Përditësimi i fundit në mars 24, 2024

Ecja në shkretëtirë është një nga më sfidueset, megjithatë përvoja shpërblyese ju mund të keni, dhe të cilën secili duhet ta përjetojë të paktën një herë në jetë.

Në fakt, a udhëtim hiking në shkretëtirë paraqet shumë logjistike dhe organizative sfidat në lidhje me hidratimin, mbrojtje nga rrezet e diellit, dhe përballja me ndryshimet ekstreme të temperaturës mes ditës dhe natës.

Para fillimit të udhëtimit tuaj, është e rëndësishme të sillni me vete të gjitha gjërat e nevojshme pajisje për ecje në shkretëtirë dhe të ndiqni disa këshilla paraprake të cilat do të sigurojnë që ju shëtitje në shkretëtirë shkon sa më mirë.

Më poshtë, gjithçka që duhet të dini në mënyrë që të përgatiteni për aventurën tuaj të ardhshme në shkretëtirë.

Si pjesë e Programit të partnerëve të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese.

Njeri duke ecur në shkretëtirë
Hiking në shkretëtirë.

Këshilla për ecje në shkretëtirë

1. Kontrolloni motin lokal

Kushtet e motit në shkretëtirë mund të ndryshojnë në mënyrë drastike dhe shumë shpejt.

Edhe në një shkretëtirë të nxehtë, përmbytjet e shpejta dhe stuhitë janë shumë të zakonshme, sidomos natën.

Sigurohuni që të planifikoni udhëtimin tuaj në përputhje me rrethanat dhe mbani një sy në parashikimin e motit disa ditë përpara se të niseni.

Atje jane katër lloje kryesore të shkretëtirave: nxehtë, ftohtë, gjysmë të thatë, dhe bregdetare.

E vetmja karakteristikë Të gjitha shkretëtirat kanë të përbashkët se ato janë shumë të thata me pak ose aspak reshje, përveç se, ato ndryshojnë për nga stinët, vargjet e temperaturës dhe kafshët e egra.


2. Mbroni veten nga dielli i nxehtë i shkretëtirës

Dielli në shkretëtirë është më i fortë se kudo tjetër, për shkak të mungesës së bimësisë dhe hijes, dhe për shkak se rrezet e diellit reflektohen nga rëra.

Eshtë e panevojshme të thuhet, është e rëndësishme të ndërmerrni disa veprime për t'u mbrojtur nga dielli i nxehtë i shkretëtirës:

 1. Mbulojeni nga koka te këmbët, duke lënë sa më pak lëkurë të ekspozuar
 2. Aplikoni krem i fortë kundër diellit çdo dy orë apo më shumë
 3. Vishni syze dielli të shkretëtirës, sepse dielli mund të dëmtojë edhe sytë tuaj

SPF 100 Banana Boat Sport Ultra

SPF 100 Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch

SPF 100 La Roche-Posay Anthelios

SPF 110 Mburoja e moshës Neutrogena
Lexo më shumë: Kremi më i mirë kundër diellit për shkretëtirën
SYZAT MË TË MIRA BUXHETORE

SUNGAIT Syze dielli polarizuar drejtkëndore ultra të lehta Mbrojtje UV400

SUNGAIT Syze dielli të polarizuara
TOP DIZAJNER
SYZAT

Syze dielli prej druri të punuar me dorë me lente të polarizuara UV400 & Tempujt e Pranverës

Syze dielli prej druri të bëra me dorë
SYZAT ME CILESI TOP

Syze dielli BNUS për meshkuj & Gratë, Lente qelqi polarizuar, Dëshmi për gërvishtje me pasqyrë me ngjyra

Syze dielli BNUS
SYZAT MË TË MIRA PËR FËMIJË

ACBLUCE Syze dielli sportive polarizuara për fëmijë TPEE Kornizë fleksibël me rrip të rregullueshëm për djem vajza të moshës 5-13

Syze dielli polarizuara për fëmijë ACBLUCE
Lexo më shumë: Syzet më të mira të diellit për shkretëtirën

3. Sillni më shumë ujë sesa mendoni se keni nevojë

Sa ujë duhet të sillni në shkretëtirë?

