Përditësimi i fundit në shkurt 18, 2024

Zelanda e Re është një vend i jashtëzakonshëm që ka pothuajse gjithçka që një kërkues aventurie mund të dëshirojë, duke përfshirë dunat e mahnitshme të rërës ku mund të shfletoni.

Ka shumë destinacione të shkëlqyera të sandboarding në të gjithë NZ, sidomos në Rajoni Northland i Ishullit të Veriut, ku njerëzit kënaqen rëra që bie me sajë në Dunat gjigante të Te Pakit, dunat e rërës Hokianga dhe kodrat ranore të plazhit të Ninenty Miles.

për fat të keq, there have been two cases of fatal sandboarding-related accidents in New Zealand, on both Te Paki and Hokianga sand dunes. In both cases, the victim had ignored instructions and warnings to only sandboard down designated areas.

Sandboarding në Zelandën e Re: Dunat e rërës Te Paki
Sandboarding në Te Paki Sand Dunes. Foto me mirësjellje të Bernard Spragg.

Dunat e rërës Paki - Kepi Reinga, Toka e Veriut

Ikonën Dunat gjigante të rërës së Te Pakit (i njohur gjithashtu si Dunat e rërës Pukenui) janë male të mëdha me rërë që ndodhen rreth 15 km në juglindje të Kepi ​​i Ferrit, në skajin verior të Ninety Mile Beach.

Faqja e internetit, me mbi 10 kilometra katrorë rërë të artë, është vendi më i popullarizuar për entuziastët e sandboarding në vend.

Marrja me qira e tabelave rëre

Dërrasa rëre dhe sajë me rërë (rrëshqitje) mund te jepet me qera direkt ne vend, dhe nuk ka kufizim kohor për qiranë. Çmimi është rreth $15 NZD, nuk ka tarifë hyrje në park.

Dunat mund të bëhen mjaft të pjerrëta, Stafi në pikën e qirasë së rërës do të sigurojë gjithashtu sajë më të vogla për fëmijët dhe këshilla se në cilat kodra më të vogla të vegjlit mund të hipin të sigurt.


90 Mile Beach & Ahipara Sand Dunes – Kaitaia, Toka e Veriut

Pjesa jugore e sipërpërmendur Plazhi nëntëdhjetë milje është një tjetër vend i njohur për sandboarding në Cape Reinga, në bregun perëndimor të ishullit verior.

Dunat bregdetare nuk janë aq të mëdha sa dunat e Te Pakit në veri, por ato bëjnë shumë argëtim në surfing në rërë.

Located at the southern end of Ninety Mile Beach, të Ahipara Sand Dunes offer a remarkable landscape where fine, white sand stretches as far as the eye can see.

As you traverse these undulating hills, the ever-changing patterns and textures of the dunes captivate your senses, offering a surreal and ethereal experience.


Dunat e rërës Hokianga – Opononi, Toka e Veriut

Kthehu mbrapa Dunat e rërës ndodhen në një zonë të izoluar që rrethon portin Hokianga, i njohur gjithashtu si lumi Hokianga, e cila është e arritshme vetëm nëpërmjet udhëtimit me varkë me Hokianga Express (ku mund të merrni edhe "boogie bordi” d.m.th. një bord për dunat e rërës).

Pjerrëzat e arta janë bërë nga rëra më e imët dhe bien direkt mbi ujë, kështu që ju mund të "surfoni" në rërë dhe në det në të njëjtën kohë!

Ju mund të arrini në Hokianga Harbor me makinë nga Whangarei. Udhëtimi është përafërsisht 2 orë të gjata.


Dunat me rërë të zezë të plazhit Bethells – Liqeni Wainamu, Auckland

Plazhi Bethells në liqenin Wainamu ofron disa mundësi unike të sandboarding në Auckland, duke ju lejuar të shfletoni e zezë dunat e rërës!

Liqeni Wainamu ndodhet në vargmalet Waitakere, afërsisht a 1 orë me makinë nga qendra e Auckland.

Ju mund të notoni në vetë liqenin i cili është i rrethuar nga male të thepisura me rërë të zezë. Ju mund të dëshironi të sillni dërrasën tuaj të rërës ose të merrni me qira një dërrasë boogy gjatë rrugës.


Sandfly Bay - Ishulli Jugor, Zelanda e Re

Sandfly Bay është një nga pikat e pakta të sandboarding në Ishullin Jugor. E vendosur në Gadishullin Otago, është një vend vizualisht mahnitës me duna të pjerrëta që përplasen në det.

Kafshët e egra duke përfshirë pinguinët me sy të verdhë dhe luanët e detit mund të gjenden atje, ndërsa dunat bregdetare ofrojnë pak argëtim me rrëshqitje nëse sillni dërrasën tuaj boogie ose sajë me rërë.

Dhe ku tjetër mund të keni dërrasë rëre që ka pinguinët përreth?

Ne marrim një tarifë kur ju merrni një kuotë nga Nomadët e Botës duke përdorur këtë lidhje. Ne nuk përfaqësojmë Nomadët e Botës. Ky nuk është një rekomandim për të blerë sigurim udhëtimi. Aktivitetet e mbuluara mund të ndryshojnë në bazë të destinacionit dhe vendit tuaj të banimit.


Sandboarding në Oqeani

Lini një Përgjigje