Përditësimi i fundit në gusht 11, 2022

Sipërmarrje në të panjohurën? Udhëtimi në shkretëtirë është një përvojë sfiduese por shpërblyese që të gjithë duhet të provojnë të paktën një herë në jetën e tyre.

Nëse jeni duke shkuar në një shëtitje në shkretëtirë, duke ngritur një kamp nën yje ose vrapimi i një maratonë në shkretëtirë, sigurohuni që të jeni të përgatitur dhe hidhini një sy sa vijon listën e kontrollit të pajisjeve dhe pajisjeve të rekomanduara për kamping në shkretëtirë që duhet të sillni me vete kur të goditni dunat, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga ju aventurë në shkretëtirë.

Lista kontrolluese e elementeve kryesore të kampingut në shkretëtirë

Si pjesë e Programit të partnerëve të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese.

Kampi i shkretëtirës
Kamping në shkretëtirë.

Tenda kampingu

Mungesa e hijes dhe mbrojtja nga erërat e forta e bëjnë kampingun në shkretëtirë disi sfidues dhe a i fortë, tendë me cilësi të lartë me mbrojtje UV mund të bëjë ose të thyejë aventurën tuaj në dunat e rërës.

Zgjedhja jonë më e mirë për një tendë shkretëtirë cilësore është ajo Crua Dy 2 - është jashtëzakonisht i lehtë, por me një bazë të fortë alumini që i reziston erës, dhe fleta e tij reflektuese e bën atë të gjithanshëm në mënyrë që të mund të qëndroni të ftohtë gjatë ditës (duke reflektuar rrezet UV jashtë çadrës) dhe të ngrohtë gjatë natës (duke e kthyer anën reflektuese nga brenda).

Është gjithashtu një e përgjithshme tendë e madhe kundër erës së shkretëtirës. Nëse po planifikoni një udhëtim të gjatë kampingu në mot ekstrem të nxehtë, mund të jetë e vlefshme për të investuar në një ftohës ajri avullues për të ftohur ajrin dhe për të shtuar lagështinë përreth jush.

Tendat më të mira të kampingut në shkretëtirë


Tenda Coleman WeatherMaster me dhomë me ekran

Hapësirë ​​e lirë Tenda me zile për kamping në natyrë për 4 stinët


Snugpak Scorpion 2 Tenda kampingu

Qese gjumi

çantat më të mira të gjumit për ecje në shkretëtirë nuk janë shumë të rëndë ndërsa ende ofrojnë mbrojtje nga temperaturat nën 30F (-1°C). Temperaturat e natës shpesh bien nga 100F (35°C) deri në 25F(-3°C) brenda natës, kështu që rekomandohet të merrni një qese gjumi mjaft të ngrohtë, shoqëruar me disa rroba me mëngë të gjata me të cilat mund të flini.

Nëse jeni duke kërkuar për një çantë gjumi e shkretëtirës për kamping që është i gjithanshëm, të lehta dhe të ngrohta, të Megaliti Alpinist Perëndimor shënon të gjitha kutitë. Sigurohuni që të kapni gjithashtu një çantë kompaktori për të optimizuar hapësirën tuaj.

Çantat më të mira të gjumit për kampingun në shkretëtirë

Megaliti Alpinist Perëndimor
Megaliti Alpinist Perëndimor
Disko Nemo 30
Disko Nemo 30
Rritje & Byke Eolus
Rritje & Byke Eolus

Çantë shpine

Kur shëtitje në shkretëtirë do t'ju duhet të mbani me vete sasi të mëdha uji, prandaj është e rëndësishme të sillni me vete një çantë shpine të fortë.

çanta shpine më e mirë për një udhëtim në shkretëtirë është i lehtë, do të kapin, dhe të ajrosura në mënyrë që të mos thithë djersën tuaj në mot të nxehtë. Ju gjithashtu do të dëshironi të paktën disa xhepa anësore ku mund të mbani balonën tuaj të ujit dhe kremin mbrojtës nga dielli.

Osprey Atmos AG 65 është e pabesueshme çantë shpine për shkretëtirë pasi e mban peshën nga shpina, duke reduktuar ngarkesën dhe duke mbajtur larg djersën. Qershi sipër? Ju mund të merrni një mëngë të brendshme rezervuar hidratimi për mbajtjen e lëngjeve shtesë.

