Përditësimi i fundit në janar 16, 2024

Ka qenë ndonjëherë në një udhëtim në shkretëtirë? Një aventurë udhëtimi në shkretëtirë mund të lërë një gjurmë të rëndësishme në zemrën dhe shpirtin tuaj.

Imagjinoni këtë: pafundësia e një hapësire të pafund të mbushur me hiç, heshtje absolute, natyra në gjendjen e saj më të egër.

Një moment rigjenerues, një vend për të lënë pas stresin e jetës së përditshme dhe për t'u rilidhur me veten. Ju jeni një udhëtar i shkretëtirës.

Atje jane 24 shkretëtira kryesore në botë, dhe çdo vend është i ndryshëm me diçka unike për të ofruar. Nëse jeni duke eksploruar duna rëre në një shkretëtirë të nxehtë ose duke shkuar në një ekspeditë në arktikë, asnjë peizazh natyror nuk do t'ju sfidojë aq shumë sa shkretëtira, kështu që përgatituni për një aventurë.

Më poshtë, një shteruese udhëzues udhëtimi duke përfshirë portat më të mira të shkretëtirës, veshjet dhe gjërat e domosdoshme për kamping, dhe aktivitetet që mund të shijoni në shkretëtirë.

Si pjesë e Programit të partnerëve të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese.

Udhëtim në shkretëtirë: Tamnougalt, Maroku
Tamnougalt, Maroku. Foto me mirësjellje të Sergej Pesterev.

Udhëzues udhëtimi në shkretëtirë

Në mënyrë që planifikoni udhëtimin tuaj në shkretëtirë, sigurohuni që të kontrolloni dy herë klimën lokale të destinacionit ku po udhëtoni.

Koha më e mirë për të udhëtuar në një shkretëtirë të nxehtë është zakonisht dimri, ndërsa koha më e mirë për të vizituar a shkretëtirë e ftohtë ose polare është në pranverë dhe verë.

veshje dhe pajisje të shkretëtirës ju do të keni nevojë do të lidhen kryesisht me kushtet e motit, duke pasur parasysh se temperaturat gjithashtu mund të luhaten shumë mes ditës dhe natës.

Dritë e udhëtimit është zakonisht jo një opsion nëse do të shkoni në shkretëtirë, si ka shumë raste të dobishme që do t'ju nevojiten për t'u mbrojtur nga dielli, ngrohjes, dhe rreziqe të tjera të mundshme.

Klima

Të gjitha të ndryshme llojet e shkretëtirave karakterizohen nga kushte ekstreme të motit, reshje të pakta dhe mungesë vegjetacioni (të gjitha ato gjëra që e bëjnë një mjedis të caktuar shkretëtirë sipas definicionit).

Shumica e shkretëtirave janë të thata dhe të nxehta, por temperaturat mund të bien ndjeshëm gjatë natës. Erërat e forta dhe stuhitë e rërës gjithashtu mund ta bëjnë ekspeditën tuaj në shkretëtirë më sfiduese.

shkretëtira të ftohta, temperatura rrallë shkon mbi zero, duke e bërë peizazhin të mbulohet përgjithmonë me borë dhe duke parandaluar rritjen e bimëve dhe pemëve atje.

Qëndrimi i hidratuar

Ne nje shkretëtirë e nxehtë, do të zbuloni se trupi juaj do të fillojë të prodhojë shumë djersë në mënyrë që të ftohet për të luftuar nxehtësinë, e cila nga ana tjetër ju vë në një rrezik më të lartë të dehidrimit dhe varfërimit të mineraleve.

Sigurimi që keni akses në ujë në çdo kohë duhet të jetë një prioritet, dhe ju duhet kushtojini vëmendje të veçantë asaj që hani dhe pini gjatë udhëtimit tuaj.

Nëse keni akses në burime natyrore të ujit si burime ose përrenj, ju mund të përfitoni nga ato me ndihmën e një balonë uji për mbijetesë me filtër antibakterial; nëse nuk është kështu, sigurohuni që të merrni me vete ujë të mjaftueshëm përpara se të filloni udhëtimin tuaj.

