Përditësimi i fundit në janar 12, 2024

Nëse stërviteni për një ngjarje qëndrueshmërie në shkretëtirë, shanset janë që të keni shpenzuar shumë kohë duke planifikuar për çdo eventualitet: çfarë do të veshësh, çfarë do të hani, sa kohë do të marrë secila këmbë e vrapimit tuaj, e kështu me radhë.

Të gjitha këto gjëra janë të rëndësishme, por kur jeni duke konkurruar në një event me qëndrueshmëri të lartë në shkretëtirë, nëse është ajo Marathon des Sables ose një vrapim i ngjashëm në shkretëtirë ose garë durimi në shkretëtirë jashtë rrugës, ju duhet të merrni disa elementë të shtuar për t'u marrë në konsideratë.

Vrapimi në shkretëtirë është tepër shpërblyes, pjesërisht sepse mjedisi është shumë i ndryshëm nga çdo tjetër. Por ky peizazh ka grupin e vet të mundësive për t'u përgatitur.

Moti eshte, sigurisht, më të nxehtë dhe më të thatë, dhe moti ndryshon shpejt. Lundrimi mund të jetë sfidues dhe ka ndjesinë e pakëndshme të rërës në këpucët tuaja për të luftuar.

Nëse po mendoni të regjistroheni për një Ngjarja e qëndrueshmërisë në gara me motor, planifikoni përpara për këto shqetësime specifike të shkretëtirës.

Si pjesë e Programit të partnerëve të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese për artikujt e reklamuar në këtë faqe interneti.

Vrapim në shkretëtirë
Gara e qëndresës në shkretëtirë

Këshilla për vrapimin në shkretëtirë

Hidratoni herët dhe shpesh

Dituria konvencionale thotë se nëse jeni duke ushtruar në shkretëtirë në temperaturat më të moderuara të pranverës dhe vjeshtës, do t'ju duhet të konsumoni tre deri në pesë litra ujë në ditë.

Kjo është nëse jeni duke ecur ose duke bërë çanta shpine: nëse jeni duke vrapuar në një maratonë ose duke e shtyrë trupin tuaj në kufi, do t'ju duhet edhe më shumë - synoni shtatë deri në dhjetë litra ujë në ditë.

"Një element që shpesh anashkalohet në shkretëtirë është era,” thotë Tiffany Gust nga Utah TG Triathlon and Fitness Coaching. Gust ka një diplomë master në shkencën e ushtrimeve të aplikuara/ushqyerjen sportive. “Shpërthime deri në fund 30 milje në orë nuk janë të rralla gjatë muajve të pranverës dhe verës.

Kjo është një nga arsyet që ju duhet të mbani më shumë ujë sesa mendoni. Konsideroni përdorimin e një fshikëze dhe çorape, të cilat e bëjnë më të lehtë pirjen e shpeshtë sesa ndalimin e nxjerrjes së një shishe uji.

Shumica e ngjarjeve të organizuara të qëndrueshmërisë kanë stacione ndihme ku mund të mbushni dhe rimbushni, por mos llogarisni që ato të jenë hera e vetme që hani dhe pini.

Mbërritni disa ditë përpara ngjarjes tuaj për t'i dhënë trupit tuaj kohë për t'u përshtatur me motin e thatë, dhe kaloni ato ditë duke pirë mjaftueshëm lëngje në mënyrë që të jeni të hidratuar mirë paraprakisht (nuk ka nevojë ta teproni, edhe pse, pasi mund të shkoni shumë larg me këtë strategji ku ju lëndon vërtet). Në ditën e garës, sillni ujë të mjaftueshëm për t'ju çuar nga një stacion ndihmës në tjetrin pa kocka.

Pini më shumë se vetëm ujë

Për të qëndruar të hidratuar, thotë Gust, do t'ju duhet më shumë sesa thjesht H2O e vjetër për të qëndruar të hidratuar. Sasia e kripës që trupi juaj humbet gjatë një dite në një vapë, klima e thatë do të thotë se është thelbësore të zëvendësohen elektrolitet edhe gjatë aktivitetit fizik.

Ka disa mënyra për të rimbushur elektrolitet, të cilat janë thelbësore për disa nga proceset më themelore automatike të trupit tuaj.

“Monitoroni ngjyrën e urinës suaj dhe synoni për një ngjyrë të verdhë të lehtë, e ngjashme me një shënim të verdhë post-it,”, sugjeron ajo. "Kushtojini vëmendje etjes dhe kuptoni këtë kur jeni të etur, tashmë jeni të dehidratuar.”