Në mënyrë ideale, kur ecni në shkretëtirë duhet të sillni përreth 2 te 6 kuart (10 te 20 gota) ujë me vete për ekskursione ditore, dhe gjithashtu mbani një gallon tjetër (4 litra) si rezervë në automjetin tuaj.

Është gjithashtu një ide e mirë të kesh disa burimet e elektrolitit në formën e pijeve sportive ose ujit të kokosit për të rimbushur kripërat dhe mineralet që humbni djersitjen.

A shishe me ujë për pastrim mund t'ju ndihmojë të mbledhni ujë nga përrenjtë ose burimet, mos pini kurrë ujë që gjeni në shkretëtirë pa e filtruar ose zier më parë.


4. Bëhuni gati për rënie të menjëhershme të temperaturës

Edhe nëse jeni duke udhëtuar në një shkretëtirë të nxehtë, nëse planifikoni të kaloni periudha të gjata kohore atje do t'ju duhet të përballeni rënie të mprehtë të temperaturës gjatë natës.

Për shkak të kësaj rekomandohet që vishen me shtresa dhe keni gjithmonë një xhaketë që mund të vishni gjatë natës dhe në rast shiu.

Në qoftë se ju jeni kamping në shkretëtirë, atëherë do t'ju duhet gjithashtu të zgjidhni një adekuat çadrën e shkretëtirës dhe çantë gjumi për t'ju mbajtur ngrohtë natën.


5. Paketoni disa ushqime

Kur dielli është përvëlues dhe vapa ndihet e padurueshme, është e lehtë të harrosh për të ngrënë.

Edhe nëse nuk jeni të uritur, ju duhet të riktheni energjitë tuaja.

Kur kampingu në shkretëtirë, sigurohuni që sillni me vete ushqime që nuk prishen lehtë dhe kjo nuk do t'ju bëjë më të etur.

Ushqimet ideale për ecje në shkretëtirë janë arrat e pakripura, fruta të thata, mish i tharë, ushqime të konservuara, ramen i menjëhershëm, krisur dhe tërshërë.


Pajisje për ecje në shkretëtirë

Në rregull, kështu që po planifikoni të udhëtoni nëpër shkretëtirë dhe po pyesni veten se çfarë lloj pajisje ju nevojitet.

Për të filluar me, sigurohu qe ti paketoj veshje të lehta dhe me frymëmarrje, dhe a kapelë me buzë të gjerë për t'u mbrojtur nga dielli përvëlues.

Sigurisht, mos harroni të sillni disa këpucë të forta që mund të përballojë terrenin e thyer.

Qëndrimi i hidratuar është çelësi në shkretëtirë, kështu që paketoni një furnizim solid me ujë dhe pije që plotësojnë elektrolitet.

Ju gjithashtu do të dëshironi të sillni me vete një të besueshëm pajisje GPS, një i pajisur mirë çantë e ndihmës së parë, dhe një mjet komunikimi në rast të ndonjë emergjence të papritur.

Më poshtë, një listë të aksesorë që do ta bëjnë më të lehtë udhëtimin tuaj në shkretëtirë:

 • Çantë shpine me rezervuar hidratimi – kjo do t'ju lejojë të sillni sa më shumë ujë me vete
 • Balonë për pastrimin e ujit – nëse gjen ujë në shkretëtirë, duhet të siguroheni që të vrisni të gjitha bakteret përpara se ta pini, prandaj merrni parasysh të merrni me vete një sistem të pastrimit të ujit ose tableta.
 • Ftohës uji – për të mbajtur pijet tuaja të ftohta në vapë.
 • Çorape Merino dhe gaitrat e shkretëtirës – për të mbrojtur këmbët dhe këmbët tuaja nga rëra e nxehtë, mbeturinat, dhe thithni lagështinë nga djersa në mënyrë që të qëndroni rehat në vapë.
 • fëmijë i ndihmës së parë – Paketoni një çantë të vogël të ndihmës së parë me pajisje si fashë, peceta antiseptike, dhe ilaçe kundër dhimbjeve në rast lëndimesh të lehta ose urgjente. Ju mund të dëshironi të përfshini një çantë për kafshimin e gjarprit në varësi të vendndodhjes.