A ftohës uji rezistent ndaj shkretëtirës është ideale në këtë rast, duke pasur parasysh se për të parandaluar dehidratimin duhet të keni me vete ujë dhe pije të tjera të pasura me minerale, kurse kafeja, çaji dhe alkooli mund t'ju bëjnë më të dehidratuar.

Cfare te vesh

Kur udhëtoni në shkretëtirën e nxehtë, do t'ju duhet të vishni respirator, rroba të lehta gjatë ditës dhe kaloni në diçka më të ngrohtë gjatë natës.

Mëngë të gjata dhe pantallona janë të dëshirueshme pasi mund t'ju ndihmojnë të mbroni disa rreze të rrezikshme UV, dhe ngjyrat e lehta do t'ju ndihmojnë gjithashtu t'i reflektoni këto (shmangni veshjen e zezë në shkretëtirë).

Merrni me vete një xhaketë që mund ta vishni herët në mëngjes dhe në mbrëmje kur dielli nuk lind dhe temperaturat bien.

Rregulli i parë në shkretëtirë është të vishni veshje të rehatshme dhe pëlhura natyrale, të tilla si liri dhe pambuku me ngjyra të lehta, për të mos tërhequr shumë rrezet e diellit, dhe në rastin e motit me erë ose stuhi rëre do t'ju duhet të vishni mundësisht syze dielli të mbrojtura dhe a shall kefiah ose shemagh për të mbuluar hundën dhe gojën.

Nëse nuk keni një të duhur kapele dielli, Kefiah mund të përdoret gjithashtu si shirit koke për t'u mbrojtur nga goditja e diellit.


Bluzë Hanes me mëngë të gjata Cool Dri UPF 50+


Pantallona të konvertueshme për meshkuj Stretch Andy Donkey, Pantallona ecjeje me zinxhir të tharjes së shpejtë, Mbrojtje UV, Peshë e lehtë


Pantallona Capris për femra Hiking Butrends Pantallona për stërvitje me xhepa me zinxhir në natyrë

Xhaketë golfi për meshkuj origjinale rezistente ndaj motit (Era për meshkuj)

Këpucët e shkretëtirës

çizme desert të cilësisë më të mirë janë bërë nga materiale të qëndrueshme dhe të frymëmarrjes, e cila mund të jetë lëkure ose një zëvendësues vegan.

Sa i përket çorapeve, Lesh Merino është pëlhura më e mirë për t'i mbajtur këmbët tuaja të freskëta në shkretëtirë dhe thith lagështinë nga djersa.

Asnjëherë mos ecni zbathur në shkretëtirë, pasi rëra e nxehtë paraqet rrezik për të djegur shputat e këmbëve tuaja. Nëse keni ndërmend të shkoni vrapimi i shkretëtirës, pastaj një palë e guximshme, Këpucët komode për vrapim në shtigje të dizajnuara për terrene shkëmbore janë një domosdoshmëri.

Oboz Sawtooth II Low B-Dry

Oboz Sawtooth II Low B-Dry
Hoka One One Clifton 7

HOKA ONE ONE Clifton 7
Xero Shoes Terraflex
Xero Këpucë Zbathur Terraflex
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-39.png


75% Çorape leshi Merino

Veshje koke të shkretëtirës

Shemagh / Shamitë e shkretëtirës Keffiyeh janë pjesë thelbësore e një veshjeje të shkretëtirës, dhe një domosdoshmëri nëse jeni në një vend me erë ku rrezikoni që grimcat e rërës të fryhen në gojën tuaj.

Kur është fjala për duke zgjedhur një kapele për udhëtimin tuaj në shkretëtirë, Një kapele dielli cilësore që ofron mbrojtje nga rrezet UV është ajo që ju nevojitet.


