Përditësimi i fundit në tetor 26, 2023

Një nga aspektet më të rëndësishme të çdo udhëtim hiking në natyrë po zgjedh një një palë çizme cilësore. Kur është fjala për mjedise të ashpra në shkretëtirë dhe mot i nxehtë përvëlues, megjithatë, ju duhet këpucët e shkretëtirës që është edhe e qëndrueshme dhe e frymëmarrjes.

Nëse po planifikoni një udhëtim në një mjedis të ashpër shkretëtirë, ju duhet të zgjidhni këpucë për ecje në shkretëtirë që janë mjaft të forta për t'i bërë ballë kushteve më ekstreme të motit. stuhitë e rërës, përmbytje të shpejta, stuhitë e erës janë të gjitha të zakonshme në shkretëtirë, kështu që mos shkoni lirë dhe investoni në një një palë çizme cilësore të shkretëtirës.

Ju gjithashtu duhet të keni kujdes për këpucët që do të sigurojnë që këmbët tuaja të jenë të pajisura siç duhet terreni me rërë - amortizimi i duhur, materiale që marrin frymë, dhe mbështetje të mirë të kyçit të këmbës janë cilësi për të kërkuar.

Nuk ka rëndësi nëse do të shkosh ngjitje në duna rëre, ski në rërë, ose thjesht duke ecur në rërë, ne kemi mbledhur një listë të çizmet më të mira për ecje në shkretëtirë atje jashte.

Ky artikull përmban lidhje shoqëruese. Ne mund të fitojmë nga blerjet kualifikuese në Amazon ose shitës të tjerë.

Best Boots for Desert Hiking
Çizme të shkretëtirës për shëtitje dhe kampe.

Çizmet e shkretëtirës

Kur zgjidhni një palë çizme desert, është e rëndësishme të merret parasysh materiali dhe ndërtimi i këpucëve.

shumica e çizmeve të shkretëtirës me cilësi të lartë janë bërë prej të qëndrueshme, lëkurë me frymëmarrje, e cila ndihmon për t'i mbajtur këmbët tuaja të freskëta dhe të rehatshme në të nxehtë, kushtet e thata. Megjithatë, Alternativat vegane po bëhen gjithashtu gjithnjë e më popullore për ata që preferojnë një opsion pa egërsi.

Pavarësisht se çfarë materiali zgjidhni, është e rëndësishme të kërkoni një çizme që është në gjendje t'i rezistojë nxehtësisë së fortë dhe terreneve të thyera pa mbledhur shumë djersë.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse planifikoni të bëni ndonjë ecje serioze në shkretëtirë, të tilla si Maratona e rërës, ku do t'ju duhet një këpucë e besueshme që mund të përballojë kërkesat e mjedisit.

Kur blini çizme të shkretëtirës, sigurohuni t'i kushtoni vëmendje cilësisë së materialeve dhe ndërtimit, pasi kjo do t'ju ndihmojë të siguroheni që të merrni një palë që është në gjendje të përballet me çdo aventurë në shkretëtirë.

Më poshtë, zgjedhjet tona kryesore për çizmet më të mira ecjeje për klimat e shkretëtirës.

Çizmet më të mira për ecje në shkretëtirë [2023]


Udhëzues Kenetrek Desert Çizme hiking jo të izoluara

BLACKHAWK Desert Ops Boot, Kojotë

DANNER MANUFACTURING Bull Run Moc Toe Work Boot

VIVOBAREFOOT Gobi III Eco

1. Udhëzues Kenetrek Desert Çizme hiking jo të izoluara

Performanca e lartë
Çizmet më të mira të shkretëtirës

Krijuar për abuzim ekstrem, këto çizme nuk kanë membranë të papërshkueshme nga uji, duke ju dhënë frymëmarrje ekstreme dhe rehati gjatë gjithë ditës, pavarësisht se sa tokë mbuloni.

Përshkrim

Ndjek delet e shkretëtirës nëpër Cabeza Prieta Wilderness në Arizona bën thirrje për një çizme që mund të marrë një ditë të plotë të mprehtë, e mbushur me gurë, terren me gjemba, duke ju lejuar të përqendroheni në atë që është rreth jush.

Krijuar për abuzim ekstrem, këto çizme të shkretëtirës kanë membranë të papërshkueshme nga uji, duke ju dhënë frymëmarrje ekstreme dhe rehati gjatë gjithë ditës, pavarësisht se sa tokë mbuloni. Sistemi i tërheqjes së tabanit të jashtëm dhe mbushja shtesë do t'i bëjnë këto të preferuarat tuaja në distanca të gjata.

Prodhuar në Itali. Madhësitë e meshkujve (e tërë & gjysma) 8-12, (madhësi të tëra) 13, 14, Gjerësia mesatare. Gjerësia e gjerë për meshkuj 8-12, 13.