Burrë i veshur me rroba shkretëtirë në një shëtitje në shkretëtirën e Saharasë
Pajisjet e ecjes në shkretëtirë përfshijnë veshje me mëngë të gjata për mbrojtje maksimale nga dielli.

Veshje për ecje në shkretëtirë

Në një mjedis të nxehtë shkretëtirë pa strehë nga dielli përvëlues është e domosdoshme të mbuloheni nga koka te këmbët, duke preferuar këmisha me mëngë të gjata dhe pantallona të gjata dhe shmangien e veshjes së bluzave, bluza dhe pantallona të shkurtra.

Thuaj po këpucë tenisi të mbyllura ose çizmet e shkretëtirës, jo sandaleve dhe rrokullisjeve (dhe absolutisht mos shkoni zbathur në shkretëtirë).

A kapele dielli ose një shami (si një shemagh i shkretëtirës) do t'ju sigurojë gjithashtu mbrojtje të plotë për kokën tuaj, qafën dhe shpatullat.

Kjo do të thotë se është veçanërisht e rëndësishme që veshja juaj e shkretëtirës të mbulojë çdo centimetër të trupit tuaj, dhe ka UPF 50+ veshje për mbrojtje nga dielli që janë bërë vetëm për këtë.


Këmisha

këmisha më të mira për ecje në shkretëtirë janë me mëngë të gjata, peshë e lehtë, dhe ofron mbrojtje nga dielli UPF50+.

Shumica e njerëzve preferojnë të zgjedhin veshje me ngjyra të lehta, edhe pse ka një debat rreth asaj se çfarë lloj ngjyre që vishni në shkretëtirë në të vërtetë bën një ndryshim.Bluzë grash UPF50+ me mëngë të gjata për mbrojtje nga dielli UV


UPF për meshkuj Veshmbathje me avull në natyrë 50+ Bluzë me mëngë të gjata


Coolibar UPF 50+ Këmishë për fëmijë Sandshark me mëngë të gjata surf - Mbrojtës nga dielli
Shfleto më shumë këmisha UPF50+ për ecje në shkretëtirë

Pantallona

Nuk mjafton të mbuloni pjesën e sipërme të trupit, rekomandohet gjithashtu që të vishni pantallona dhe pantallona të gjata në shkretëtirë.

pantallonat më të mira për ecje në shkretëtirë janë të gjata, dritë, dhe UPF50+. Shmangni pantallonat e shkurtra ose do të përfundoni duke djegur këmbët tuaja.Pantallona të konvertueshme për meshkuj Stretch Andy Donkey, Pantallona ecjeje me zinxhir të tharjes së shpejtë, Mbrojtje UV, Peshë e lehtë


Pantallona Capris për femra Hiking Butrends Pantallona për stërvitje me xhepa me zinxhir në natyrë


Pantallona të ngarkesave për ecje për fëmijë CQR, UPF 50+ Pantallona të konvertueshme të tharjes së shpejtë me zinxhir, Pantallona kampingu në natyrë
Shfleto më shumë pantallona dhe pantallona për ecje në shkretëtirë

Xhaketë

Nevojitet një xhaketë e lehtë për mëngjeset e hershme dhe mbrëmjet në shkretëtirë kur temperatura ulet. Mbrojtja UPF është një shtesë e bukur, por jo e domosdoshme në këtë rast, pasi nuk ka gjasa të vishni xhaketën gjatë orëve të pikut të diellit.

Era, stuhi rëre dhe reshje të papritura shiu megjithatë mund të bëhet problem gjatë natës, dhe priren të shfaqen krejt papritur, kështu që është e rëndësishme të keni gjithmonë një xhaketë në dorë.


Xhaketë golfi për meshkuj origjinale rezistente ndaj motit (Era për meshkuj)

Xhaketë rezistente ndaj motit të cilësisë së mirë për femra për shiun

BALEAF Kid UPF 50+ Këmishë ftohëse me xhaketë mbrojtëse nga dielli me kapuç me xhepa Performancë për ecje në natyrë
Shfletoni më shumë xhaketa të shkretëtirës

Këpucët

Kur ecni në shkretëtirë, rekomandohet të vishni gjithmonë këpucë tenisi me majë të mbyllura për të mbrojtur këmbët tuaja nga rëra përvëluese dhe mbeturinat.

këpucët më të mira për ecje në shkretëtirë janë të lehta, të qëndrueshme, dhe djersitje.

