Përditësimi i fundit në nëntor 3, 2022

Peizazhi i shkretëtirës është mistik dhe i frikshëm me mungesën pothuajse totale të formave të jetës, në të njëjtën kohë udhëtimi në shkretëtirë ofron emocione që ndodhin një herë në jetë, pamje të lë pa frymë dhe përvoja të paharrueshme.

Mes hapësirave të pafundme të dunat mahnitëse të rërës, kanione shkëmbore dhe dysheme me kripë, duke zbuluar shkretëtirat më spektakolare dhe të jashtëzakonshme, këtu është një listë e gjashtë shkretëtira më të bukura në botë.

Udhëtim në shkretëtirë: Kënetës së Vdekur, Sossusvlei, Namibia

1) Shkretëtira e Namibit - Namibia

Tokë e thatë për më shumë se 80 milion vjet, të Shkretëtira Namib besohet të jetë një nga shkretëtirat më të vjetra në botë. Kjo hapësirë ​​e madhe rëre zë pjesën bregdetare të Namibisë, pjesa përballë oqeanit Atlantik, dhe shtrihet nga veriu në jug për rreth 1,300 km. Veçantia e saj qëndron në faktin se mes dunave të saj kolosale me rërë të imët të kuqe ndodhet tigani i famshëm (liqene të kripura të thara) me pemët e tyre tashmë të thara. Peizazhi është surreal, për të thënë të paktën.


Shkretëtira Wadi Rum, Jordania

2) Shkretëtira Wadi Rum – Jordani

Wadi Rum është një luginë e gdhendur gjatë mijëvjeçarëve nga rrjedha e një lumi në rërë, tokë shkëmbore graniti e Jordanisë jugore. Ajo ka qenë shtëpi e vendbanimeve njerëzore që nga kohërat parahistorike (rreth 8000 B.C.) dhe karakterizohet nga një peizazh i mrekullueshëm i grykave ranore dhe dunave me rërë të kuqe.

Një përvojë që nuk duhet humbur është një qëndrim gjatë natës në një nga kampet e shumta beduinësh të shpërndara nëpër shkretëtirë. Kjo shkretëtirë mahnitëse është e famshme për të qenë një nga vendet ku u filmuan filmat e Star Wars.


Udhëtim në shkretëtirë: Merzouga, Maroku

3) shkretetira e Saharase - Afrika Veriore

Sahara është ndoshta shkretëtira më e famshme dhe gjithashtu shkretëtira më e madhe e nxehtë në planet, me një sipërfaqe prej 9,000,000 sq. km. Kalohet nga Tropiku i Kancerit, ndodhet në Afrikën veriore dhe përfshin territore që i përkasin Marokut, Algjeria, Tunizia, Libinë, Egjipti, Mauritania, Mali, Nigeri, Çadi dhe Sudani.

Shkretëtira e Saharasë ka qenë burim frymëzimi për autorët e romaneve të famshme, kineastët e ekranit të madh, eksplorues, karvanerë, aventurierët dhe, edhe sot, udhëtarë që kërkojnë emocione midis duna të buta të lëmuara nga era, oaza dhe muzgje pa fund.


Shkretëtira e sheshtë me kripë Uyuni, Bolivia

4) Salar de Uyuni – Bolivi

Kjo shkretëtirë verbuese është e fshehur mes majave të larta të Bolivisë dhe është një nga vendet më të pabesueshme në planet.. Në fakt, të Salar de Uyuni njihet si hapësira më e madhe e kripur në tokë; i formuar nga kullimi i një liqeni parahistorik, Salar de Uyuni është një shkretëtirë e madhe, një vend magjik që është çorientuese dhe konfuze me bardhësinë e saj.

Përveç të qenit një qendër e minierave të kripës sigurisht, rrogën (nën sipërfaqe) është i pasur me litium, dhe vlerësohet se 50 përqindja e depozitave të litiumit në botë gjenden pikërisht këtu!


Udhëtim në shkretëtirë: Mongolia e brendshme, Kinë

5) Shkretëtira Gobi - Mongoli

Shkretëtira e Gobit është një shkretëtirë e ftohtë dhe shkretëtira e pestë më e madhe në botë, dhe shtrihet më shumë se 3600 km pa ndërprerje nga Pamiri deri në kufijtë e Mançurisë. Edhe pse temperaturat e verës mund të arrijnë 60 °C (140 °F), Gobi është një shkretëtirë e ftohtë sepse është e pozicionuar në një pllajë, dhe në dimër nuk është e pazakontë të shohësh duna rëre të mbuluara me borë.

Shkretëtira e Gobit fsheh një thesar të vërtetë për sa i përket paleontologjisë; Skelete dinosaurësh që datojnë deri më tani 80 gjenden shpesh miliona vjet, por tërheqja e vërtetë janë Khongoryn Els spektakolare, duna madhështore rëre që fërshëllejnë kur i godet era.


Shkretëtira Atakama, Kili

6) Shkretëtira Atakama – Kili

Në mesin e shkretëtira më magjepsëse në botë kjo është një nga më të veçantat, po flasim për shkretëtira Atakama në Kilin verior. Kjo shkretëtirë është një nga shkretëtirat më të thata bregdetare në botë: në 1971 u vlerësua se në këtë zonë nuk kishte rënë shi për rreth 400 vjet, dhe është pesëdhjetë herë më e thatë se SHBA. Lugina e Vdekjes!

Është pikërisht për shkak të kësaj qartësie të jashtëzakonshme të qiellit dhe mungesës totale të lagështirës në ajër që Shkretëtira Atakama është një vend ideal për shikimin e yjeve. Nuk është rastësi që shumica e teleskopëve në planet ndodhen këtu.

Ne krye te kesaj, toka e shkretëtirës Atacama është e veçantë sepse është krahasuar me atë të Marsit, që përbëhet nga rëra e kuqe, kanione shkëmbore dhe kratere.

Lexoni gjithashtu: Destinacionet më të mira në shkretëtirë për t'u vizituar në të gjithë botën

Ikona e logos Sand-boarding.com

Burimi juaj numër 1 i informacionit mbi botën e sporteve me rërë dhe udhëtimet e aventurës në shkretëtirë. Artikujt tanë janë rezultat i një kërkimi të gjerë, përvojë personale, dhe ndarjen e njohurive brenda komunitetit global të sandboarding.