Përmbajtja shfaqje

Përditësimi i fundit në shkurt 7, 2024

Ju mund të habiteni kur e zbuloni këtë ju mund të gjeni duna rëre pothuajse kudo në SHBA, pavarësisht nëse shteti juaj përshkohet nga një shkretëtirë ose jo.

Shtetet e Bashkuara mbulojnë pothuajse 3.8 milion milje katrore, brenda kësaj zone të gjerë, vendi është i ndarë në mjedise të ndryshme, nga malet e mbuluara me borë në të ngrohta, shkretëtira me rërë.

Pavarësisht nëse vendi juaj është në shkretëtirë apo i rrethuar nga gjelbërimi, shanset janë që ju do të gjeni duna rëre atje!

Në fakt, pothuajse secili prej tyre 50 SHBA. shtetet kanë duna rëre, me përjashtim të vetëm të shteteve të Virxhinias Perëndimore dhe Tenesit të cilat nuk kanë asnjë.

Më poshtë, a Lista e të gjitha dunave të rërës në SHBA, grupuar sipas shtetit.

Dunat e rërës të SHBA
Në foto: Parku Kombëtar i Dunave të Rerës së Madhe, Kolorado

Lista e dunave ranore të SHBA sipas shteteve

Alabama

Dunat e ishullit Dauphin

Alaska

Dunat e mëdha të rërës Kobuk

Dunat e vogla të rërës Kobuk

Hunt River Dunes

Arizona

Dunat e rërës Yuma - Yuma

Ehrenberg Sandbowl – Ehrenberg

Dunat e puseve të nxehta - Safford

Dunat e Parkerit - Rrafshi i Kaktusit


Arkansas

Parku Shtetëror Sand Hills

Kaliforni

Dunat e pambukut

Dunat e Kelso

Dumont Dumon

Dunat e sheshta të Mesquite

Dunat e Eurekës

Dunat e Ibeksit

Dunat e Panamint

Dunat e Luginës së Kripur

Kolorado

Dunat e mëdha të rërës


Konektikat

Dunat e rërës Matianuck

Delaware

Dunat e Kepit Henlopen

Florida

Dunat e plazhit Henderson


Gjeorgjia

Ohoopee Dunes

Havai

Mo'omomi Ruajtja e Dunave të Rarës

Idaho

St. Dunat e rërës Anthony


Illinois

Illinois Beach State Park

Indiana

Indiana Dunes

Iowa

Prarie me rërë të Eddyville Dunes


Kansas

Dunat e rërës së Sirakuzës

Parku Shtetëror Sand Hills

Kentaki

Dunat e Litifikuara të Rarës – Parku Shtetëror i Urës Natyrore

Luiziana

LA Dunes – Forest Hill


Maine

Shkretëtira e dunave të rërës Maine

Dunat e rërës së plazhit Wells

Dunat e rërës së Plazhit të Old Orchard

Dunat me rërë të Parkut Shtetëror Popham Beach

Maryland

Dunat e rërës Delmarva

Massachusetts

Dunat e rërës Cape Cod


Michigan

Warren Dunes

Dunat e liqenit të argjendtë

Dunat e Ariut të Fjetur

Minesota

Pylli Shtetëror i Dunave të Rarës

Misisipi

Dunat e reve gri


Misuri

Zona e ruajtjes së prerarit të rërës

Montana

Dunat e rërës së Koocanusës

Vendi i piknikut në dunat e rërës

Mjekësi Dunat e rërës së liqenit

Nebraska

Nebraska Sandhills


Nevada

Mali me rërë

Dunat e rërës Winnemucca

Dunat e rërës së Luginës Amargosa

New Hampshire

Parku Shtetëror i Hampton Beach

New Jersey

Dunat e Avalonit

Parku Bregdetar Jugor


Mexico ri

Parku Kombëtar i Rërës së Bardhë

Dunat e rërës Anadarko

Mescalero Sands

Nju Jork

Dunat e rërës së Liqenit të Ontarios

veri Carolina

Parku Shtetëror i Jockey's Ridge


Dakota e Veriut

Grasslands Kombëtare Sheyenne

Ohajo

Dunat Headlands

Oklahoma

Parku Shtetëror i Saharasë së Vogël


Oregon

Dunat e rërës së Gjirit Coos (Zona Kombëtare e Rekreacionit Oregon Dunes)

