Përditësimi i fundit në janar 18, 2024

Sandboarding është një sport ekstrem i bordit që konsiston në kalërimin nëpër ose poshtë një dune rëre ndërsa qëndroni në një bord.

Njihet edhe si surfing në rërë ose hipja në dunë, dhe praktikohet me një pajisje të specializuar të quajtur sandboard.

Sporti tani është bërë një atraksion turistik për vendet e shkretëtirës në mbarë botën, me pika rëre të krijuara ndonjëherë artificialisht në destinacionet e plazhit dhe brenda qyteteve larg zonave të shkreta.

Ka edhe një grusht të ngjarje dhe gara sportive të sandboarding mbahet çdo vit.

Sandboarding / Surfing në rërë
Sandboarding është sporti i kalërimit në shpatet ranore ose dunat në një bord, e ngjashme me snowboarding në dëborë.

Çfarë është Sandboarding?

sandboarding (n.)

Një sport me dërrasë dhe sport ekstrem i ngjashëm me snowboarding që përfshin kalërimin nëpër ose poshtë një dune rëre ndërsa qëndroni në një bord, qoftë me të dyja këmbët të lidhura me rripa ose duke qëndruar lirshëm, pa lidhje.

Është e ngjashme me snowboarding, por është bërë në kodra rëre dhe jo në male të mbuluara me borë.

Sandboarding është një sport relativisht i ri, por shpejt po fiton popullaritet.

Praktikuesit e këtij sporti ("Sandboarders") shfrytëzojnë një bord i specializuar i njohur si a rërë për të lundruar në terrenet ranore, edhe pse disa njerëz mund të zgjedhin rrasa me rërë, sajë, ose skiis për të zbritur nga dunat .

Edhe pse ende konsiderohen aktivitete të veçanta dhe nuk njihet gjerësisht si sport zyrtar, si hipja në rërë ashtu edhe udhëtimi me sajë me rërë kanë fituar shumë popullaritet gjatë dy dekadave të fundit, veçanërisht në disa pjesë të botës si Amerika Latine.

Popullore destinacionet e sandboarding janë Peruja, Australia dhe Afrika e Jugut, ndërsa objektet e specializuara ose "parqe sandboarding” janë ndërtuar Firence, Oregon dhe Hirschau, Gjermania.

Garat e sandboarding mbahen gjithashtu rregullisht, të tilla si Kupa Botërore e Sandboarding.

Si pjesë e Programit të partnerëve të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese.

Sandboarding
Sandboarding / Surfing në rërë. Foto nga Nick Wehrli.

Si të bëhet sandboard

Sandboarding nuk kërkon shumë në aspektin e trajnimit dhe as pajisje.

Në minimum, do t'ju duhet një dërrasë rëre dhe pak dylli.

Që ka thënë, vendndodhja dhe lloji i dunës do të bëjnë një ndryshim të madh në përvojën dhe aftësinë tuaj për të shijuar udhëtimin.

Sandboarding në plazh është përgjithësisht më pak kërkuese se sandboarding në shkretëtirë, dhe ajo që ju duhet vërtet është vetëm një dërrasë e mirë dhe shumë dyll.

Dunat e shkretëtirës janë përgjithësisht më të larta dhe më të pjerrëta dhe ofrojnë udhëtimet më të mira, për të mos përmendur peizazhet më spektakolare.

Nëse ju shkoni në shkretëtirë, do t'ju duhet gjithashtu pajisje speciale dhe veshje të përshtatshme për t'u siguruar që gjithçka të shkojë mirë.

Sandboards janë të ngjashme me snowboards, por kanë një bazë të trashë laminat i cili është bërë posaçërisht për të rrëshqitur në duna dhe për t'i rezistuar gërryerjes nga rëra.


Video: Shredding dune - Snowboarding në shkretëtirë. Burimi: RedBull

Pajisjet e sandboarding

Pajisja më e rëndësishme për sandboarding është një sandboard (ose një rërë), të cilat mund t'i blini ose merrni me qira.

Sandboards janë disi të ngjashme me snowboards në formë, por ato janë ndërtuar për të qenë më të trasha dhe kanë një fletë të petëzuar në fund.

Kjo fletë është e destinuar për depilim e cila ndihmon në lehtësimin e udhëtimit dhe mbrojtjen e dërrasës nga lëmimi..

Për t'u siguruar që tabela juaj e rërës të rrëshqasë pa probleme nëpër duna, do t'ju duhet dylli ranor për të ndihmuar në uljen e fërkimit.

Kur bëhet fjalë për surfing në rërë, të kesh pajisjet e duhura është thelbësore për një përvojë të këndshme dhe të sigurt në duna. Përveç rërës dhe dyllit thelbësor, ka pika të tjera kyçe për t'u marrë parasysh.