Veçoritë

 • 100% Lëkurë
 • I importuar
 • Thonë gome
 • 7″ sipërme të gjata lëkure të bëra nga 2.8 mm lëkura me kokrra të plota përmban qepje të dyfishtë dhe të trefishtë në të gjithë për qëndrueshmëri të shtuar
 • Sholla e jashtme me porosi K73 përmban një thellësi, modeli i hapjes së hapit dhe 360 shkallët e dhëmbëve dhe kërdhokullave tërheqëse. Thonja e vetme prej gome e vullkanizuar balancon një shtrëngim të butë dhe qëndrueshmëri të madhe.
 • Pajisja e çizmeve të falsifikuara ofron rezistencë ndaj korrozionit dhe rrotullohet në vend që të thyhet
 • Me një veshje të brendshme Cambrelle që largon lagështinë, Desert Guide nuk është i izoluar dhe nuk ka membranë të papërshkueshme nga uji për frymëmarrje maksimale në mot të ngrohtë
 • Kapak gome mbrojtëse për gishtat e këmbës për rezistencë shtesë ndaj gërryerjes

Rishikimi

Këto janë zgjedhjet tona çizme të larta për ecje dhe ecje në shkretëtirë. Ata do të performojnë shumë në pothuajse çdo lloj terreni, sado nxehtë, i ashpër ose i thatë.

Pro & Kundër

✅ I fortë & E qëndrueshmeDisi e madhe dhe e ngurtë
E shkëlqyeshme për terrene shkëmboreJo Vegan

2. BLACKHAWK Desert Ops Boot

Çizme ushtarake e sipërme
Çizmet më të mira të shkretëtirës

Çizmi Blackhawk Desert Ops përmban një bosht çeliku për mbështetje shtesë kur mbani një paketë të plotë, dhe rezistente ndaj gërryerjes, Grepa lidhëse NATO për një sistem lidhëse të shpejtë dhe të sigurt, si dhe një banak të pasmë jo të endur për përforcim në thembër.

Përshkrim

Çizme Blackhawk Desert Ops përmban një bosht çeliku për mbështetje shtesë kur mbani një paketë të plotë, dhe rezistente ndaj gërryerjes, Grepa lidhëse NATO për një sistem lidhëse të shpejtë dhe të sigurt, si dhe një banak të pasmë jo të endur për përforcim në thembër.

Një gjuhë me gunga të plota parandalon hyrjen e mbeturinave në bagazh dhe një shtresë e brendshme DROLEX® largon lagështinë.  Sholla e jashtme Vibram® Multisport është rezistente ndaj vajit, dhe një derdhur me porosi, Shtrati i këmbëve antimicrobial Ortholite® mund të lahet.  E disponueshme në përmasa të mesme dhe të gjera.

Veçoritë

 • Prodhuar në SHBA ose importuar
 • Taban kamoshi
 • Kamoshi i qëndrueshëm dhe pjesa e sipërme Cordura e rehatshme, shtrojë mbështetëse Ortholite
 • Rreshtim që largon lagështinë
 • Tërheqje të lartë, Shollë e jashtme Vibram rezistente ndaj vajit
 • Bosht çeliku për mbështetje dhe stabilitet
 • Gjuha e prerë mban jashtë mbeturinat

Rishikimi

Këto janë çizme ushtarake për shkretëtirë. Ato do t'ju zgjasin vite edhe në terrenet dhe kushtet më të vështira mjedisore. Ato janë të lehta dhe të rehatshme, por jo për përdorim të rëndë, pasi ato priren të vishen me kalimin e kohës dhe nxehen shumë.

Pro & Kundër

✅ I fortë & E qëndrueshmeMund të nxehet shumë
Frymëmarrës dhe largues ndaj djersësJo Vegan

3. DANNER MANUFACTURING Bull Run Moc Toe Work Boot

Çizme pune e sipërme
DANNER MANUFACTURING Bull Run Moc Toe Work Boot

E ndertuar nga lekure me kokrriza te plota dhe e lehte, thembra të qëndrueshme me pykë Danner, çizmet e punës pa rreshtim me bull mund të duken si një dizajn i thjeshtë në shikim të parë. Megjithatë, syri i stërvitur do të vërejë qepjen e ndërlikuar, dora e lëkurës, dhe se si të gjitha pjesët punojnë së bashku për të krijuar thjesht një produkt që është ndërtuar për të qëndruar

Përshkrim

Këto çizmet e punës së shkretëtirës janë të ndërtuara prej lëkure të grimcuar dhe të lehta, thembra të qëndrueshme me pykë Danner, çizmet e punës pa rreshtim me bull mund të duken si një dizajn i thjeshtë në shikim të parë.

