Високите пустински градови се подготвуваат за Божиќ 2022

Општините лоцирани во "Висока пустина", регион кој се наоѓа во западната пустина Мохаве во јужна Калифорнија, се подготвуваат за Божиќ 2022 со прослави и паради, но можеби ќе украси палми наместо борови и елки. А "бело" Божиќ е малку веројатен во пустината, но очекувајте празнични вибрации со…

0 Коментари

Оваа млада жена оживеа град на духови во високата пустина

Визуелната уметница Ајлин Муза, родена во Чикаго, го напуштила стариот живот и се преселила во Cisco, тогаш напуштен град на духови во високата пустина во Јута, од кои станала единствен жител во 2015. Нејзината цел? To rebuild the abandoned town and turn Cisco into a community of artists. When she was

0 Коментари

Ново одморалиште се гради во Св. Џорџ, во пустината Мохаве во Јута

Најавени се големи планови за заедницата Desert Color во Св. Џорџ, Јута. На 3.400 акри мастерпланирана заедница ги пречека своите први жители во декември 2019 и оттогаш се проширува. Нов развоен проект ќе донесе хотел-одморалиште Marriott Autograph Collection во Desert Color, извештај за локални вести.…

0 Коментари

Бездомници во пустината Мохаве: Жителите на Калифорнија принудени да го напуштат градот

Стотици луѓе се принудени да кампуваат во пустината Мохаве како одговор на моменталната станбена криза во округот Лос Анџелес, Соопштува VICE News. Во текот на 200 од луѓето е побарано да ги напуштат границите на градот кон отворената пустина, каде често завршуваат мачејќи се со екстремна топлина,…

0 Коментари

Водич за патување на Националниот парк Големиот басен

Националниот парк Големиот басен е национален парк на Соединетите Американски Држави основан во 1986, лоциран во источно-централниот дел на Невада во близина на нејзината граница со Јута, пет милји западно од градот Бејкер. Се наоѓа во пустина Големиот басен, сувиот и планински регион помеѓу Сиера Невада и Карпестите Планини и најголемиот од…

0 Коментари
Карта на пустините во САД
Карта на четирите главни американски пустини

Северноамерикански пустини: Кои и каде се главните пустини во САД

Околу 30% на територијата на САД опфаќа пустински или полупустински средини, главно се наоѓа во југозападната област. Во САД има четири главни пустини, кои се движат од јужната граница со Мексико до државите Орегон и Ајдахо на север: пустината Мохаве, Соноран…

2 Коментари

Бело & Плажи со црн песок во САД

Во потрага по најубавите бели песочни плажи во САД? Секоја година Стивен Ледерман, исто така познат "Др. Плажа", професор и директор на Лабораторијата за крајбрежни истражувања на Меѓународниот универзитет во Флорида во Мајами, ги рангира најдобрите плажи во годината, насекаде низ САД од Атлантикот до брегот на Пацификот.…

0 Коментари

Водич за патување во Националниот парк Џошуа Трво

Националниот парк Џошуа Трво е национален парк на Соединетите Држави лоциран во пустината на Јужна Калифорнија. Името го добило по карактеристичното дрво Џошуа кое интензивно расте во областа и наликува на кактус. Паркот всушност опфаќа два различни пустински екосистеми на различни надморски височини, пустината Мохаве и…

0 Коментари
Песок интернат SoCal Pismo Beach / океански дини
Океански песочни дини. Фото учтивост на Кајл Котрел.

Сурфање на песок на SoCal’s Beach Dunes

Калифорнија е без сомнение едно од најдобрите места во Америка за сурфање на песок. Она што ја прави оваа држава толку одлична за спортови на песок е тоа што можете да вежбате песок и на места на пустината и на плажата, цела година. Има многу можности за песок на песочните дини во внатрешноста на земјата…

2 Коментари

Санкање со песок во Лос Анџелес: Каде да се удри во дините во SoCal

Секоја година во есен и зима, плажите околу Лос Анџелес се претвораат во дестинации за санкање со хип песок, со јата луѓе од сите возрасти кои брзаат да се забавуваат лизгајќи по вештачките песочни дини. Околу денот на благодарноста, пред времето да стане премногу студено, Одделот за плажи на округот Лос Анџелес и…

0 Коментари

Крај на содржината

Нема повеќе страници за вчитување