Oboz Sawtooth II Low B-Dry

Oboz Sawtooth II Low B-Dry
Hoka One One Clifton 7

HOKA ONE ONE Clifton 7
Xero Shoes Terraflex
Xero Këpucë Zbathur Terraflex
Lexo më shumë: Këpucët më të mira për ecje në shkretëtirë

Çizme

Çizmet e shkretëtirës janë ideale për terrene më sfiduese që mund të hasni gjatë ekspeditës suaj, dhe veçanërisht e nevojshme nëse jeni duke udhëtuar në një shkretëtirë shkëmbore ose kanion në SHBA.


Udhëzues Kenetrek Desert Çizme hiking jo të izoluara

BLACKHAWK Desert Ops Boot, Kojotë

DANNER MANUFACTURING Bull Run Moc Toe Work Boot

VIVOBAREFOOT Gobi III Eco
Lexo më shumë: Çizmet më të mira për ecje në shkretëtirë

Çorape

çorapet më të mira për ecje në shkretëtirë janë bërë nga leshi Merino, një lloj i veçantë materiali i cili është veçanërisht i mirë për të thithur lagështinë nga djersa dhe për të mbajtur këmbët tuaja të freskëta.

Si rregull i madh, aq më e lartë është përqindja e leshit Merino, Sa më mirë.

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-39.png


75% Çorape leshi Merino
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-34.png

66% Çorape leshi Merino

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-46.png


40% Çorape leshi Merino
Lexo më shumë: Çorapet më të mira për shkretëtirën

Gatera

Kur ecni në shkretëtirë, gaiters ofrojnë një shtresë shtesë të mbrojtjes kundër shkëmbinjve, mbeturinat, kafshimet e gjarpërinjve dhe pickimet e akrepit.

Në varësi të vendit ku shkoni dhe sa aventureske është ecja juaj, mund t'ju duhen ose jo.

Gaitera të shkretëtirës për eksploruesit e dunave të rërës
Gaiters Bugout Research Outdoor

Gaiters TurtleSkin Snake Armor


Kahtoola INSTAgaiter Low
Gaiters më të mirë të shkretëtirës
Hulumtim në natyrë Gaiters Rocky Mountain ulët të ulët
Lexo më shumë: Gaterat më të mira të shkretëtirës

Kapelë

Kapelet e diellit janë ideale për ecje në shkretëtirë sepse ato janë bërë posaçërisht për të ofrojnë mbrojtje maksimale ndaj diellit dhe janë bërë me peshë të lehtë, materiale që marrin frymë.


Kapelë dielli Sombriolet Research Outdoor

Kolumbia Unisex Adult Bora Bora Booney

Panama Jack Mesh Crown Safari Sun Hat
Lexo më shumë: Kapela më e mirë për ecje në shkretëtirë

Shami

Shamitë e shkretëtirës Shemag ose Keffiyeh janë të dobishme për mbrojtjen kundër diellit, si dhe stuhive të rërës dhe erës.

Vishni ato si banda dhe përdorni ato për të mbuluar gojën dhe hundën nëse moti është veçanërisht me erë.

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-56.png
100% shemagh pambuku
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-58.png100% keffiyeh pambuku
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-57.png

Shemagh përzierje pambuku/poliesteri
Shfletoni më shumë shalle të shkretëtirës

Hiking në shkretëtirë & Lista kontrolluese e elementeve të kampingut


Destinacionet më të mira të ecjes në shkretëtirë në SHBA

Parku Kombëtar Joshua Tree, Kaliforni

Parku Kombëtar Joshua Tree, Kalifornia është parajsa e udhëtarëve, me mbi 400 milje shtigje për të eksploruar.

Parku është shtëpia e një shumëllojshmërie peizazhesh, duke përfshirë pemët e larta Joshua, malet e thyer, dhe larje me rërë.

Disa nga rritjet më të njohura në park përfshijnë Hidden Valley Trail, Shtegu i Kopshtit të Kaktusit Cholla, dhe Ryan Mountain Trail.