Një element i rëndësishëm janë këpucët me majë të mbyllura, të cilat ofrojnë mbrojtje nga rëra e nxehtë dhe ofrojnë tërheqje më të mirë gjatë lundrimit në shpatet ranore.

Syzet janë një tjetër aksesor thelbësor, duke mbrojtur sytë nga fryrja e rërës dhe duke siguruar vizion të qartë gjatë aventurës suaj me sandboard.

Për siguri të shtuar, rekomandohet shumë të vishni jastëkë për bërryla dhe gju, si dhe një helmetë të besueshme, për të mbrojtur nyjet dhe kokën tuaj nga ndikimet e mundshme. Nëse planifikoni të vizitoni një vend me erë, një shall në gojë do të parandalojë që rëra të hyjë në gojën tuaj gjatë udhëtimeve emocionuese.

Për më tepër, mos harroni për mbrojtjen nga dielli. Aplikoni krem ​​kundër diellit me bollëk për të mbrojtur lëkurën tuaj nga rrezet e diellit.

Dhe, sigurisht, hidratimi është jetik, kështu që mbani veten të hidratuar mirë duke mbajtur një sasi të mjaftueshme uji gjatë daljeve tuaja me sandboard.

Për të përmbledhur, ja çfarë do t'ju duhet:

Gjithashtu rekomandohet:


Sand surfing USA
Sandboarding USA

Gjërat që duhet të dini përpara se të hipni në sandboard

Sandboarding është një nga sportet më të reja ekstreme që filloi të bëhet popullor kohët e fundit. Nëse dëshironi të provoni këtë aktivitet emocionues, ka disa të rëndësishme gjërat që duhet të dini.

Para së gjithash, me përjashtim të disa vendeve në botë ku ky sport është më i popullarizuari, mund të jetë e vështirë të gjesh pajisje sandboarding për t'u marrë me qira.

Nëse thjesht dëshironi të provoni sandboarding për herë të parë, është mirë që së pari të shikoni turnetë e organizuara.

Surfimi në rërë mund të duket mjaft i sigurt, por kini kujdes sepse rëra nuk është aq e butë sa duket dhe mund të bëhet shumë e nxehtë sidomos në shkretëtirë.

Nëse bini duke hipur në dërrasën tuaj, do të lëndojë.

Depilimi i dërrasës është thelbësor kur rrëshqitni poshtë një dune rëre, por gjithashtu do t'ju bëjë të ecni më shpejt, prandaj sigurohuni që të jeni të përgatitur për pak adrenalinë.

Kur të jesh Sandboarding në shkretëtirë, mos harroni të sillni ujë dhe të mbroni veten nga dielli duke veshur mëngë dashurie dhe duke aplikuar krem ​​kundër diellit çdo dy orë ose më shumë.

Është mirë që të bëni sërf në rërë herët në mëngjes ose në mbrëmje për të shmangur orët e pikut të diellit.


Si të përgatiteni për një udhëtim me sandboard

Pasi të keni marrë tuajën pajisje dhe veshje për sandboarding gati, është koha për të shkuar në duna.

Ecni në kodër derisa të gjeni një vend të mirë rrëshqitës - një dunë e pjerrët me të thatë, rëra e hollë dhe pa pengesa është ideale – më pas vendoseni dërrasën tuaj në tokë, rezervo, Pra ti mundesh depiloje tërësisht.

Sigurohuni që të provoni që sipërfaqja e dërrasës tuaj të jetë e rrëshqitshme duke aplikuar rërë në të derisa të mos jetë më ngjitëse.

Tani jeni gati për të rrëshqitur poshtë – ose duke qëndruar në këmbë “duke shfletuar në rërë” (sigurohuni që bordi juaj i rërës të ketë lidhje këmbësh!) ose ulur ose shtrirë në bark.

Kjo njihet edhe si sajë me rërë, e cila kryhet më së miri me një slitë më të vogël rëre ose rrëshqitëse.

Pozicioni i mëparshëm do t'ju japë më shumë adrenalinë dhe do t'ju lejojë të bëni truket, disi e ngjashme me snowboarding, por gjithashtu do të rrisë shanset tuaja për të rënë.

Në varësi të llojit të terrenit dhe motit, mund t'ju duhet të vishni veshje mbrojtëse për të shmangur lëndimet.

Që ka thënë, rënia në rërë është pjesë e lojës dhe kështu janë javët në vijim që do t'i kaloni duke hequr rërën nga rrobat dhe gjërat tuaja!


Sandboarding Rider
Sandboarder

Rrëshqitje poshtë një dune

Kur të jeni gati për të rrëshqitur, vendosni dërrasën tuaj në buzë të dunës dhe këmbët tuaja në të në mënyrë që këmba juaj dominuese të jetë përpara dërrasës, dhe lidhni fort të dyja këmbët në lidhëse.