Kapelë dielli Sombriolet Research Outdoor

Kolumbia Unisex Adult Bora Bora Booney

Panama Jack Mesh Crown Safari Sun Hat
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-56.png
100% shemagh pambuku

Cfare te sjelle

Peceta të lagura janë ideale për pastrimin e fytyrës dhe duarve dhe gjithashtu për të hequr çdo kokrrizë rëre, nëse ato dezinfektohen është edhe më mirë, mos harroni se në shkretëtirë uji nuk është i disponueshëm përveç shishes së ujit, që sigurisht preferohet të pihet, në vend që të bëjnë përdorime të tjera.

Krem kundër diellit SPF70+ është një domosdoshmëri. Të jesh jashtë dhe gjatë gjithë ditës, është mirë të mbroni lëkurën tuaj, ju mund të mos e vini re dhe të merrni mjaft diell.

Për ata që janë veçanërisht të ndjeshëm, është më mirë të vishni rroba opake, edhe në ato zona që zakonisht i lëmë të pambuluara, kremi kundër diellit mund të mos jetë i mjaftueshëm. Gjatë orëve të pikut të diellit, është më mirë të ri-aplikoni kremin kundër diellit çdo dy orë ose më shumë.

Mbarues kundër mushkonjave mund të jetë i dobishëm. Nëse planifikoni të shkoni në kamping në shkretëtirë, sidomos natën, këto insekte të bezdisshme mund të mos ju lënë të flini, kështu që është mirë të mbroni veten në mënyrë adekuate.

Pika për sy mund te ndihmoj Hidratoni sytë tuaj të lodhur dhe të thatë pas udhëtimit nëpër duna. Zgjedhni për një llak për sytë nëse keni mundësi, pasi aplikimi është më i lehtë, nuk keni nevojë të merrni ndonjë pozicion të veçantë dhe as ndihmën e një pasqyre.

Është e preferueshme që vishni syze dielli të polarizuara në vend të lenteve të kontaktit gjatë ecjes në shkretëtirë, pasi pluhuri dhe rëra mund të dëmtojnë lentet e kontaktit dhe t'i bëjnë ato veçanërisht të pakëndshme për t'u përdorur. Nëse keni ndërmend të bëni sporte në bord, çiklizëm i poshtër ose gara në duna, sigurohuni që të keni edhe një palë syze rezistente ndaj pluhurit në dorë.

Së fundi, nëse planifikoni të kaloni një kohë të gjatë në shkretëtirë, ju mund të dëshironi të shikoni në produktet ideale për kujdesin e lëkurës dhe flokëve për mot të thatë për të qëndruar më tej të hidratuar dhe të hidratuar nga brenda-jashtë.


Kamping në shkretëtirë

Ngritja e një kampi në shkretëtirë është mënyra më e mirë për të përjetuar shkretëtirën gjatë natës. Ka diçka magjike dhe tepër atmosferike duke parë yjet në shkretëtirë natën, një peizazh bosh pa asnjë ndotje drite dhe zhurmë.

Krahasuar me kampingun standard në natyrë, ka disa gjëra që duhet të keni parasysh kur vendosni çadrën tuaj.

Si të kamponi në shkretëtirë

Para së gjithash, do të duhet zgjidhni kampingun tuaj me mençuri. Nëse ka ndonjë kamping të caktuar në zonë, gjithmonë zgjidhni ato - ato janë përzgjedhur për një arsye.

Nëse jeni larg vendbanimeve njerëzore, eshte më mirë të zgjidhni një vend kampingu që ndodhet në të thatë, terren pak i pjerrët.

Shmangni kampingun në shtretërit e përrenjve të thatë, përrenj ose kudo ku kalonte uji.

Asnjëherë mos zgjidhni një vend ku ka një depresion ose kudo që mund të mbushet me ujë në rast të një përmbytjeje të shpejtë: mund të habiteni kur të mësoni më shumë njerëzit vdesin nga mbytja në shkretëtirë sesa për shkak të goditjes së nxehtësisë ose dehidrimit.