Çantat më të mira për ecje në shkretëtirë

Osprey Atmos AG 65 Çantë shpine për meshkuj
Osprey Atmos AG 65

Paketa e hidratimit CamelBak Sparta

T3 Tactical Reload Hidration BPack
Paketa hidratuese CamelBak Mule
Paketa hidratuese CamelBak Mule

Xhaketë

Nëse mendoni se thjesht mund të ecni nëpër shkretëtirë me mëngë të shkurtra, mendohu perseri. Edhe në ditën më të nxehtë, temperaturat e natës në shkretëtirë bien ndjeshëm dhe shumë papritur.

Është më mirë të mbani gjithmonë në dorë një xhaketë të lehtë ose një shtresë shtesë veshjesh dhe sigurohuni që të mos jeni të zënë në befasi kur kjo të ndodhë. Vishni gjithmonë të lirshme, këmisha dhe pantallona me mëngë të gjata në shkretëtirë gjatë ditës dhe sillni diçka më të rëndë për të veshur natën.

Me shumë mundësi nuk do të keni nevojë për një xhaketë shiu në shkretëtirë, Reshjet e shiut ndodhin, por ato vijnë dhe shkojnë shumë shpejt. Stuhitë e erës dhe rëra që fryn kudo janë shumë më shqetësuese.

Rrobat më të mira për shkretëtirën


SUNGAIT Syze dielli të polarizuara

Syze dielli prej druri të bëra me dorë

Syze dielli BNUS

Syze dielli polarizuara për fëmijë ACBLUCE

Këpucë me majë të mbyllura

Ecja zbathur mbi rërën e nxehtë përvëluese është një recetë për djegien e shkallës së tretë, kështu kufizoni atë në vende dhe kohë shumë specifike të ditës. Ti duhet vishni gjithmonë këpucë me majë të mbyllura pasdite dhe në verë kur temperatura është në nivelin më të lartë.

Këpucë për ecje në shkretëtirë dhe çizmet janë më të mirat nëse planifikoni të shkoni në shëtitje ose vrapim në shtigje, pasi do t'ju duhet diçka që është e qëndrueshme dhe e frymëmarrjes. Nëse jeni në atë, këpucë zbathur me një taban mjaft të trashë janë gjithashtu një opsion. Në shumë shkretëtira ka të ngjarë të hasni edhe gjarpërinj ose akrepa të keq, kështu që ju mund të dëshironi të përfshini një shtresë shtesë mbrojtjeje duke vendosur një palë gaitrat e shkretëtirës.


Bluzë Hanes me mëngë të gjata Cool Dri UPF 50+
Hoka One One Clifton 7

HOKA ONE ONE Clifton 7
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-39.png


75% Çorape leshi Merino
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-43.png

Syze Scott Recoil Pro WFS
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-56.png
100% shemagh pambuku

Krem kundër diellit

Vetëkuptohet që mbrojtja nga dielli është jashtëzakonisht e rëndësishme në shkretëtirë, dhe të paktën një ofertë kremi kundër diellit 50 SPF (Faktori i mbrojtjes nga dielli) rekomandohet. Kremi më i mirë kundër diellit për ecje në shkretëtirë është 70 SPF ose më i lartë dhe rezistente ndaj djersës, të tilla si Sun Bum origjinal SPF 70.

Mbani në mend se çfarëdo kremi kundër diellit që zgjidhni, do t'ju duhet akoma riaplikoni atë çdo dy orë ose keshtu (sa më i fortë të jetë dielli, aq më shpesh do t'ju duhet), prandaj sigurohuni që të rezervoni. Një krem ​​kundër djersës do ta bëjë atë në mënyrë që efektet e tij të zgjasin pak më gjatë.

Syze dielli

Të gjithë i dinë rreziqet e diellit për lëkurën tuaj, por një kërcënim më pak i njohur që ata paraqesin është edhe për sytë tuaj. Në fakt, sytë e tu janë 10 herë më e ndjeshme ndaj rrezeve të dëmshme UV sesa lëkura juaj. Në shkretëtirë, rrezet e diellit reflektohen nga rëra dhe mungesa e hijes e bën veçanërisht të rëndësishëm përdorimin e syzeve të diellit.