Ju duhet të jeni në gjendje ta shtyni dërrasën përpara duke përkulur pak gjunjët dhe duke përdorur peshën e trupit për të avancuar.

Nëse jeni duke ecur me sajë në bark, ju mund të përdorni krahët për të shtyrë veten nga duna, duke u siguruar që të mbani mjekrën dhe këmbët lart për të ruajtur ekuilibrin.

Çfarëdo pozicioni në të cilin jeni, qëllimi juaj është të përpiqeni të mbani peshën tuaj në qendër ndërsa rrëshqitni.

Nëse keni përvojë në rrëshqitje në dëborë, do ta gjeni kur kaloni në rërë, duke pasur më pak kontroll mbi lëvizjet tuaja dhe nuk do të jeni në gjendje të ndryshoni ndjeshëm drejtimin në të cilin do të shkoni pasi të jeni duke rrëshqitur.

Që ka thënë, surfimi në rërë mund të jetë një përvojë tepër argëtuese dhe emocionuese, dhe sapo të jeni tatëpjetë, gjëja e parë që do të dëshironi të bëni është të ngjiteni përsëri dhe ta bëni përsëri!


Masat paraprake dhe pajisjet e sigurisë

Sandboarding është një sport veprimi ekstrem dhe si i tillë, mund të jetë e rrezikshme dhe në disa raste edhe vdekjeprurëse.

Të gjithë ranorët fillestarë këshillohen të marrin disa masa paraprake minimale të sigurisë, duke pasur parasysh se edhe pse rëra duket e butë, rënia me shpejtësi të madhe mund të jetë shumë më e dhimbshme sesa duket.

Mbajtja e veshjeve mbrojtëse si për shembull helmeta, jastëkët e bërrylit dhe jastëkët e gjurit ndërsa hipja në duna shumë të larta është një domosdoshmëri, dhe gjithashtu rekomandohet të vishni gjithmonë komode dhe veshje adekuate si një formë mbrojtjeje nga djegia.

Zbathur / Sandboarding barechest duhet të praktikohet vetëm në të vogla, dunat bregdetare në zonat e plazhit dhe jo në shkretëtirë.

Nëse planifikoni të shkoni në sandboard, ti me mire sigurohuni që sigurimi juaj shëndetësor të mbulojë sandboarding, siç nuk e bëjnë shumica e sigurimeve të rregullta sportive.

Ne marrim një tarifë kur ju merrni një kuotë nga Nomadët e Botës duke përdorur këtë lidhje. Ne nuk përfaqësojmë Nomadët e Botës. Ky nuk është një rekomandim për të blerë sigurim udhëtimi. Aktivitetet e mbuluara mund të ndryshojnë në bazë të destinacionit dhe vendit tuaj të banimit.


Sandboarding vs Snowboarding
Sandboarding dhe snowboarding mund të duken të ngjashme, por disa njerëz mendojnë se sandboarding ndihet më shumë si surfing.

Sandboarding vs Snowboarding

Sandboarding dhe snowboarding janë dy sporte të ngjashme që përfshijnë hipur poshtë një kodre në një bord.

Përveç kësaj, përvoja është në fakt krejt e ndryshme dhe të dy sportet nuk kanë shumë të përbashkëta.

Sandboarding është i ngjashëm me snowboarding?

Ndërsa të dy sportet ndajnë të njëjtin koncept të rrëshqitjes në një kodër ndërsa hipni në një copë druri, Snboarding ndryshon nga snowboarding në shumë mënyra.

Krahasuar me borën, rëra ka fërkim shumë të lartë, gjë që e bën rrëshqitjen në rërë shumë më të ngadaltë sesa rrëshqitjen në sipërfaqe me borë, dhe gjithashtu duke e bërë shumë më të vështirë kthimin.

Për shkak të kësaj, fillestarët shpesh preferojnë sajë me rërë që praktikohet ulur ose shtrirë në dërrasë.

Që ka thënë, Zbritja në duna shumë të pjerrëta lejon që dikush të ndërtojë shpejtësi në një mënyrë të ngjashme me snowboarding, dhe rënia mund të jetë e dhimbshme – veçanërisht në ditët e ngrohta me rërë të nxehtë përvëluese.

Shumica e Vendet e sandboarding gjithashtu nuk janë të pajisura me asgjë të ngjashme me ashensorët e skive, që do të thotë se ranorët duhet të ecin përsëri në një dunë pasi të rrëshqasin deri në fund.


Sandboarding është e vështirë?

Sërfimi në rërë në vetvete nuk është i vështirë, por njerëzit që janë mësuar me snowboarding ka të ngjarë të kenë më pak kontroll mbi lëvizjet e tyre gjatë rrëshqitjes në rërë.