Më pas do të dëshironi të zgjidhni një tenda e fortë e shkretëtirës që është e fortë kundër erës.

Moti në shkretëtirë është ekstrem dhe i paparashikueshëm, kështu që një tendë e lirë nuk do të funksionojë.

Sigurohuni që jeni siç duhet të mbrojtur nga valët e të nxehtit, valët e ftohta, përmbytje të shpejta, stuhitë e erës dhe stuhitë e rërës.

Gjithmonë dinë se ku janë burimet më të afërta të ujit. Nëse jeni afër vendbanimeve njerëzore, ju mund të mbushni furnizimet tuaja atje.

Nëse jeni jashtë në shkretëtirë, mbani gjurmët e çdo rryme, burimet, pellgje dhe oaza që mund të hasni gjatë rrugës.

Pajisjet tuaja për kamping duhet të përfshijnë në mënyrë ideale një pastrues uji ose të paktën pajisjet bazë të gatimit në natyrë, në mënyrë që të mundeni zieni çdo ujë që e merrni nga toka përpara se ta pini, për të shmangur sëmundjen nga ndotja e mundshme bakteriale.


Udhëtim në shkretëtirën e Saharasë (Erg Chebbi, Maroku)
Udhëtimi në shkretëtirën Erg Chebbi, Maroku.

Destinacionet

Amerika e Veriut

Shkretëtira Sonoran

SHBA

Shkretëtira Sonora, i quajtur gjithashtu Shkretëtirë e çmendur, është një nga shkretëtirat më të mëdha dhe më të nxehta në Amerikën e Veriut, me një sipërfaqe prej rreth 311,000 km², duke përfshirë pjesë të shteteve të Arizonës, Kalifornia dhe shtetet meksikane të Sonorës, Baja California dhe Baja California Sur.

Lexo më shumë: Udhëzues udhëtimi në shkretëtirën Sonoran

Shkretëtira Mojave

SHBA

klima e nxehtë shkretëtire e Mojave e dallon atë si një ekorajon të veçantë tokësor.

Ka një lartësi mesatare prej 910 te 1800 metra mbi nivelin e detit, dhe përmban Ruajtja Kombëtare e Mojave dhe Parku i Luginës së Vdekjes, që është Pika më e ulët dhe më e nxehtë e Amerikës së Veriut, me temperatura që arrijnë rregullisht 49 gradë Celsius në korrik dhe gusht.

Parku Kombëtar i Sionit në Utah ndodhet në kryqëzimin e Mojave, shkretëtira e pellgut të madh dhe rrafshnalta e Kolorados. Një nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në shkretëtirën Mojave është Parku Kombëtar Joshua Tree.

Shkretëtira Mojave, Kaliforni, SHBADunat e Kelso, Shtetet e BashkuaraAlabama Hills, Pisha e vetmuar, CA, SHBA
Udhëtimi në shkretëtirën e Mojave

Shkretëtira e Pellgut të Madh

SHBA

Shkretëtira e Pellgut të Madh është shkretëtira më e madhe e vendosur tërësisht në Shtetet e Bashkuara, duke mbuluar një sipërfaqe prej rreth 190,000 milje katrore.

Konsiderohet një shkretëtirë e butë që përjeton nxehtësi, verë të thatë me të ftohtë, dimra me borë. Ky efekt është pjesërisht për shkak të ngritjes së tij mbi mesataren: zona e saj përfshin shtetet e Arizonës, Kaliforni, Juta, Oregon, dhe Idaho.

Udhëtimi i shkretëtirës në pellgun e madh

Shkretëtira Chihuahuan

Meksika, SHBA

Shkretëtira Chihuahuan kalon midis Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës dhe përbëhet nga një zonë prej 139,769 milje katrore.

Pjesa më e madhe e kësaj shkretëtirë ndodhet në Meksikë. Në anën e SHBA, mund të gjendet në Teksas, Arizona dhe New Mexico.