Dunat e rërës së kthesës së Veriut

Siltcoos / Dunat e Jetty Jugore

Çdo duna

Dunat e rërës së luginës së Krishtlindjes

Pensilvania

Dunat e rërës Montandon

Rhode island

Dunat e rërës së shkretëtirës së Rhode Island


Karolina e Jugut

Parku Shtetëror Sand Hills

Dakota e Jugut

Dunat e pambukut

Tenesi

-


Teksas

Monahans Sandhills

Dunat e pellgut të kripës

Juta

Dunat e rërës korale rozë

Dunat e vogla të rërës së Saharasë

Vermont

Parku Shtetëror i Alburgh Dunes


Virxhinia

Dunat e Qafës së Egër

Uashington

Dunat e rërës së favorshme

Dëllinjë Dunes shkretëtirë

Virxhinia Perëndimore

-


Wisconsin

Dunat e Parkut Kohler

Dunat e peshkut të bardhë

Wyoming

Dunat e rërës Killpecker


Dunat e famshme të rërës në SHBA

White Sands - New Mexico

Parku Kombëtar i Rërës së Bardhë është një shkretëtirë e veçantë e karakterizuar nga rërë dalluese me ngjyrë të bardhë e cila duket si borë. Rëra është në fakt prej gipsi dhe jo kuarci, që i jep ngjyrën e bardhë të veçantë.

Pavarësisht se është në një shkretëtirë të nxehtë, temperatura e rërës në park është zakonisht mjaft e butë saqë mund të ecni zbathur mbi të, dhe vendi është i popullarizuar për udhëtim me sajë në duna.


Dunat e Ariut të Fjetur - Miçigan

Dunat e Ariut të Fjetur në Bregun Kombëtar të Liqenit është një Park Kombëtar i Liqenit të Shteteve të Bashkuara i vendosur përgjatë bregut veriperëndimor të Gadishullit të Poshtëm të Miçiganit.

Sleeping Bear Dunes është një destinacion popullor turistik i njohur për të ngjitje dune, dhe një nga vendet e pakta në SHBA ku dunat mbulohen me borë gjatë dimrit.


Dunat e rërës korale rozë - Utah

Coral Pink Sand Dunes ndodhet pranë qytetit të Kanab në Jutah.

Siç sugjeron emri, dunat atje karakterizohen nga një ngjyrë rozë-portokalli dhe një gjë që duhet parë në kohën e agimit dhe muzgut, kur dritat më të buta theksojnë ngjyrën e rërës.

Dunat e rërës korale rozë janë një vend i njohur për të sandboarding dhe ngasja e automjeteve fuoristradë.


Dunat e mëdha të rërës - Kolorado

Dunat e mëdha të rërës quhen kështu sepse janë dunat më të larta të rërës në SHBA dhe Amerikën e Veriut.

Këto duna janë mbetjet e një liqeni të lashtë tashmë të zhdukur, Liqeni Alamosa.

Dunat më të larta janë në formë ylli dhe kanë përmasa të larta 8000 këmbët në lartësi, dhe përreth 750 këmbët nga baza në majë.


Dunat e rërës Waynoka - Parku Shtetëror i Saharasë së Vogël, Oklahoma

Parku Shtetëror i Saharasë së Vogël është e hapur gjatë gjithë vitit dhe nuk kërkon asnjë leje për të hyrë.

Ai mburret 1,600 hektarë duna rëre, duke filluar në lartësi nga 25 këmbë deri në 75 ft dhe është shumë popullor me kalorës ATV dhe sandboarders.


Lexoni gjithashtu: Shkretëtirat e SHBA


Pyetjet e shpeshta për dunat e rërës në SHBA

A ka duna rëre në Alabama??

po, Alabama ka duna rëre.

Një vend i dukshëm janë dunat e ishullit Dauphin, duke ofruar duna të bukura bregdetare dhe plazhe me rërë.


A ka duna rëre në Alaskë?

po, ka duna rëre në Alaskë. Dunat e rërës më të dukshme në Alaskë janë Dunat e mëdha të rërës Kobuk të vendosura në Parkun Kombëtar të Luginës së Kobuk.

Këto duna janë dunat më të mëdha aktive të rërës në Arktik, dhe ato u formuan 14,000 vite më parë nga akullnajat në tërheqje.

Së bashku me Dunat e Rerës së Madhe Kobuk, ka edhe duna rëre më të vogla të vendosura në park si dunat e rërës së vogël Kobuk dhe dunat e rërës Hunt River.


A ka duna rëre në Arizona?

po, ka shumë duna rëre në Arizona.

