Përditësimi i fundit në gusht 4, 2022

Nevada ndodhet në pjesën lindore të kontinentit të Amerikës së Veriut, kufizohet nga Kalifornia në perëndim, Oregon në veriperëndim, Idaho në verilindje, Utah në lindje, dhe Arizona në juglindje.

I ashtuquajturi shtet i argjendtë është pak i populluar (sapo ka mbaruar 3 milion banorë) dhe pjesa më e madhe e sipërfaqes së saj është shkëmbore, shkretëtirë dhe e mbuluar me krater. Megjithatë, pavarësisht natyrës jomikpritëse të terrenit të saj, ky shtet është shtëpia e qyteteve me famë botërore dhe ofron një përvojë unike të udhëtimit në rrugë.

fotografimi i peizazhit të formimit të shkëmbinjve pranë autostradës

Las Vegas dhe shkretëtira Mojave

Duke kaluar në Shkretëtira Mojave, duke u nisur drejt jugut, dikush ndeshet me një qytet që në shikim të parë mund të duket se është për të gjitha qëllimet dhe qëllimet një mirazh. Dritat, ngjyrat, muzika dhe zërat përzihen pandërprerë, duket gati për të trullosur, eksitojnë syrin, emociononi mbrojtësin.

Kjo është Las Vegas, kryeqyteti botëror i lojërave të fatit (gjithashtu: Kryeqyteti Botëror i Argëtimit), qyteti më i vizituar në Nevada, një nga qytetet më ikonë në Shtetet e Bashkuara. Lojërat dhe argëtimi janë padyshim forteja e qytetit.

Las Vegas është djepi shpirtëror i lojërave moderne, vendi ku disa nga më të rëndësishmet e U.S. kazinotë janë hapur që në fillim të viteve 1930. Më i njohuri është Porta e Artë, e cila u hap në 1931 si kazino Sal Sagev (impresarios kishin vendosur t'i jepnin emrin e qytetit të kazinosë, duke e kthyer emrin e saj). Me kalimin e viteve kazinotë e të gjitha llojeve janë shtuar, njohur në mbarë botën, të tilla si Bellagio, veneciane, pallati i Cezarit, hotel Riviera & Kazino, dhe shume te tjere.

Arteria pulsuese e qytetit është Bulevardi Las Vegas, i njohur edhe si “Rripi,” ku ndodhen hotelet dhe kazinotë më spektakolare. Qyteti është vazhdimisht i gjallë me të gjitha llojet e ngjarjeve: tregon, koncerte, garat sportive, mitingje dhe konventa. Gjithashtu shumë e famshme është rruga Fremont, një rrugë dyqanesh, hotele dhe restorante, i pajisur me teleferik dhe nje rruge pedonale shume atmosferike te ndricuar nga dritat dhe rrezet lazer.

Nëse preferoni qetësinë e natyrës sesa shkëlqimin e qytetit, nuk mund të humbisni një vizitë në Liqeni Tahoe. Kjo është e vendosur në kufirin midis Kalifornisë dhe Nevada dhe është një nga mrekullitë më të famshme të SHBA. natyrës. Ky është liqeni më i thellë në SHBA., menjëherë pas Liqenit të Kraterit në Oregon. Ai dallohet nga ujërat me ngjyrë smeraldi dhe një sfond malesh të mbuluara me borë Sierra Nevada.. Gjithçka këtu dominohet nga bluja dhe jeshile e harlisur, natyrë e paprishur.

Lugina e Zjarrit, Nevada

Lugina e Zjarrit dhe Kanioni i Shkëmbit të Kuq

Nëse dikush dëshiron të zbulojë një më të ashpër dhe armiqësor, por jo më pak spektakolare, natyrës, duhet vetëm të hipësh në një makinë dhe të futesh në të Lugina e Zjarrit, duke marrë rrugën me të njëjtin emër. Kjo erëra përgjatë shpateve të një shkretëtirë shkëmbore të lyer me ngjyrë rozë, kuqe dhe të bardhë.

Peizazhi është i pabesueshëm deri në atë pikë sa të mahnit. Mund të vazhdohet edhe në këmbë brenda parkut për të zbuluar anët e tij më të fshehura. Është gjithmonë e kuqja ajo që dominon në këto peizazhe, edhe në rastin e Kanioni i Shkëmbit të Kuq, i cili qëndron madhështor me formacionet e tij shkëmbore ranor të kuqërremtë, duke iu ofruar vetes edhe alpinistëve dhe çiklistëve të guximshëm. Një tjetër nga kanionet e rajonit, Kanioni i Rrushit është veçanërisht i njohur për malin e tij Spirit. Ndërsa ngjitemi në mal 1,720 m (5,000 ft), është e mundur të admirosh petroglifet e lashta të gdhendura nga indianët Mohave që dikur popullonin zonën.

Në Nevada mund të gjeni gjithashtu shumë mbetje të banuara dikur, tani vende të shkreta. Një shembull mbi të gjitha është fshati fantazmë i Rhyolithe. Kjo kishte lindur në lidhje me nxitimin e arit që ndezi Nevadën në fillim të viteve 1900. Megjithatë, brenda një dekade apo më shumë nga themelimi i saj, i gjithë aktiviteti u braktis dhe fshati mbeti plotësisht i shkretë. Ky nuk është i vetmi vend misterioz në këtë zonë.

Nevada tërheq njerëz kureshtarë dhe entuziastë të misterit nga të gjitha anët. Në fakt, ky shtet është shtëpia e zonës së famshme 51, SHBA-ja top-sekret. bazë për të cilën tregohen histori të eksperimenteve të pabesueshme shkencore dhe pamjeve të UFO-ve, të gjitha këto janë të mbuluara me fshehtësi absolute. Ka shumë histori të pamjeve të UFO-ve në Nevada, shumë njerëz pretendojnë se kanë parë figura të çuditshme në qiej ose në dunat e shkretëtirës së rajonit. Megjithatë, këto mund të mos jenë mirazhe.

Zona e Ruajtjes Kombëtare e Kanionit të Red Rock, Las Vegas, Nevada.

Shkretëtira e shkëmbit të zi

Midis fundit të gushtit dhe fillimit të shtatorit në shkretëtirën e shkëmbit të zi, 150 km në veri-verilindje të Reno, një nga ngjarjet më të pabesueshme ka ndodhur ndonjëherë. Padyshim që po flasim Njeriu i djegur, festivali ikonë emëruar pas figurës gjigante njerëzore që tradicionalisht digjet për të festuar ngjarjen.

Tetë ditë liri, përjetohet imagjinata dhe shprehja individuale, ditë në të cilat shfaqje dhe ekspozita arti, panairet, lojërat dhe punëtoritë pasojnë njëra-tjetrën. Ju mund të admironi instalimet futuriste dhe të bëni njohjet më të paparashikueshme në një shkretëtirë që është shndërruar në një nga mjediset më të ëndërruara dhe magjike ndonjëherë..


Lini një Përgjigje