Parku Kombëtar i Luginës së Vdekjes, Kaliforni dhe Nevada

Parku Kombëtar i Luginës së Vdekjes, ndodhet në Kaliforni dhe Nevada, ofron një përvojë të botës tjetër të shkretëtirës me banesat e saj të mëdha të kripës, dunat e rërës, dhe kanione shumëngjyrëshe.

Alpinistët mund të eksplorojnë shtigje unike si shtegu i Kanionit të Artë, dunat e rërës së sheshtë Mesquite, dhe Badwater Basin Salt Flats. Është e rëndësishme të përgatiteni me shumë ujë dhe mbrojtjen e duhur nga dielli për shkak të nxehtësisë ekstreme në park.

Parku Kombëtar i Kanionit të Madh, Arizona

Parku Kombëtar Grand Canyon në Arizona është i njohur për pamjet e tij mahnitëse të kanionit, por ofron gjithashtu mundësi të jashtëzakonshme ecjeje në shkretëtirë.

Alpinistët mund të zgjedhin nga një shumëllojshmëri shtigjesh, duke filluar nga shëtitjet e lehta përgjatë buzës deri tek udhëtimet sfiduese në thellësitë e kanionit.

Rritjet e njohura përfshijnë Bright Angel Trail, Gjurma e Kaibabit të Jugut, dhe ecja Rim-to-Rim për aventurierët më me përvojë.

Parku Kombëtar Arches, Juta

Parku Kombëtar Arches në Utah tregon bukurinë e shkretëtirës me më shumë se 2,000 harqe natyrore gur ranor dhe formacione unike shkëmbore.

Alpinistët mund të eksplorojnë shtigje që të çojnë në pika referimi ikonike si Harku Delikat, Harku i peizazhit, dhe Harku i Dyfishtë.

Parku ofron një sërë ecjesh për të gjitha nivelet e aftësive, nga shëtitjet e shkurtra në më të gjata, ecje më të forta nëpër peizazhin mahnitës të shkretëtirës.

Parku Kombëtar i Sionit, Juta

Parku Kombëtar i Zionit në Utah është i famshëm për shkëmbinjtë e tij të lartë ranorë dhe kanionet e ngushta., duke ofruar një përvojë dramatike dhe aventureske ecjeje në shkretëtirë.

Alpinistët mund të zgjedhin nga një shumëllojshmëri shtigjesh, duke përfshirë shtegun popullor të uljes së engjëjve, Ngushtimet, dhe Pika e Vëzhgimit.

Terreni i larmishëm dhe pamjet mahnitëse të parkut e bëjnë atë një destinacion që duhet vizituar për alpinistët e shkretëtirës.

Parku Kombëtar Saguaro, Arizona

Parku Kombëtar Saguaro, ndodhet në Arizona, është shtëpia e kaktusit ikonik saguaro, duke ofruar një përvojë unike ecje në shkretëtirë.

Parku përmban shtigje piktoreske që lejojnë vizitorët të eksplorojnë shkretëtirën Sonoran dhe të takojnë kafshë të egra të ndryshme.

Shëtitjet si Desert Discovery Trail dhe Cactus Forest Loop ofrojnë mundësi për të vlerësuar bukurinë natyrore të parkut dhe për të mësuar rreth ekosistemit të shkretëtirës.

Parku Kombëtar i Rërës së Bardhë, Mexico ri

Parku Kombëtar White Sands në New Mexico është një destinacion magjepsës me hapësirën e tij të madhe të dunave të rërës së bardhë të gipsit.

Alpinistët mund të nisen në shtegun Alkali Flat, një shëtitje sfiduese që i çon ata nëpër zemër të dunave, duke lejuar një përvojë gjithëpërfshirëse në këtë peizazh unik të shkretëtirës.

Parku ofron gjithashtu ecje në perëndim të diellit të udhëhequr nga endacakët, duke ofruar pamje mahnitëse ndërsa dielli perëndon mbi rërën e bardhë.


Pyetjet e shpeshta për ecje në shkretëtirë

Cilat janë periudhat më të mira të vitit për të ecur në shkretëtirë në SHBA?