Sa e lehtë është të manovroj një dërrasë rëre varet nga material, formën dhe madhësinë e tabelës si dhe lloji i terrenit, lagështia e rërës dhe pjerrësia e dunës.

Për fillestarët, mund të jetë më e lehtë për të filluar sajë me rërë – ose shtrirë në bark ose ulur në një sajë me rrëshqitje ose dunë rëre në vend që të qëndrosh në këmbë.


Mund të përdorni një dëborë në rërë?

Përgjigja e shkurtër: po, por ju nuk duhet. Përdorimi i një dëbore në një dunë rëre do të rezultojë në të pashmangshmen… mirë, lëmues të bordit.

Ndërsa teknikisht është e mundur të depiloni një dëborë të vjetër dhe ta përdorni për të skijuar në shkretëtirë, rekomandohet të blini një dërrasë rëre posaçërisht për dunat e rërës.

Në ditët e sotme ka shumë kompani në mbarë botën që prodhojnë dërrasa me teknologji të përshtatshme posaçërisht për terrene ranore.

Pllakat e rërës lejojnë më të butë, rrëshqitje më të shpejtë dhe kanë manovrim më të lartë krahasuar me snowboard ose sporte të tjera të bordit që nuk i përkasin rërës.

Lexo më shumë: 5 Arsyet pse Sandboarding është i ndryshëm nga Snowboarding


Pajisje Sandboarding


Sandboarding praktikohet me dërrasa të veçanta të quajtura sandboard.

Sandboards janë të ngjashme me snowboards, por ato janë bërë nga materiale të ndryshme dhe kanë një formë të ndryshme, dhe përfshini një fund të laminuar që është menduar për depilim.

Një dërrasë rëre, bordi i bërë posaçërisht për hipje me rërë.
Një dërrasë rëre prej druri.

Krahasuar me atë të dëborës, sipërfaqja e një dërrase rëre është më e vështirë pasi zakonisht përbëhet nga një shtresë druri të fortë ose tekstil me fije qelqi të përbërë dhe dru me Shtresë plastike Formica ose Laminex në bazë.

Shumica e dërrasave vijnë gjithashtu të pajisura me lidhëse këmbësh, rripat, ose bungees.

Në rregull për të rrëshqitur më mirë në rërë, pjesa e poshtme e tabelës duhet të jetë rregullisht i depiluar, zakonisht me dyll me bazë parafine ose dyllë ranor të bërë posaçërisht për mot të nxehtë.

Derisa pllakat e rërës ndryshojnë në formë dhe madhësi, ato shpesh janë shumë më të shkurtra se snowboardet, gjë që lejon zvogëlimin e mëtejshëm të fërkimit sipërfaqësor me rërën, duke e bërë më të lehtë rrëshqitjen në sipërfaqe të përafërt.

Kjo e bën zbritjen në një dunë rëre me një dërrasë rëre shumë më të këndshme sesa të bësh të njëjtën gjë me një dëborë, dërrasë sërfi ose propozoj.

Ka mjaft kompani që prodhojnë cilësi të lartë, sandboards komerciale në mbarë botën në ditët e sotme, por edhe ju mundeni bëni vetë tabelën tuaj DIY nëse preferoni.


Sandboards vs sandsleds

rëra (quhen edhe rrëshqitëse me rërë ose rrëshqanorë) janë në thelb pllaka rëre më të vogla të destinuara për t'u ulur ose shtrirë në bark, dhe janë veçanërisht të përshtatshme për fëmijët.

Slitë më të mëdha dune mund të strehojnë deri në dy persona të ulur.

Krahasuar me sandboarding në këmbë, Udhëtimi me sajë në duna rëre është më i lehtë pasi nuk kërkon aftësi balancimi dhe manovrimi, duke e bërë atë një aktivitet argëtues dhe të sigurt që është miqësor për familjen dhe ideal për fillestarët.

Sandboards për Shitje

Slip Face Sandboards Board Diamondback
Tabelat e rërës me fytyrë të rrëshqitshme
Diamond Back Terrain Sandboard
- 9 kuvertë me rimeso panje
– Baza e laminuar me presion të lartë, shkëlqim të lartë
– Rripat e këmbëve të rregullueshme Dakine
– Slip Face Sandboards jastëk këmbësh me shumë pozicione
– Dizajni i bishtit të gëlltitjes

Slip Face Sandboard Kestrel WingTail
Tabelat e rërës me fytyrë të rrëshqitshme
Krahu i Kestrelit 127
- 9 kuvertë me rimeso panje
– Baza me fërkim të ulët
– Rripat e këmbëve të rregullueshme Dakine
– Slip Face Sandboards jastëk këmbësh me shumë pozicione
– Dizajni i bishtit të gëlltitjes

Shfletoni më shumë dërrasa rëre dhe rrasa


Origjina e Sandboarding

origjina e sandboarding si sport nuk janë të qarta, me disa që pretendojnë se aktivitete të ngjashme mund të datojnë shumë 2000 vjet.