Shteti është shtëpia e disa duna rëre të dukshme, duke përfshirë Dunat Imperial Sand (Dunat e pambukut) pranë kufirit me Kaliforninë dhe dunat e rërës Yuma në cepin jugperëndimor të shtetit.

Për më tepër, Arizona është e njohur për Dunat e Hot Well dhe Dunes Parker, duke ofruar peizazhe të ndryshme të shkretëtirës për të eksploruar entuziastët në natyrë.


A ka duna rëre në Arkansas?

po, Arkansas ka duna rëre në Parkun Shtetëror Sand Hills.

Këto duna ofrojnë një zonë unike rekreative në natyrë për aktivitete si ecja.


A ka duna rëre në Konektikat??

po, Konektikati ka duna rëre. Një vend i dukshëm janë dunat e rërës Matianuck, i vendosur përgjatë lumit Konektikat.

Këto duna ofrojnë një habitat natyror unik dhe janë të njohura për shëtitjet në natyrë dhe vëzhgimin e shpendëve.


A ka duna rëre në Delaware??

Delaware është shtëpia e Dunave të Kepit Henlopen, ku mund të gjeni duna të bukura bregdetare përgjatë vijës bregdetare.

Këto duna ofrojnë pamje piktoreske dhe janë pjesë e Parkut Shtetëror Cape Henlopen.


A ka duna rëre në Gjeorgji?

Dunat e rërës Ohoopee janë një shtrirje 50 milje me kodra ranore që formojnë një zinxhir të vazhdueshëm përgjatë kufijve verilindorë të lumit Ohoopee në Gjeorgji, në qarkun Emanuel.

Ato janë shtëpia e kafshëve të egra unike dhe mundësive për peshkim dhe gjueti.


A ka duna rëre në Illinois?

Ju mund të gjeni shumë duna rëre në Parkun Shtetëror të Illinois Beach pranë brigjeve të liqenit Michigan në Illinois.

Ky park ofron duna piktoreske dhe një vijë bregdetare me rërë.


A ka duna rëre në Indiana??

Indiana është shtëpia e Dunave të Indianës, a National Lakeshore park located along the southern shore of Lake Michigan.

These dunes offer beautiful sandy beaches and unique natural landscapes for visitors to enjoy.


A ka duna rëre në Kansas?

Kansas has two notable locations with sand dunes. The Syracuse Sand Dunes offer a sandy landscape for off-roading and outdoor recreation.

Sand Hills State Park also features sand dunes that visitors can explore.


A ka duna rëre në Kentaki??

Kentucky features the Lithified Sand Dunes at Natural Bridge State Park.

These unique sandstone formations resemble ancient sand dunes and offer scenic beauty for hikers and nature enthusiasts.


A ka duna rëre në Luiziana??

Louisiana features the LA Dunes in Forest Hill. These dunes provide a natural habitat for wildlife and offer opportunities for hiking and nature exploration.


A ka duna rëre në Maine??

po, there are sand dunes in Maine. One notable location is the Shkretëtira e Maine, ndodhet në qytetin Freeport.

Është një sipërfaqe unike prej 40 hektarësh (16 ha) hapësirë ​​e rërës shterpë akullnajore që jep iluzionin e një shkretëtirë.

Për më tepër, ka duna më të vogla rëre përgjatë bregut të Maine, veçanërisht në vende si Wells Beach, Plazhi i Kopshtit të Vjetër, dhe Popham Beach State Park.


A ka duna rëre në Maryland??

Maryland përmban dunat e rërës Delmarva, ndodhet në rajonin e gadishullit Delmarva.

Këto duna rëre gjenden përgjatë bregdetit dhe ofrojnë një habitat natyror unik dhe peizazhe të bukura me rërë.


A ka duna rëre në Massachusetts?

Massachusetts është shtëpia e dunave të rërës Cape Cod, të cilat mund të gjenden përgjatë gadishullit të famshëm Cape Cod.

Këto duna bregdetare ofrojnë peizazhe piktoreske dhe janë një atraksion popullor turistik.


A ka duna rëre në Michigan??

po, ka duna rëre në Michigan. Në fakt, Michigan ka mbaruar 300,000 hektarë duna rëre bregdetare.

Dunat më të famshme të rërës në Miçigan janë Dunat Kombëtare të Liqenit të Ariut të Fjetur, e cila përfshin dunën më të lartë të rërës në shtet, Duna kryesore e Empire Bluff.