Kohët më të mira të vitit për të ecur në shkretëtirë në SHBA janë pranvera dhe vjeshta.

Gjatë pranverës, moti është i butë, dhe peizazhet e shkretëtirës gjallërohen me lulet e egra të gjalla në lulëzim.

Vjeshta ofron gjithashtu temperatura të këndshme dhe një përvojë më të qetë ecjeje me më pak turma.

Cilat janë disa nga shtigjet më të njohura të ecjes në shkretëtirë në SHBA?

Disa nga shtigjet më të njohura të ecjes në shkretëtirë në SHBA përfshijnë shtegun Badwater Basin në Parkun Kombëtar të Luginës së Vdekjes., Gjurma e Luginës së Fshehur në Parkun Kombëtar Joshua Tree, Gjurma Delikate e Harkut në Parkun Kombëtar Arches, shtegu Mesa Arch në Parkun Kombëtar Canyonlands, dhe shtegu i Kaibabit të Jugut në Parkun Kombëtar të Kanionit të Madh.

Këto shtigje shfaqin bukurinë unike të mjediseve të shkretëtirës, nga banesat e kripura dhe peizazhet shkëmbore te harqet ikonë dhe kanione të lë pa frymë.

Cilat janë disa nga rreziqet e ecjes në shkretëtirë?

Disa nga rreziqet e ecjes në shkretëtirë përfshijnë goditjen e nxehtësisë, dehidratim, djegie nga dielli, kafshimet e gjarpërinjve, dhe stuhitë e rërës.

Goditja nga nxehtësia mund të jetë një gjendje kërcënuese për jetën e karakterizuar nga temperatura e lartë, konfuzion, dhe konvulsione.

Dehidratimi është një rrezik i madh, kështu që është thelbësore të pini shumë ujë dhe të plotësoni elektrolitet.

Mbrojtja e lëkurës tuaj nga dielli intensiv i shkretëtirës është thelbësor për të parandaluar djegiet e dhimbshme nga dielli dhe dëmtimin e mundshëm afatgjatë..

Jini të kujdesshëm ndaj gjarpërinjve helmues dhe kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor nëse kafshoheni.

Stuhitë e rërës mund të dëmtojnë dukshmërinë dhe të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje, kështu që gjetja e strehës derisa të kalojë është vendimtare.

Çfarë pajisje është thelbësore për ecjen në shkretëtirë?

Disa pajisje thelbësore për ecjen në shkretëtirë përfshijnë çizmet e ecjes, mbrojtje nga dielli, furnizim të bollshëm me ujë, snacks ushqyese, një çantë e ndihmës së parë, dhe mjetet e navigimit.

Çizmet e forta ecjeje ofrojnë mbështetje për kyçin e këmbës dhe tërheqje në terrene të ndryshme shkretëtirë.

Krem kundër diellit, nje kapele, dhe syzet e diellit ju mbrojnë nga dielli intensiv.

Mbani ujë të mjaftueshëm për të qëndruar të hidratuar, edhe nëse nuk ndiheni të etur.

Ushqimet ushqyese japin energji gjatë ecjes.

Një kuti e ndihmës së parë e pajisur mirë ndihmon në menaxhimin e lëndimeve të lehta.

Për më tepër, mbajtja e një harte dhe busullore ose përdorimi i një pajisjeje GPS mund t'ju ndihmojë të navigoni me saktësi shtigjet e shkretëtirës.

Cilat janë disa këshilla për ecjen në shkretëtirë?

Këtu janë disa këshilla për ecje në shkretëtirë për t'u mbajtur në mend:

 • Filloni herët në mëngjes kur temperaturat janë më të ftohta.
 • Bëni pushime të shpeshta për të pushuar, hidratohem, dhe parandaloni problemet që lidhen me nxehtësinë.
 • Qëndroni në shtigje të shënuara për të shmangur humbjen në hapësirën e madhe të shkretëtirës.
 • Qëndroni të vetëdijshëm për rrethinën tuaj dhe kujdesuni për kafshët e egra të shkretëtirës si gjarpërinjtë dhe akrepat.
 • Paketoni ujë shtesë, ushqimi, dhe pajisje në rast urgjence, dhe informoni dikë për planet tuaja të ecjes.

Lini një Përgjigje