Shkretëtira Chihuahua ka një peizazh unik dhe gjithnjë në ndryshim. Pika e saj më e lartë matet në 12,139 këmbë mbi nivelin e detit, ndërsa pika e saj më e ulët është në 1,969 këmbë mbi nivelin e detit.

Udhëtimi në shkretëtirën e Chihuhahuan

Amerika Jugore

Shkretëtira Atakama

Kili, Peruja

Shkretëtira Atacama nuk është një shkretëtirë si të tjerat: është shkretëtira më e thatë në botë, me peizazhe shkëmbore dhe kanione që ngjajnë me peizazhe nga një planet tjetër.

Megjithatë, një herë në dy vjet kur bie shi, ky peizazh ndryshon plotësisht kur miliona lule të fjetura në rërë lulëzojnë menjëherë, një fenomen i njohur si "lulëzimi i shkretëtirës".

Fshati i San Pedro de Atacama, i quajtur gjithashtu "El Oasis", është një nga vendet më të bukura për t'u vizituar, ndodhet në një lartësi prej 2,500 metra pranë kufirit Bolivian.

Lugina e hënës - Shkretëtira Atakama, Kili
Udhëtimi në shkretëtirën Atacama

Oqeani

Shkretëtira Simpson

Australia

Shkretëtira Simpson, ndodhet në zemrën e thatë të kontinentit australian, mbulon një sipërfaqe prej mbi 58,000 km2 dhe karakterizohet nga sisteme mbresëlënëse dune, deri në 10 metra e lartë, formuar përgjatë një shtrati të lashtë lumi.

Disa nga këto sisteme ndjekin njëri-tjetrin për distanca të konsiderueshme, deri në 200 kilometra. Temperaturat janë shumë të nxehta në dimër dhe shumë të ftohta në verë.

Shkretëtira Simpson, AustraliaTerritori Verior Finke, AustraliaShkretëtira Simpson, Australia
Simpson Desert Travel

Afrika

shkretetira e Saharase

Tunizia, Maroku, Egjipti, Algjeria

Sahara (nga shkretëtira arabe, shkretëtirëʾ, "shkretëtira") është shkretëtira më e madhe dhe më e famshme e nxehtë në Tokë, me një sipërfaqe prej 9000000 km², ndodhet në Afrikën e Veriut.

Shkretëtira e Saharasë shtrihet nga Oqeani Atlantik deri në Detin e Kuq për një gjatësi prej rreth 5000 km, me të vetmen ndërprerje të Luginës së Nilit, dhe për një gjerësi prej 1500-2000 km nga Mesdheu në rajonet qendrore të Afrikës, ku kalimi nga shkretëtira në savanë ndonjëherë është shumë i pasigurt dhe i vendosur nga faktorët klimatikë.

TuniziaMerzouga, MarokuMaroku, Sahara.
Lexo më shumë: Udhëtimi në shkretëtirën e Saharasë

Shkretëtira Kalahari

Namibia, Botsvana, Afrika e Jugut

Kalahari është një rajon i shkretëtirës në Afrikën Jugore. Ai shtrihet kryesisht në Botsvanë, brezi lindor i Namibisë, dhe veriperëndim të Afrikës së Jugut.

Me një sipërfaqe prej rreth 930 000 km², shkretëtira Kalahari është shkretëtira e shtatë më e madhe në botë.

Duke u paraqitur si një hapësirë ​​e madhe rëre, Kalahari është shumë i thatë dhe ka karakteristika të një klime stepë, dhe është një domosdoshmëri nëse doni të përjetoni një të vërtetë Safari i kafshëve të egra të shkretëtirës afrikane me luanë, gazela, gjirafat, e kështu me radhë.

Kënetës së Vdekur, Sossusvlei, NamibiaLozha Sossusvlei, gjashtë rrip, NamibiaSossusvlei, Namibia
Lexo më shumë: Udhëtimi në shkretëtirën e Kalahari
Lexo më shumë: Udhëtimi në shkretëtirën e Kalahari

Azia

Shkretëtira e Gobit

Mongolia, Kinë

Gjiganti Shkretëtira e Gobit (gobi është mongol për "vend pa ujë") përfshin pjesë të Kinës Veriore dhe Mongolisë Jugore, duke shfaqur një peizazh tepër mahnitës bërë nga malet, pyje jashtëzakonisht të gjelbra, dhe sigurisht dunat e rërës.