Destinacione të tjera të njohura të dunave të rërës në Michigan përfshijnë dunat e rërës Silver Lake, Parku Shtetëror Warren Dunes, dhe Dunat e Madhe Sable.


A ka duna rëre në Minesota?

Minesota është shtëpia e Sand Dunes State Forest, ku mund të gjeni terren me rërë dhe duna rrotulluese.

Kjo zonë ofron mundësi rekreative si shëtitje dhe vëzhgim zogjsh.


A ka duna rëre në Misisipi??

Misisipi ka Dunat Grey Cloud, ndodhet në Pyllin Kombëtar DeSoto.

Këto duna ofrojnë një peizazh piktoresk dhe janë të njohura për aktivitete në natyrë si shëtitje dhe kampe.


A ka duna rëre në Misuri??

Misuri ka Zonën e Konservimit të Prarive të Rërës, e cila përmban duna rëre dhe habitate preri.

Vizitorët mund të eksplorojnë dunat dhe të vëzhgojnë speciet unike të bimëve dhe kafshëve që lulëzojnë në këtë mjedis.


A ka duna rëre në Montana??

Montana përmban dunat e rërës Koocanusa, ndodhet pranë rezervuarit të Koocanusës.

Këto duna ofrojnë një zonë natyrore unike për eksplorim dhe ofrojnë pamje piktoreske të peizazhit përreth.


A ka duna rëre në Nevada?

Ka disa pika ku mund të shijoni dunat e rërës në Nevada.

Dunat e rërës Winnemucca është fusha më e madhe e rërës në Nevada, të vendosura në veri të qytetit që kanë marrë emrin e tyre.

Dunat e rërës së Luginës Amargosa janë dunat më të mëdha pranë Las Vegasit, ndërsa vendi popullor jashtë rrugës i Mali me rërë ndodhet pranë qytetit Fallon.


A ka duna rëre në New Hampshire??

New Hampshire ka disa duna rëre. Parku Shtetëror i Hampton Beach është shtëpia e dunave të bukura me rërë përgjatë vijës së tij bregdetare.

Vizitorët mund të shijojnë plazhin dhe pamjet piktoreske të dunave.


A ka duna rëre në Nju Xhersi?

po, Nju Xhersi ka duna rëre. Avalon Dunes dhe South Seaside Park janë dy vende ku mund të gjeni duna të bukura bregdetare.

Këto duna ofrojnë një sfond piktoresk për aktivitetet e plazhit.


A ka duna rëre në New Mexico?

po, New Mexico ka disa zona dune rëre.

Një vend i dukshëm është Monumenti Kombëtar i Rërës së Bardhë, e cila përmban dunat më të mëdha të rërës së gipsit në botë.

Ndodhet pranë Hobbs, Mexico ri, të Dunat e rërës Anadarko ofrojnë një përvojë të dunave të rërës në shkallë më të vogël.

Është një vend i njohur për entuziastët jashtë rrugës, me shtigje dhe duna të përshtatshme për të hipur në ATV, biçikleta të dheut, dhe mjete të tjera fuoristrade.

Automjeti Mescalero Sands North Dune jashtë autostradës (OHV) Zona është një zonë e caktuar e menaxhuar nga Byroja e Menaxhimit të Tokës (BLM).

Ajo shtrihet mbi 610 hektarë dhe përmban duna të larta rëre që arrijnë lartësitë e 90+ këmbët.


A ka duna rëre në Nju Jork?

Shteti i Nju Jorkut ka disa duna rëre.

Dunat e rërës së Liqenit të Ontarios, ndodhet përgjatë vijës bregdetare të liqenit Ontario, ofrojnë një peizazh piktoresk dhe zonë plazhi me rërë për vizitorët që të shijojnë.


A ka duna rëre në Karolinën e Veriut??

Karolina e Veriut është shtëpia e Jockey's Ridge State Park, e cila përmban dunat më të larta të rërës në Bregun Lindor.

Këto duna mbresëlënëse ofrojnë mundësi për sandboarding, qift fluturues, dhe shëtitje.


A ka duna rëre në Dakotën e Veriut?

Dakota e Veriut ka Livadhet Kombëtare Sheyenne, ku mund të gjeni duna rëre të njohura si kodrat e rërës Sheyenne.

Këto duna ofrojnë një peizazh piktoresk për shëtitje dhe shikimin e kafshëve të egra.


A ka duna rëre në Ohajo?

Ka disa duna interesante të rërës në Ruajtjen Natyrore Shtetërore Headlands Dunes në Ohajo veriore, pranë të vetët të Mentorit.


