспоставена – или барем, широко се практикува – како спорт, скијање на песок многу добро може да стане следната голема работа откако шведските олимписки слободни скијачи Јеспер Тјадер и Ема Далстром се снимаа со GoPro додека скијање надолу Бел рид, Највисоката песочна дина во Перу.

Во Намибија, скијањето на песок е веќе популарно, благодарение на напорите на Хенрик Меј, роден во Германија, кој веќе подолго време живее во земјата 10 години и го популаризираше спортот со поставување на нов Гинисов рекорд за брзина при скијање по дина Назад во 2010.

Како дел од Амазон соработник и програмата за партнери на eBay, заработуваме од квалификуваните набавки.

Човек на песочна дина скија во пустината
Скијање на песок. Фотографијата е дадена на Мартин ГХ.

Што е скијање на песок

Како што сугерира името, скијањето на песок е практика на скијање на песочни дини, генерално на плажа или пустински терени. Овој спорт може да се практикува со редовна скијачка опрема како што се скијачки столбови, или со поставка за скијање со кабловска додека се носи со возило, слично на скијање на вода.

Скијањето на песок се разликува од сурфање на песочни дини главно во видот на употребената опрема (скии на песок наместо песочни плочи).

Можете ли да скијате на песок?

Скијањето на песок е целосно изводливо! Како песок и санкање со песок, најверојатно ќе треба да аплицирате песок восок до дното на вашите скијачки столбови со цел да се намали триењето. Песокот има динамичен коефициент на триење од 0.55 во споредба со снегот 0.03, што го прави речиси 20 пати помалку лизгаво во споредба со снегот.

Ќе ги оштетите вашите скии ако ги користите на сув песок без соодветна депилација, затоа погрижете се да не го прескокнете овој суштински чекор.

Скијање на песок наспроти скијање на снег

Постојат два различни начини на кои можете да вежбате скијање на песок: лизгање по дина (скијање на песочни дини), или скијање со сајла низ земјата (скијање во пустината). Првиот е виртуелен исто како пескарење, освен вежбање со пар скии наместо даска.

Сè додека вашата опрема е правилно депилирана, лизгањето по песок не треба да се разликува многу од лизгањето на снег - освен што нема да носите тешка зимска облека.

Скијањето во пустината со јаже ќе се чувствува повеќе слично на скијањето на вода освен што нема да се навлажни, туку попрво покриен со песок. Сурфање со змејови на песок исто така често користи скии во комбинација со змеј и силата на ветерот за да ве премести низ мек песок.

Пустинско скијање со кабел прикачен на автомобил.
Скијањето во пустината се практикува со кабел прикачен на теренско возило. Фото учтивост на Оливие Лепетит.

Дали скијањето на песок е опасно?

Имаше многу извештаи за луѓе кои имале несреќи на песок, па дури и умираат, затоа скијањето на песок носи одредени ризици. Секогаш кога вие оди на скијање на песочни дини, погрижете се да ги следите локалните инструкции, носете соодветна облека и двапати проверете дали вашата патничкото осигурување покрива скијање на песок.

Го препорачуваме осигурувањето од WorldNomads.com, кој опфаќа а широк спектар на активности и екстремни спортови на песок.

Каде можете да скијате на песочни дини

Гореспоменатото Huacachina оаза во Перу е лесно едно од најдобрите места за скијање на песок (и секоја активност поврзана со песок, навистина).

Тоа рече, Намибија веројатно може да се смета за главен град на скијањето на песок, тоа е таму – на дините на Свакопмунд, дека актуелниот Гинисов рекордер за побрзо скијање на песок го доби своето достигнување.

Други локации каде што се практикува скијање на песок се Монте Каолино во Германија - единствениот спортски објект во светот посветен на скијање на песок – и во пустината Калахари во јужна Африка.

Во САД, Вештачката планина во песок во близина на Форт Мид во Флорида беше популарно место за скијање на песок во 50-тите години, кое за жал повеќе не постои..

Речиси на која било друга локација каде сурфање на песок и санкање се практикуваат е погоден и за скијање на песок, а некои луѓе дури и се обиделе скијање на активни вулкани.

Човек скија на песок на Монте Каолино, Германија. Фото учтивост на Скинар.

Историја на скијање на песок

На Најраниот регистриран обид за скијање на песок датира од 1927 кога француски спортист и воен авијатичар Мари Марвингт создаде специјални алуминиумски скии за експериментален авион Медевац да слета во пустината Сахара. Некое време подоцна, започнала скијачка школа во Мароко, залагајќи се за употреба на алуминиумски скии на песочни дини.

Во поново време, Спортистот со германско потекло Хенрик Меј ја популаризираше практиката на скијање на дини во земјата Намибија, додека во исто време спортот почна да се развива низ САД, особено на Големи песочни дини во Колорадо и Кејп Код во Масачусетс.

Опрема за скијање на песок

Повеќето обичните скии не се навистина погодни за лизгање на песочни дини, но сепак може да се користат со неколку модификации или со примена на здрава доза на песок восок пред да удри во дината.

Хенрик Меј, кој влезе во Гинисовата книга на рекорди за најбрзо скијање на песок во 2010, користел пар од скии со глава со многу нанесен восок.

Имајте на ум дека скијањето на песок може да ви ги уништи скиите, па затоа е најдобро да користите стар пар за кој не се грижите премногу (или за тоа треба добро брусење).

Основата на вашето скијање ќе заврши да се измазнува при секое возење, постепено се истроши. Најдобар начин да се забави овој процес е да се прибере ски на песок изграден со ламинирана основа кои ќе одолеат на брусење.


Каде да купите скии на песок

Метални ламинатни скии за песокVolkl 2021 Мантра 102 Скии


К2 Мајндбендер 99 Ти скии 2021


Нордика 2021 Спроведувач 94 Скии


Замокот 2019 MX 99 Скии

Скијањето на песок е сè уште многу нова и посебна активност и поради ова ќе имате тешко време да најдете комерцијални скии на песок за изнајмување или за продажба.

Ти можеш направете сами скии на песок со додавање на слој Формика или сличен ламинатен материјал на дното на стар пар дрвени скии (имајте предвид дека ова нема да спречи вашите скии на крајот да се истрошат, но многу ќе го олесни лизгањето на песочните терени). Восок од песочна плоча сепак треба да се примени пред секое возење.


Заинтригиран? Погледнете ја прекрасната авантура на Јеспер Тјадер и Ема Далстром на скијање по Серо Бланко:


Дестинации за скијање на песок низ целиот свет


Песочни спортови


Сендбординг
Санкање со песок
Влегување во вулкан

Скијање на песок
Китинг со песок

Трки во пустината
Дина Башинг
Пешачење во пустината & Кампување
Патување во пустината
Кампување во пустината
Трчање во пустината

Извори:

Историјата докажува дека скијачите ќе скијаат на било што - особено на песок од Џеф Блуменфелд. Историја на скијање, март-април 2021.

Sand-boarding.com

Вашиот број 1 извор на информации за светот на песочните спортови и авантуристичките патувања во пустината. Нашите статии се резултат на опсежно истражување, лично искуство, и споделување на знаење во рамките на глобалната заедница за песок.