Sistemi i dunave Khongoryn Els në parkun kombëtar Gobi Gurvansaikhan është një nga të paktët në botë ku mund të dëshmoni fenomeni natyror i dunave të kënduara.

Shkretëtira e Gobit konsiderohet gjithashtu një shkretëtirë e ftohtë, prandaj sigurohuni që të visheni në përputhje me rrethanat.

Shkretëtira e Gobit, MongoliaIshte, MongoliaMongolia e brendshme, Kinë
Udhëtimi në shkretëtirën e Gobit

Shkretëtirat polare

Shkretëtira Arktike

SHBA (Alaska), Kanadaja, Finlanda, Grenlanda, Islanda, Norvegjia, Rusia, Suedia

Shtrihet ekorajoni i Arktikut 2,000 km nga perëndim në lindje, dhe 1,000 km nga veriu në jug, përtej Oqeanit Arktik në veri të Norvegjisë dhe Rusisë.

Ai mbulon grupet e ishujve të Svalbard (Norvegjia), Franz Josef Land (Rusia), Ishulli Severny (Rusia), dhe Severnaya Zemlya (Rusia), si dhe shteti i Alaskës, Grenlanda, dhe pjesë të Evropës Veriore.

Peizazhi i shkretëtirës së Arktikut është i mbuluar me akullnaja, borë, dhe shkëmb të zhveshur në një mjedis shumë të ftohtë, dhe temperaturat shkojnë vetëm mbi zero në mënyrë sporadike gjatë verës.

IslandaTromsø, NorvegjiaCherepovets, Rusia
Udhëtim në shkretëtirën e Arktikut

Shkretëtira e Antarktidës

Antarktida

Pjesa dërrmuese e kontinentit të Antarktikut është një shkretëtirë akulli me pak ose aspak reshje.

Gjithashtu i njohur si "kontinenti i rekordeve", Antarktida është më e madhja, më të ftohtët, dhe vendi më me erë në Tokë.

Nëse kjo nuk ju pengon, atëherë dije atë ju mund të udhëtoni në Antarktidë.

Koha më e mirë për të shkuar në një ekspeditë është nga fundi i pranverës (fundi i tetorit / fillimi i nëntorit) deri në fund të verës (fillimi i marsit).

Shkretëtira e AntarktidësAntarktidaIshulli Cuverville, antarktidë
Udhëtim në shkretëtirën e Antarktidës

Lexoni gjithashtu: Desert Gateaways & Qytetet e ftohta të shkretëtirës në botë


Aktivitete në shkretëtirë

Ka plot aktivitete që mund të shijoni në shkretëtirë në mënyrë që të përjetoni këtë mjedis unik në maksimum.

Shpenzimi a kamping natën në një shkretëtirë, një nga vendet e pakta plotësisht të lira nga ndotja nga drita, duhet të jetë në listën e të gjithëve.

Për ata që kërkojnë emocione dhe aventura, atje mënyra të ndryshme se si mund të hipni në duna rëre, duke përdorur pllaka rëre (të ngjashme me snowboard-et) ose një shumëllojshmëri automjetesh si p.sh buggy dune, biçikleta të dheut, biçikleta katërkëndëshe dhe lloje të tjera të automjeteve fuoristradë 4×4.

Sigurisht, Hipur në deve është një nga aktivitetet më thelbësore në shkretëtirë, diçka vërtet e paharrueshme që do ta bëjë udhëtimin tuaj të plotë.

Desert Safari me Dune Bashing në shkretëtirën e Dubait
Kalërim me katër në shkretëtirën e Dubait. Foto nga Mayar Zidan.

