Përditësimi i fundit në tetor 30, 2023

Mbrojtja nga dielli duhet të jetë gjithmonë një prioritet i lartë kur jeni duke udhëtuar në një klimë të shkretëtirës.

A veshje për ecje në shkretëtirë nuk është e plotë pa një kapelë dielli me cilësi të lartë që mund t'ju ndihmojë të mbroni disa rreze të rrezikshme UV, dhe për fat të keq, një kapele ose vizor i rregullt bejsbolli nuk do të funksionojë në këtë rast.

Rrezet e diellit janë shumë të forta në shkretëtirë dhe reflektohen nga rëra, duke treguar në çdo drejtim - është vërtet e lehtë të digjesh nga dielli, nëse nuk je i mbuluar nga koka te këmbët.

Kapelet me strehë të gjerë të bëra nga pambuku ose fibra natyrale që marrin frymë janë ideale për shkretëtirën.

e ashtuquajtura "kapele dielli” janë bërë nga materiale të lehta që janë veçanërisht të mira për të mbajtur larg rrezet UV, gjë që i bën ata zgjedhjen më të përshtatshme për të ardhmen tuaj aventurë ecje në shkretëtirë.

Si pjesë e Programit të partnerëve të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese.

Kapela më e mirë për ecje në shkretëtirë
Kapelë dielli në shkretëtirë

Kapelet më të mira të diellit për ecje në shkretëtirë


Kapelë dielli Sombriolet Research Outdoor

Kolumbia Unisex Adult Bora Bora Booney

Panama Jack Mesh Crown Safari Sun Hat


Kapelë dielli Sombriolet Research Outdoor

Mbajeni kokën të mbrojtur kur jeni shëtitje në shkretëtirë ose transferimi në futjen tjetër.

UPF 50 pëlhura e kapelës diellore Sombriolet ju mbron nga dielli intensiv, ndërsa ndenjat e vendosura në mënyrë strategjike dhe pëlhura e kulluar në kurorë ju mbajnë të freskët dhe të thatë.

Tubacionet përgjatë buzës ofrojnë rezistencë më të madhe ndaj erës kur shpërthen papritur një stuhi verore.

Kapelë dielli në shkretëtirë


Kolumbia Unisex Adult Bora Bora Booney

Kjo kapelë e stilit Booney përmban një rrip të rregullueshëm të mjekrës për ta mbajtur kapelën në vend, nëse është në kokën tuaj ose në pjesën e pasme të qafës. Sido që të jetë, UPF 50 mbrojtja me Omni-Shade mban larg rrezet e dëmshme.

Kapelë dielli në shkretëtirë


Panama Jack Mesh Crown Safari Sun Hat

Punuar nga rrjetë poliester dhe materiale najloni, kjo kapelë dielli safari e Panamasë Jack Castaway është projektuar me një kurorë rrjetë që mund të shtypet/paketohet, kordoni i mjekrës me çelës të rregullueshëm, shirit i brendshëm i djersës, dhe një peshë e lehtë (floppy) 3″ buzë e madhe për UPF përfundimtare (SPF) 50+ Mbrojtje nga dielli UVA/UVB.

Mbani diellin larg fytyrës suaj dhe mbroni lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme UVA/UVB të diellit nën komoditetin e këtij frymëmarrje, material kanavacë i lehtë.

Kapelë dielli në shkretëtirë

Duke mbrojtur gojën dhe fytyrën tuaj

Një kapele mund të mos jetë e mjaftueshme për të ofruar mbrojtje të plotë të kokës kur era fryn e fortë në shkretëtirë. Vishni një shall në gjysmën e poshtme të fytyrës, duke mbuluar hundën dhe gojën, ose investoni në një stil kapak për mbrojtje të shtuar nën diellin e shkretëtirës.

Ka një arsye shalle Shemagh / Keffiyeh janë një aksesor i njohur veshjesh në shkretëtirë, dhe ato janë veçanërisht të dobishme nëse jeni kapur në mes të një stuhie rëre ose moti jashtëzakonisht me erë, pasi ato mund t'ju ndihmojnë të mbani kokrrat e rërës nga goja juaj.

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-56.png
100% shemagh pambuku
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-58.png100% keffiyeh pambuku
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-57.png

Shemagh përzierje pambuku/poliesteri

Lista kontrolluese e elementeve kryesore të kampingut në shkretëtirë


Pyetjet e shpeshta të kapelës së shkretëtirës

Cila është kapela më e mirë e diellit për shëtitje në shkretëtirë?

Një kapelë dielli me strehë të gjerë e bërë nga një peshë e lehtë, material që merr frymë me një UPF prej 50+ është alternativa më e mirë për shëtitje në shkretëtirë. Disa zgjedhje të njohura përfshijnë kapelën e diellit Sombriolet Research Outdoor, Kolumbia Bora Bora Booney, dhe Panama Jack Mesh Crown Safari Sun Hat.

Cilat janë përfitimet e veshjes së një kapele dielli në shkretëtirë?

Mbajtja e një kapele dielli në shkretëtirë mund t'ju ndihmojë t'ju mbroni nga rrezet e dëmshme të diellit, të cilat mund të shkaktojnë djegie nga dielli, goditje nga nxehtësia, dhe probleme të tjera shëndetësore. Një kapele dielli mund t'ju ndihmojë gjithashtu për t'ju mbajtur të freskët dhe për të parandaluar mbinxehjen e kokës.

Çfarë duhet të kërkoj kur zgjedh një kapelë dielli për shkretëtirën?

Këtu janë disa gjëra që duhet të kërkoni kur zgjidhni një kapele dielli për shkretëtirën:

 • Një buzë e gjerë për të hijezuar fytyrën tuaj, qafën, dhe veshët.
 • Një peshë e lehtë, material që merr frymë për t'ju mbajtur të freskët.
 • Një UPF prej 50+ për t'ju mbrojtur nga rrezet e dëmshme të diellit.
 • Një përshtatje e rregullueshme që të mund të merrni një përshtatje të rehatshme.
 • Një dizajn i paketuar që ju mund ta merrni lehtësisht me vete gjatë ecjeve tuaja.

Cilat janë disa mënyra të tjera për të mbrojtur kokën time nga dielli në shkretëtirë?

Përveç veshjes së një kapele dielli, ja disa mënyra të tjera për të mbrojtur kokën nga dielli në shkretëtirë:

 • Aplikoni krem ​​kundër diellit në fytyrën tuaj, qafën, veshët, dhe në majë të kokës.
 • Vishni syze dielli për të mbrojtur sytë nga shkëlqimi i diellit.
 • Vishni një gater ose shall për të mbrojtur qafën tuaj nga dielli.
 • Bëni pushime të shpeshta në hije.

Ky postim ka një koment

 1. Sheryl Cruise

  Më pëlqen shumë kapelja e ecjes nga Kolumbia. Një kapelë e mirë për ecje duhet të jetë vërtet e rehatshme dhe funksionale në të njëjtën kohë!Përveç kësaj, artikujt e kapelës së ecjes që marrim zakonisht janë nga https://coalatree.com/collections/headwear kohët e fundit. Thjesht na pëlqen të mbështesim markat miqësore me mjedisin, kështu që këtu i marrim gjërat tona shumicën e kohës!

Lini një Përgjigje