A ishte rrëshqitja poshtë dunave të rërës një gjë në Egjiptin e Lashtë?

Historianët po debatojnë për këtë, por ka disa dëshmi se disa aktivitete të ngjashme me sandboarding mund të jenë praktikuar në atë kohë.

Kohët e fundit, raportet e sandboarding moderne datojnë këtë sport që nga mesi i shekullit të 20-të, me sërfistët në Florianopolis, Brazili i merr dërrasat e tij në rërë sa herë që nuk kishte erë mjaft të fortë ose valë deti për të shfletuar.

Në të gjithë Shtetet e Bashkuara, njerëzit gjithashtu po "surfonin" në dunat e rërës në vitet '60, shumë përpara se të shpikeshin pajisjet specifike të bordit të rërës.

Zhvillimet e para të mëdha në sandboard erdhën në të njëjtën kohë kur snowboarding-u po ngrihej në vitet 1970.

Por vetëm në dhjetë vitet e fundit apo më shumë, sandboarding filloi të kapte skenën qendrore si një nga sportet më unike dhe emocionuese të aventurës në natyrë atje..

Sandboarding në Florianopolis
Surfing në rërë në Florianopolis, Brazili - vendlindja e sandboarding.

Gjendja e sandboarding që nga

Që nga rritja e tij në popullaritet, parqe me rërë janë shfaqur në të gjithë globin dhe kalorësit e dunave janë mbledhur së bashku për të shfaqur talentet e tyre në turne dhe ngjarje në mjedise idilike si p.sh. Dubai, Australia, Namibia, Japonia, Kili dhe Shtetet e Bashkuara perëndimore.

Ishte vetëm rreth fundit të viteve '90 dhe fillimit të viteve 2000, njerëzit filluan të njohin sandboarding si një sport zyrtar aktivitet, me prodhuesit e rërës fillimi i zhvillimit të pajisjeve teknologjike të përshtatura për të përmbushur nevojat e sandboarders dhe adresimi i çështjeve të përbashkëta të duke përdorur pajisje bore në rërë.

Sot, sporti ka fituar vëmendje të mjaftueshme për të tërhequr njerëzit në mbarë botën me disa objekte dhe ngjarje sandboarding në pothuajse çdo kontinent.

Sandboarding moderne u bë veçanërisht e popullarizuar nga përpjekjet e Lone Beale (a.k.a. "Doktor Dune"), pronar i Sand Master Park në Firence, Oregon, objekti i parë rekreativ në botë i dedikuar tërësisht për shëtitje me rërë dhe sajë në duna; dhe nga ata të fermerit peruan Matías Grados Mora i cili mbajti kampionatin e parë të sandboarding në Huacachina.

kampionati botëror i sandboarding u mbajt më pas për shumë vite Mali Kaolino në Hirschau, Gjermania, i vetmi objekt sporti me rërë i pajisur me ashensor.

Për shkak të ndryshimeve ristrukturore dhe kapacitetit të kufizuar, që nga viti 2007 Kampionati Botëror është zëvendësuar nga Kupa e Botës Sandboard, e cila organizohet nga organizata zvicerane InterSands në Amerikën e Jugut.

Lexo më shumë: Historia dhe Origjina e Sandboarding


Sandboarding në shkretëtirën e Kalifornisë
Burri duke bërë sandboard në shkretëtirën e Kalifornisë.

Ku mund të praktikoni Sandboarding

Sandboarding praktikohet në shkretëtira dhe plazhe në çdo kontinent, me përjashtim të Antarktidës.

Sporti është veçanërisht i popullarizuar në Amerika Jugore, pjese te Afrika dhe Lindjen e Mesme, ku gjenden dunat më të larta dhe vendet e shkretëtirës: të Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite, dhe Katari janë disa nga destinacionet më të njohura, por Izraeli gjithashtu ka një industri në lulëzim të sandboarding.

Në të gjithë Australia ka edhe pika të njohura të sandboarding, kryesisht në dunat e plazhit, sa për Zelanda e Re, Mbretëria e bashkuar dhe Irlanda.

Në Azi, Sandboarding është popullor në Filipinet dhe Indonezia, dhe gjithashtu pjesë të Japonia dhe Kinë.

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania janë aktualisht të vetmet vende objekte sportive të brendshme të dedikuara për sandboarding / ski në rërë janë krijuar.

Kontrolloni të kuruarit tonë veçanërisht lista e vendndodhjeve të sandboarding në mbarë botën.


Sandboarding në Huacachina (Ica, Peruja)
Ju mund të kryeni kërcime dhe truke me sandboardin tuaj ashtu si do të bënit me një snowboard

Pyetjet e shpeshta të Sandboarding

Çfarë është sandboarding / surfing në rërë?