Syzet më të mira të diellit të shkretëtirës kanë një vlerësim UV400, që do të thotë se bllokojnë ndërmjet 99% dhe 100% nga të gjitha rrezet UV.

Uji

Artikulli i vetëm më thelbësor që do t'ju duhet në shkretëtirë. Nëse po pyesni se sa ujë duhet të merrni me vete në një udhëtim në shkretëtirë, pergjigja eshte sillni më shumë sesa keni nevojë.

Në mënyrë ideale, synojnë për 2-6 kuarci (afërsisht e njëjtë në litra) ujë në ditë që do ta shpenzoni duke ecur në diell, dhe një gallon më shumë (4 litra) si rezervë në automjetin tuaj.

Burimet e elektroliteve dhe pijeve zëvendësuese të lëngjeve nuk janë gjithashtu një ide e keqe, për të luftuar dehidratimin dhe për të rimbushur mineralet që do të humbni kur djersiteni. Uje kokosi është një ide veçanërisht e mirë. Ju gjithashtu mund të dëshironi t'i bëni vetes një kënaqësi qese e butë ftohës për t'i mbajtur pijet tuaja të freskëta në shkretëtirë.

Snacks

Ndërsa qëndrimi i hidratuar duhet të jetë prioriteti juaj në shkretëtirë, mos harroni të ushqeni energjinë tuaj me zgjedhjet e duhura të vakteve.

ushqimet më të mira për kamping në shkretëtirë janë ose të konservuara ose të thara, pasi mund të ruhen për ditë të tëra pa pasur nevojë për ftohje. Sigurohuni që të përfshini të paktën disa frutat e thata dhe burimet e proteinave si mish i thartë ose fasule të konservuara.

Kompleti i Ndihmës së Parë

Një e mirë çantë e ndihmës së parë për ecje në shkretëtirë mund - fjalë për fjalë - të jetë një shpëtimtar kur keni një urgjencë mjekësore ndërsa jeni të bllokuar në mes të askundit. Një gjenerike çantë e ndihmës së parë për sporte në natyrë do të mbulojë shumicën e lëndimeve të lehta, me furnizime të përfshira për trauma dhe djegie të lehta.

Mbani në mend se mund t'ju duhet të grumbulloni lloje të ndryshme ilaçesh në varësi të vendndodhjes së shkretëtirës ku do të shkoni, dhe a komplet për trajtimin e kafshimit të gjarpërinjve mund të jetë një ide e mirë në disa raste.

Sigurimi i udhëtimit që mbulon aktivitetet e shkretëtirës

Kur ndihma e parë nuk mjafton, mund të keni nevojë të përfundoni duke pasur nevojë për kujdes mjekësor. Asnjëherë mos e nënvlerësoni rëndësinë e sigurimit adekuat të udhëtimit në shkretëtirë – dhe gjithmonë kontrolloni dy herë me ofruesin tuaj të sigurimit se ata do të mbulojnë çdo lloj aktiviteti që planifikoni të kryeni gjatë udhëtimit tuaj.

Ne rekomandojme Sigurimi i WorldNomads me Planin e tyre Explorer që mbulon kampingun, shëtitje, hipur në duna, sandboarding dhe udhëtim me sajë, dhe pothuajse çdo sport dhe aktivitet në shkretëtirë që mund të mendoni.

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-59.png
SPF 70 Krem kundër diellit
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-60.png

Paketa e Ndihmës së Parë për Udhëtim
Surfoni në rërë
Sigurimi i sporteve me rërë

Sportet me rërë


Sandboarding
Rërë sajë
Imbarkimi në vullkan

Ski në rërë
Sand Kiting

Gara në shkretëtirë
Dune Bashing
Hiking në shkretëtirë & Kampingu
Udhëtim në shkretëtirë
Hiking në shkretëtirë
Vrapim në shkretëtirë
Sand-boarding.com

Burimi juaj numër 1 i informacionit mbi botën e sporteve me rërë dhe udhëtimet e aventurës në shkretëtirë. Artikujt tanë janë rezultat i një kërkimi të gjerë, përvojë personale, dhe ndarjen e njohurive brenda komunitetit global të sandboarding.