Megjithatë, syri i stërvitur do të vërejë qepjen e ndërlikuar, dora e lëkurës, dhe se si të gjitha pjesët punojnë së bashku për të krijuar thjesht një produkt që është ndërtuar për të qëndruar

Veçoritë

 • 100% Lëkurë
 • Prodhuar në SHBA dhe importuar
 • Dizajni i gishtit të këmbës Moc me thurje të kundërta
 • Thonë gome
 • Mbushje e shtratit të këmbëve me qeliza të hapura OrthoLite. Bosht çeliku.
 • Punuar me dorë, konstruksion me qepje për forcë dhe stabilitet
 • Danner Wedge pa shenjim, Solla e jashtme rezistente ndaj vajit dhe rrëshqitjes ofron tërheqje superiore

Rishikimi

Këto janë çizmet më të mira të biçikletave të pista për shkretëtirë dhe disa nga çizmet e punës së lartë në treg. Ata duken të shkëlqyera dhe do të dëshironi t'i vishni kudo.

Pro & Kundër

✅ Jashtëzakonisht të qëndrueshmePak i ashpër me thyerje
Duket & ndihet shkëlqyeshëmJo Vegan

4. VIVOBAREFOOT Gobi III Eco

Çizmet e larta vegane
VIVOBAREFOOT Gobi III Eco

Gobi III është një përmirësim elegant dimëror për çizmet tona klasike të shkretëtirës. Minimaliste, dizajn modern që është mjaft i gjithanshëm për t'u veshur ose rastësor. Liri totale e lëvizjes, stil i paimitueshëm i qetë - edhe në të ftohtë!

Përshkrim

Gobi III është një përmirësim elegant dimëror për tonën çizme klasike e shkretëtirës. Minimaliste, dizajn modern që është mjaft i gjithanshëm për t'u veshur ose rastësor. Liri totale e lëvizjes, Stili i paimitueshëm i qetë – edhe në të ftohtë!

Veçoritë

 • Një klasik i rafinuar për stilin minimalist të përditshëm i bërë me pambuk të ricikluar dhe RPET për të minimizuar ndikimin mjedisor
 • E qepur në tabanin tonë më të hollë të zbathur e bën të përsosur, shoqërues udhëtimi me paketë

Rishikimi

Kjo palë komode, Çizmet minimaliste të frymëzuara nga shkretëtira janë zgjedhja jonë çizme vegane për të ecur në shkretëtirë. Nëse jeni në këpucë zbathur, do t'ju pëlqejnë veçanërisht këto.

Pro & Kundër

✅ Vegan dhe miqësor ndaj mjedisitI përshtatshëm vetëm për ambiente të thata
E shkëlqyeshme për terrene të vështira dhe trotuare

Çorapet më të mira për çizmet e shkretëtirës

Çorapet janë po aq të rëndësishme sa çizmet kur ecni në shkretëtirë. Një palë çorape të mira jo vetëm që do t'i mbrojnë këmbët tuaja nga rëra e nxehtë, por gjithashtu do të thithin djersën dhe do të sigurojnë djersitje të mjaftueshme, shmangia e flluskave dhe problemeve të tjera të këmbëve.

Kur kërkoni për Çorapet më të mira për ecjen tuaj në shkretëtirë shikoni për çorape leshi merino, një lloj i veçantë materiali që është veçanërisht i mirë për të ruajtur lagështinë nga djersa dhe për t'i mbajtur këmbët tuaja të freskëta.

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-39.png


75% Çorape leshi Merino
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-34.png

66% Çorape leshi Merino

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-46.png


40% Çorape leshi Merino

Çizmet më të mira për meshkuj Chukka

Nëse jeni në treg për më shumë këpucë të rastësishme që janë perfekte për shëtitje të lehta dhe ecje të vogla në shkretëtirë, merrni parasysh çizmet chukka. Këto çizme janë frymëzuar nga këpucët tradicionale veldskoen të Afrikës së Jugut dhe janë të njohur për komoditetin dhe shkathtësinë e tyre. Pavarësisht nëse jeni duke eksploruar shtigjet ose thjesht duke kryer punë nëpër qytet, Çizmet chukka janë një zgjedhje e shkëlqyer për një rastësi, vështrim i qetë. Ato janë gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm për ata që duan një këpucë elegante por praktike, pasi ato janë të dizajnuara për t'i bërë ballë elementëve dhe për të siguruar mbështetje dhe tërheqje të besueshme në një shumëllojshmëri terrenesh.


Këpucë Nomad Chukka për meshkuj Allen Edmonds

Mokasin Clarks Desert Trek për burra

Çizme Vegane Noel Chukka për burra Borgeois Boheme

Lista kontrolluese e elementeve kryesore të kampingut në shkretëtirë

Lini një Përgjigje