Imbarkimi me rërë, surfing në rërë dhe hipja në dunë të gjitha i referohen të njëjtit aktivitet të përdorimit të një dërrase rëre për të rrëshqitur dunat e rërës dhe kodrat me rërë, dhe është e barabartë me snowboarding në shkretëtirë (ose në plazh).

Shumica dërrasa surfing në rërë janë të pajisura me lidhjet e këmbëve në mënyrë që ato të mund të përdoren si dërrasë sërfi, por ato janë bërë nga një material bazë që kur depilohet minimizon fërkimin me rërën.

Sërfimi në duna rëre praktikohet në çdo kontinent përveç Antarktidës, dhe po rritet në popullaritet, veçanërisht në vendet e shkretëtirës nëpër SHBA, Amerika Jugore, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Afrikën Jugore.

Në Australi, Zelanda e Re dhe Azia Juglindore, praktikohet kryesisht në dunat e rërës së plazhit.


Çfarë është sajë me rërë?

Udhëtim me sajë me rërë është një aktivitet që përfshin përdorimin e sajë për të zbritur dunat e rërës. Slita me rërë, quajtur edhe bumsleds ose rrëshqitje me rërë, janë bërë zakonisht nga i njëjti material si pllakat e rërës, por me përmasa më të vogla dhe më të gjera.

Ata janë të destinuara për t'u ulur ose shtrirë në bark e jo në këmbë, dhe ato mund të jenë të pajisura me kapëse dore dhe me jastëkë për ndenjëse ose ushqim, në vend të rripave dhe lidhësve për këmbë.

Udhëtimi me sajë me rërë është veçanërisht i përshtatshëm për fëmijët dhe një aktivitet rekreativ popullor në vende të veçanta të SHBA-ve si p.sh White Sands në New Mexico ose Dunat artificiale të plazhit të L.A. gjatë dimrit.


Çfarë është dylli i rërës?

Dylli i rërës është një substancë me bazë yndyre që synon të reduktojë fërkimin midis dërrasës suaj dhe terrenit me rërë. Duhet të aplikohet në bazën e dërrasës suaj përpara çdo udhëtimi.

Shumica e dyllëve të rërës janë bërë nga parafina ose dylli i bletës me shtimin e aromave të ndryshme, dhe janë krijuar posaçërisht për t'i bërë ballë temperaturave të larta që zakonisht do t'i gjeni në një shkretëtirë të nxehtë - megjithëse disa dyllë me temperaturë të ftohtë mund të përdoren gjithashtu në varësi të vendndodhjes tuaj.


Kur është koha më e mirë e vitit për të shkuar në sandboard?

Sandboarding është një aktivitet gjatë gjithë vitit, por koha më e mirë e vitit varet nga vendi ku shkoni.

Në shkretëtirë, koha më e mirë për të shkuar në sandboard është gjatë muajve më të freskët, zakonisht mes stinëve të vjeshtës dhe pranverës, kur temperaturat janë më të favorshme për një përvojë të këndshme.

Anasjelltas, nëse e gjeni veten të tërhequr vendndodhjet e plazhit, Sezoni i pikut për sandboarding shpaloset gjatë verës, ndërsa moti më i ngrohtë i bën thirrje entuziastëve të dynden drejt brigjeve ranore, duke kontribuar në një atmosferë të gjallë dhe plot gjallëri.


A mund të bësh rërë në shi?

Sandboarding në shi nuk rekomandohet, pasi rëra do të laget dhe do të ngjeshet, duke e vështirësuar rrëshqitjen dhe duke rritur mundësitë për lëndim.

Për më tepër, lagështia e shtuar mund të shkaktojë dëmtim të dërrasës së rërës dhe të vështirësojë ruajtjen e duhur të depilimit.

Nëse ka rënë shi kohët e fundit, është mirë të prisni derisa rëra të thahet jashtë përpara se të përpiqesh të futesh në sanddër.

Për më tepër, Rëra e lagësht gjithashtu mund të jetë e rrëshqitshme dhe më e vështirë për të ecur, duke e bërë më të vështirë ngjitjen përsëri në dunë për një vrapim tjetër.


A është argëtim sandboarding?

Sandboarding mund të jetë një përvojë tepër argëtuese dhe e këndshme, edhe për fillestarët.

Vendndodhja, cilësinë e bordit, procedura e depilimit, kushtet e motit dhe të terrenit të gjitha kontribuojnë në atë se sa e këndshme mund të jetë një udhëtim.

Dunat shumë të pjerrëta dhe të larta janë më argëtuese për të rrëshqitur, por ato kërkojnë edhe përpjekjen më të madhe në aspektin e ecjes.

Kjo mund të trajtohet duke kombinuar sandboarding me një turne me biçikletë me katër ose dune, i cili do t'ju ndihmojë të arrini majën e një dune.