A ka duna rëre në Oklahoma?

Oklahoma është një destinacion popullor për ata që duan të shijojnë dunat e rërës në vend.

Dunat Waynoka ndodhen brenda Parku Shtetëror i Saharasë së Vogël, ku vizitorët kënaqen duke hipur ose sërf poshtë 1,600 hektarë duna rëre ndërmjet 25 dhe 75 këmbët e lartësisë.

Fjala Cherokee "Waynoka" do të thotë "ujë i ëmbël".


A ka duna rëre në Pensilvani??

Pensilvania përmban dunat e rërës Montandon, duke ofruar një peizazh unik natyror me duna ranore.

Ndodhet afër Montandon, këto duna ofrojnë një mjedis të qetë për ecje dhe eksplorim.


A ka duna rëre në Rhode Island?

po, ka duna rëre në Rhode Island.

Dunat e rërës së shkretëtirës së Rhode Island, ndodhet në Westerly, është një zonë natyrore unike dhe e papritur me duna të bukura dhe jetë interesante bimore.


A ka duna rëre në Karolinën e Jugut??

Karolina e Jugut ka Parkun Shtetëror Sand Hills, ku mund të gjeni duna rëre që ofrojnë një mjedis të qetë për aktivitete në natyrë si shëtitje dhe piknik.


A ka duna rëre në Dakotën e Jugut?

po, Dakota e Jugut është shtëpia e Medora Sandhills, ndodhet në pjesën perëndimore të shtetit.

Këto duna rëre ofrojnë një mjedis piktoresk dhe të qetë për aktivitete në natyrë si ecja dhe fotografia.


A ka duna rëre në Tenesi??

Nr, nuk ka duna rëre në Tenesi. Ky është një nga shtetet e pakta amerikane pa asnjë formë dune rëre, as natyrale as artificiale.

Dunat më të afërta me Tenesin janë Little Sahara në Oklahoma dhe Silver Lake Dunes në Michigan..


A ka duna rëre në Juta??

Utah krenohet me disa zona mahnitëse dune rëre.

Më i famshmi është Parku Shtetëror i Dunave të Rërës Koral Rozë, që shfaq gjallëri, duna rëre me ngjyrë koralesh perfekte për aktivitete si jashtë rrugës, sandboarding, dhe shëtitje.

Zona të tjera të dukshme dunash në Utah përfshijnë Zonën e Rekreacionit të Saharasë së Vogël dhe Dunat e rërës Jericho.


A ka duna rëre në Vermont??

Vermonti është shtëpia e Parkut Shtetëror të Alburgh Dunes, ku mund të gjeni duna ranore përgjatë bregut të liqenit Champlain.

Këto duna ofrojnë një mjedis të qetë natyror për shëtitje dhe eksplorim plazhi.


A ka duna rëre në Uashington?

Ka plot dunat e rërës në Uashington, edhe pse shumë prej tyre janë të mbuluara me bimësi, siç janë dunat e rërës së dëllinjës.

Dunat e rërës të ngjashme me shkretëtirën mund të gjenden në zonën Echo Basin dhe Frenchman Coulee pranë Vantage.


A ka duna rëre në Virxhinia Perëndimore??

Nr. Së bashku me Tenesin, Virxhinia Perëndimore është një nga dy shtetet e SHBA-së që nuk ka duna rëre.


A ka duna rëre në Wisconsin??

Wisconsin është shtëpia e Dunave të Parkut Kohler dhe Dunave të Whitefish.

Këto zona dune ofrojnë plazhe me rërë, pamje piktoreske, dhe aktivitete rekreative si ecja dhe noti.


A ka duna rëre në Wyoming??

po, Wyoming ka duna rëre në vende të ndryshme. Një zonë e dukshme janë dunat e rërës Killpecker, të vendosura në Rajoni i Shkretëtirës së Kuqe.

Këto duna shtrihen 109,000 hektarë dhe ofrojnë një peizazh unik të ngjashëm me shkretëtirën.

Për më tepër, Wyoming është shtëpia e Tuskut të Derrit, një formacion ikonik dune rëre që ngrihet nga fushat përreth.


Harta e SHBA SandboardingIkona e logos Sand-boarding.com

Burimi juaj numër 1 i informacionit mbi botën e sporteve me rërë dhe udhëtimet e aventurës në shkretëtirë. Artikujt tanë janë rezultat i një kërkimi të gjerë, përvojë personale, dhe ndarjen e njohurive brenda komunitetit global të sandboarding.