Ushqime të kripura si patate të skuqura dhe gjevrek, të cilat janë të zakonshme për stacionet e ndihmës në distanca të gjata, janë të shkëlqyera për të zëvendësuar ato kripëra. Ka edhe shumë përzierje, pluhurat dhe tabletat në treg – secila ka cilësitë për t'i rekomanduar ato, por gjëja më e rëndësishme është të siguroheni që një shtesë specifike të funksionojë për ju. Luani me orarin dhe shumat përpara se të mbërrini për ngjarjen tuaj, dhe dijeni se mund t'ju duhet të rrisni frekuencën tuaj kur jeni në të vërtetë në shkretëtirë. Mbani me vete zëvendësimin e elektrolitit të zgjedhur, në mënyrë që të jeni të garantuar të keni gjithçka që ju nevojitet në terren, edhe nëse stacionet e ndihmës nuk vijnë me markën ose shijen tuaj të preferuar.

Jini të kujdesshëm ndaj diellit

Kur kaloni jashtë aq kohë sa ju nevojitet për t'u stërvitur për një ngjarje në distancë ose shumë-ditore, është më e rëndësishme se kurrë të kujdeseni për lëkurën tuaj. Edhe një ditë e shkurtër jashtë pa një SPF mjaft të lartë mund të ketë pasoja brutale, dhe ky fenomen rritet vetëm në shkretëtirë, ku dielli ka të ngjarë të të rrahë gjatë gjithë ditës me pak hije për mbulim.

Per nje 8+ orë ditë në shkretëtirë, vetëm kremi kundër diellit nuk do ta shkurtojë atë. Duhet të riaplikoni shpesh, veçanërisht zonat e cenueshme si fytyra, pjesën e pasme të qafës dhe duart sa më shpesh që të mundeni (në çdo stacion ndihmës, nëse është e mundur) dhe përdorni Krem dielli SPF-70 ose më i lartë.

Ju gjithashtu duhet mbuloni sa më shumë lëkurë të jetë e mundur, thotë Gust. "Veshje UPF dhe kremrat kundër diellit janë thelbësore për të përballuar nxehtësinë në shkretëtirë,”, shpjegon ai, duke shtuar se “mëngët e krahëve që mund të zhyten në ujë të ftohtë mund të jenë shumë të dobishme."A shkretëtira me buzë të gjera kapelja do t'i mbajë sytë dhe fytyrën tuaj nga ekspozimi ndaj rrezeve të dëmshme UV.

Këpucët e shkretëtirës
Zgjidhni një palë cilësi këpucë për vrap në shkretëtirë për eventin tuaj.

Kujdesuni për këmbët tuaja

Ju mund të mos mendoni se këmbët tuaja janë veçanërisht të djersitura, por kur të çojnë nëpër shkretëtirë gjithë ditën, gjërat mund të duken pak më ndryshe.

Kur dielli kërcen nga rëra, mund të nxehet lehtësisht në 120 gradë Fahrenheit ose më e nxehtë gjatë pjesëve më të nxehta të ditës, për të mos përmendur faktin se ka të ngjarë të shfaqet në këpucët tuaja.

Me këtë në mendje, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë gatera vrapimi ose diçka të ngjashme për të mbajtur rërën jashtë këpucëve tuaja dhe përgatituni të përballeni me flluska herët dhe shpesh.

Mendoni për të sjellë një komplet riparimi të reduktuar të flluskave (edhe nëse është vetëm një kasetë në shtyllat tuaja të ecjes) dhe ndaloni për të riparuar pikat e nxehta të adresave sapo t'i vini re. Problemet me këmbët mund të përshkallëzohen shpejt në vapë.

Bëhuni gati për të gjitha motet

Moti në shkretëtirë shpesh ndryshon shpejt dhe pa shumë paralajmërim, dhe nuk ju ndihmon gjërat që nuk keni gjasa të gjeni një vend të sigurt për t'u strehuar në rast të një stuhie.

Me kete ne mendje, kontrolloni me kujdes parashikimin e motit jo vetëm për ngjarje të mundshme stuhie në zonën e afërt, por edhe në zonën përreth destinacionit tuaj, pasi një stuhi në rrjedhën e sipërme mund të shkaktojë lehtësisht përmbytje të shpejta milje në drejtim të rrymës.

Gjithmonë shmangni kampingun në larje, dhe nëse do të udhëtoni nëpër kanione të ngushta ose ujëvarë janë të pashmangshme, planifikoni rrugën tuaj të arratisjes paraprakisht.

Mësoni si të merreni me rërën

Nuk do të duhet shumë kohë në shkretëtirë për të zbuluar një nga të vërtetat e saj universale: rëra futet në gjithçka. Ajo funksionon përmes këmishës tuaj në këpucët tuaja, nën kapelën tuaj, mes dhëmbëve tuaj.