Udhëtimet më emocionuese janë ato që mund të shijoni në dunat e larta të shkretëtirës së Amerikës së Jugut, Afrika dhe Lindja e Mesme, por ka shumë argëtim në duna më të vogla dhe në plazh gjithashtu.


Sa shpejt mund të shkoni në sandboard?

E tanishmja Rekordi Botëror i Guinnessit për shpejtësinë në dërrasë rëre mbahet nga atleti Erik Johnson i cili arriti një shpejtësi prej 51 mph (82 km/h).

Ka disa thashetheme jozyrtare për shpejtësi të paregjistruara që arrijnë deri në 60 mph (97 km/h), dhe shpejtësi më të larta janë regjistruar gjatë përdorimit të skive.

Henrik May, mbajtësja e rekordeve Guinness për ski në rërë, arriti një shpejtësi prej 92.12 km/h ndërsa bëni ski në një dunë në Namibi.

Ndërsa teknologjia për të ndërtuar tabela ranore dhe cilësia e dyllit të rërës përmirësohen, ju mund të prisni që ky rekord të thyhet përsëri në të ardhmen.


Sandboarding është e lehtë?

Sandboarding nuk është e vështirë nëse keni pajisje të duhura dhe depiloni dërrasën tuaj tërësisht.

A sandboard me cilësi të mirë, dylli sandboarding dhe kushtet mjedisore të thata janë thelbësore për një udhëtim të qetë dhe të shpejtë.

Për fillestarët, rekomandohet gjithashtu të filloni me sajë me rërë pasi të ulesh ose të shtrihesh në bark është më e lehtë sesa të qëndrosh në këmbë.

Shumica e njerëzve e gjejnë atë pjesa më e vështirë e sandboarding është të ngjitesh në dunë, por hej, të paktën kjo është një stërvitje e shkëlqyer për të gjithë trupin!


A mund të përdor një snowboard në rërë??

Është teknikisht është e mundur të përdoret një snowboard në rërë, por nuk rekomandohet.

Rëra ka fërkim shumë më të lartë se bora, që do të thotë se dërrasa nuk do të rrëshqasë aq lehtë, dhe mund të dëmtohet gjatë udhëtimit.

Për performancë optimale, perdor nje rërë me një bazë të laminuar dhe aplikoni dyll rëre për të minimizuar fërkimin dhe për të siguruar një udhëtim të qetë.


A është i rrezikshëm sandboarding?

Sandboarding nuk është shumë e rrezikshme, por si çdo sport ekstrem, ajo vjen me disa rreziqe - adekuate veshje rëre dhe duhen marrë masat paraprake të sigurisë.

Ka pasur raporte për njerëz që lëndohen apo edhe kanë vdekur nga rënia me sandboard, zakonisht për shkak të goditjes së një objekti gjatë një udhëtimi ose për shkak të sëmundjeve para-ekzistuese të zemrës, dhe kur rrëshqitni në duna shumë të pjerrëta.

Gjithmonë konsultohuni me një mjek përpara se të praktikoni ndonjë sport ekstrem dhe vishni veshje mbrojtëse si helmeta nëse jeni duke rrëshqitur në një dunë ose mal shumë të lartë.

Sigurohuni që të mbuloheni nga një sigurimi sportiv i cili përfshin sandboarding.


A ka ndonjë masë paraprake sigurie që duhet të marr kur bëj sandboard??

Si me çdo sport ekstrem, është e rëndësishme të merren masa paraprake sigurie kur futeni në sandboard.

Para së gjithash, sigurohuni që praktikoni sandboarding vetëm në vendet e lejuara dhe shpatet që janë larg bimësisë, rrinë në zonat e destinuara, dhe ndiqni rregulloret lokale.

Sidomos në duna shumë të pjerrëta, rekomandohet të vishni veshje mbrojtëse, të tilla si një helmetë, dorashka, dhe jastëkët e bërrylit dhe gjurit.

Sigurohuni që jeni në gjendje të mirë fizike dhe jeni të vetëdijshëm për limitet tuaja.

Është gjithashtu e rëndësishme të kontrolloni kushtet e motit dhe të shmangni bordin e rërës gjatë erërave të forta ose stuhive.

Nëse jeni duke hipur në rërë në një vullkan, monitoroni edhe nivelet e aktivitetit vullkanik.


Çfarë duhet të vesh për sandboarding?