Kampingu

Kampingu në shkretëtirë është një përvojë unike që kërkon që ju të dini se si të përshtateni me rrethanat ekstreme, por edhe kjo do ju shpërblej me peizazhe të lë pa frymë, atmosfera sugjestive dhe mundësia për të admiruar një qiell me yje si askund tjetër në botë.

Ju mund të organizoni kampe vetë në shkretëtira më të vogla si ato në Shtetet e Bashkuara, ndërsa është padyshim e këshillueshme që të bashkoheni në një turne ose safari në shkretëtirë që përfshin kamping nëse jeni në një shkretëtirë të madhe si Sahara. Provoni ushqimet dhe zakonet lokale për të shijuar përvojën autentike lokale.

Glamping në shkretëtirë është gjithashtu padyshim një opsion për ata që kërkojnë një qëndrim më luksoz.

Esencialet e udhëtimit në shkretëtirë

Parku Kombëtar Joshua Tree, Kaliforni, SHBALiqeni Ulaagchiin Khar, MongoliaMhamid, Maroku
Aktiviteti në shkretëtirë: Kampingu

Udhëtimet me deve

deve, kafsha ikonë e transportit të shkretëtirës që ka përshtatje unike për mbijetesë në shkretëtirë, është zbutur mijëra vjet më parë dhe mund të hipet në mënyrë etike të ngjashme me kuajt.

Safari me deve janë të disponueshme në shumë pjesë të botës, nga Afrika në Meksikë në Japoni në Australi.

Kudo që ka shkretëtirë, ndoshta do të gjeni një deve për të hipur. Dhe nëse kjo nuk është mjaft ekzotike për ju, në disa vende si Afrika e Jugut hipur në struc është një gjë.

Turne në shkretëtirën e Saharasë në Marok, Marrakech, MarokuAl Ahram, Guvernatori i Gizës, EgjiptiDevetë në shkretëtirën e Saharasë
Aktiviteti në shkretëtirë: Hipur me deve

Hipur në duna

Nëse jeni duke kërkuar për një emocion, zhyteni në sportet shumë të njohura të rërës së shkretëtirës si hipur në duna dhe duna-bashing (gara dune në 4x4s), çiklizëm i poshtër dhe xhiro me katër biçikleta dhe duna-kalotë.

Jashtë rrugës në terrene ranore është një aktivitet shumë i dashur i përhapur në të gjithë globin dhe udhëtimi mund të marrë shumë me gunga.

Më e përshtatshme për kërkuesit e adrenalinës, këto janë aktivitete që nuk rekomandohen për personat me zemër të dobët!

Ras al Khaimah - Emiratet e Bashkuara ArabeBanesa me kripë në Bonneville, Juta, SHBAHuacachina, Peruja
Aktiviteti në shkretëtirë: Hipur në duna

Surfing në duna

Surfing në shkretëtirë dhe lëkurë duneg janë dy mënyra ideale për të plotësuar a safari në shkretëtirë.

Sportet e aksionit në dunat e rërës praktikohen me të gjitha llojet e dërrasave: dërrasat e rërës (dmth. snowboards me një bazë laminate shumë të trashë), sajë, ski.

These sports are similar to snowboarding and sledding but require minimum gear (dmth. një dërrasë dhe pak dyll).

These activities can be a great way to experience some of the steepest and most stunning sand dunes out there.

Vendndodhjet e Sandboarding në mbarë botën

Sandrfing në SaharaSahara, MarokuWadi Rum, Jordania
Aktiviteti në shkretëtirë: Surfing në duna

Sportet me rërë


Sandboarding
Rërë sajë
Imbarkimi në vullkan

Ski në rërë
Sand Kiting

Gara në shkretëtirë
Dune Bashing
Hiking në shkretëtirë & Kampingu
Udhëtim në shkretëtirë
Kamping në shkretëtirë
Vrapim në shkretëtirë

Lexoni Gjithashtu: Si të mbijetoni në shkretëtirë

Lini një Përgjigje