Një pjesë e kësaj është e parandalueshme, si veshja gatera për të mbajtur tonelatat e rërës që të mos futen në këpucët tuaja, veshja e këpucëve me më shumë material Gore-tex dhe më pak rrjetë, dhe duke zgjedhur syze dielli të shkretëtirës ose syze garash që mbështjellin fytyrën tuaj në vend që t'i lënë anët e hapura ndaj fryrjes së rërës.

Por fryrja e rërës është thjesht një realitet i udhëtimit në shkretëtirë. Nuk mund të bëni shumë përsa i përket parandalimit, por mund të përgatiteni sa më shumë duke imituar kushtet gjatë stërvitjes.

Kjo vlen edhe për stërvitjen në mot të nxehtë, thotë Gust. "Atletëve u pëlqen të stërviten herët në mëngjes për t'i shpëtuar vapës së tepërt," ai thote.

"Por nëse do të vrapojnë në vapë, disa nga trajnimet e tyre duhet të jenë në vapë, kështu që ata do të jenë në gjendje ta tolerojnë atë, si fizikisht ashtu edhe mendërisht.”

po, një ngjarje qëndrueshmërie në shkretëtirë shton një shtresë tjetër kompleksiteti. Por është gjithashtu ajo që e bën sfidën argëtuese. Me pak përgatitje, ajo medalje e varur në qafë në vijën e finishit do të jetë edhe më e ëmbël.


Pajisje vrapimi në shkretëtirë

Rroba


Bluzë Hanes me mëngë të gjata Cool Dri UPF 50+


Pantallona të konvertueshme për meshkuj Stretch Andy Donkey, Pantallona ecjeje me zinxhir të tharjes së shpejtë, Mbrojtje UV, Peshë e lehtë


Pantallona Capris për femra Hiking Butrends Pantallona për stërvitje me xhepa me zinxhir në natyrë
Lexo më shumë: veshjet më të mira për shkretëtirë

Këpucët

Oboz Sawtooth II Low B-Dry

Oboz Sawtooth II Low B-Dry
Hoka One One Clifton 7

HOKA ONE ONE Clifton 7
Xero Shoes Terraflex
Xero Këpucë Zbathur Terraflex
Lexo më shumë: Këpucët më të mira për vrapim në shkretëtirë
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-39.png


75% Çorape leshi Merino
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-34.png

66% Çorape leshi Merino

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-46.png


40% Çorape leshi Merino
Lexo më shumë: Çorapet më të mira për vrapim në shkretëtirë

Veshje koke


Kapelë dielli Sombriolet Research Outdoor

Kolumbia Unisex Adult Bora Bora Booney

Panama Jack Mesh Crown Safari Sun Hat
Lexo më shumë: Kapela më e mirë për shkretëtirën
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-56.png
100% shemagh pambuku
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-58.png100% keffiyeh pambuku
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-57.png

Shemagh përzierje pambuku/poliesteri

Mbrojtje nga dielli


SPF 100 Banana Boat Sport Ultra

SPF 100 Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch

SPF 100 La Roche-Posay Anthelios

SPF 110 Mburoja e moshës Neutrogena
Lexo më shumë: Kremi më i mirë kundër diellit për shkretëtirën
SYZAT MË TË MIRA BUXHETORE

SUNGAIT Syze dielli polarizuar drejtkëndore ultra të lehta Mbrojtje UV400

SUNGAIT Syze dielli të polarizuara
TOP DIZAJNER
SYZAT

Syze dielli prej druri të punuar me dorë me lente të polarizuara UV400 & Tempujt e Pranverës

Syze dielli prej druri të bëra me dorë
SYZAT ME CILESI TOP

Syze dielli BNUS për meshkuj & Gratë, Lente qelqi polarizuar, Dëshmi për gërvishtje me pasqyrë me ngjyra

Syze dielli BNUS
SYZAT MË TË MIRA PËR FËMIJË

ACBLUCE Syze dielli sportive polarizuara për fëmijë TPEE Kornizë fleksibël me rrip të rregullueshëm për djem vajza të moshës 5-13

Syze dielli polarizuara për fëmijë ACBLUCE
Lexo më shumë: Syzet më të mira të diellit për shkretëtirën


Sportet me rërë


Sandboarding
Rërë sajë
Imbarkimi në vullkan

Ski në rërë
Sand Kiting

Gara në shkretëtirë
Dune Bashing
Hiking në shkretëtirë & Kampingu
Udhëtim në shkretëtirë
Kamping në shkretëtirë
Vrapim në shkretëtirë

Lini një Përgjigje