Bluzë Hanes me mëngë të gjata Cool Dri UPF 50+
Hoka One One Clifton 7

HOKA ONE ONE Clifton 7
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-39.png


75% Çorape leshi Merino
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-43.png

Syze Scott Recoil Pro WFS
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është image-56.png
100% shemagh pambuku
Lexoni gjithashtu: Sandboarding Rroba dhe Aksesorë

Veshjet dhe pajisjet e rekomanduara për sandboard përfshijnë:

Në qoftë se ju jeni sandboarding në shkretëtirë, veshin rroba të përshtatshme dhe kushtojini kujdes shtesë për t'u mbrojtur nga rrezet UV, veshin të fortë krem kundër diellit për lëkurën tuaj dhe syze dielli të polarizuara (ose syze) për sytë tuaj. Në plazh, është në rregull të jesh zbathur dhe gjoksi i zhveshur, por kremi kundër diellit është ende i rëndësishëm!


A mbulon sigurimi im i udhëtimit aksidentet në sandboard??

Shumica e sigurimeve nuk mbulojnë aksidentet në sandboard dhe ski në rërë.

Në fakt, edhe nëse disa sigurime udhëtimi përfshijnë mbrojtjen nga aksidentet e lidhura me sportin, Ka shumë pak që e njohin sandboarding si një sport.

Gjithmonë kontrolloni drejtpërdrejt me ofruesin tuaj të sigurimit nëse është kështu për të shmangur ndonjë surprizë.

Mbani parasysh se hipje në rërë, sajë me rërë, ski në rërë, landboarding dhe ash boarding (imbarkimi në vullkan) mund të konsiderohen sporte të ndryshme dhe përfshihen në skema të veçanta mbulimi.

Sandboarding në shkretëtirën e Saharasë
Sandboarding dunat. Foto me mirësjellje të Andreine.

Çfarë është skijimi në rërë?

Ski në rërë është shtimi i fundit në sportet e rërës që janë përshtatur nga homologu i tyre i borës.

Ndërsa ende jo aq popullor sa sandboarding, ka pasur përpjekje të suksesshme për ski në rërë në dunat e Namibisë dhe Peruja.

E rregullt skitë duhet të laminohen me një bazë të depilueshme në mënyrë që të lëvizin pa probleme në rërë.

Me sa dimë, aktualisht nuk ka asnjë prodhues që është i specializuar në ndërtimin e skive me rërë, por mund të bëni vetë një palë duke përdorur të njëjtat materiale si ato të zakonshme Bërja e dërrasës së rërës DIY.


Çfarë do të thotë gropë me rërë?

Rrahje me rërë është një aktivitet sportiv që përfshin drejtimin ose ngasjen e një automjeti fuoristradë me shpejtësi të madhe lart e poshtë dunave ranore në OHV (Automjet jashtë autostradës) zona të përcaktuara larg bimësisë. Njihet edhe si shkretëtirë jashtë rrugës ose përplasje dune.

Makina dhe automjete të ndryshme 4×4 mund të modifikohen dhe të përdoren për gropë me rërë, por lloji më i zakonshëm është dune buggy.

Ndonjëherë termi "grup rëre" përdoret në mënyrë të ndërsjellë me sandboarding, por janë dy aktivitete shumë të ndryshme.

Në vendet ekzotike të shkretëtirës, veçanërisht në shkretëtirën e Dubait, ju mund të gjeni se "safari në shkretëtirë” shpesh kombinojnë përplasjen me duna dhe hipjen në rërë, që është ideale pasi automjeti do t'ju kursejë nga nevoja për të ecur në dunë në këmbë përpara se të zbrisni me dërrasën tuaj ranore.


Pse e duam Sandboarding

Nëse jeni duke kërkuar për një argëtim, sfiduese, dhe sport të përballueshëm që mund ta shijoni ose vetëm ose me miqtë dhe familjen, atëherë sandboarding është një opsion i madh.

Është një sport që të gjithë mund ta duan, pavarësisht nga mosha apo niveli i aftësive, dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të krijuar kujtime të qëndrueshme.

Përveç arsyeve të listuara më sipër, Sandboarding është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar rreth kulturave dhe ekosistemeve të ndryshme.

Shumë destinacione të sandboarding janë të vendosura në zona të largëta, në shkretëtira, guroret e rërës apo edhe vullkanet.

Sandboarding mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të përjetuar këto vende unike dhe një aktivitet rekreativ si askush tjetër, që krijon një histori të madhe.

Së fundi, sandboarding is a great way to connect with nature and feel the adrenaline rush of riding down a steep dune. Eksitimi është i varur, në mënyrën më të mirë të mundshme!

Lexo më shumë: Sandboarding fakte dhe shifra


Sportet me rërë


Sandboarding
Rërë sajë
Imbarkimi në vullkan

Ski në rërë
Sand Kiting

Gara në shkretëtirë
Dune Bashing
Hiking në shkretëtirë & Kampingu
Udhëtim në shkretëtirë
Kamping në shkretëtirë
Vrapim në shkretëtirë
Sandboarding / Surfing në rërë

Ky postim ka një koment

  1. Jackspillier

    Sandboarding është i mrekullueshëm!

Lini një Përgjigje