Përditësimi i fundit në gusht 26, 2023

Udhëtim me sajë në duna rëre është një aktivitet emocionues dhe emocionues në natyrë që po fiton popullaritet vitet e fundit. Është e pëlqyer nga njerëz të të gjitha moshave, dhe është një mënyrë e shkëlqyer për t'u argëtuar dhe për të ushtruar në një mjedis unik dhe të bukur.

Kur zgjidhni një sajë me rërë, është e rëndësishme të merrni parasysh se ku do ta përdorni. Nëse planifikoni të bëni sajë në dunat e rërës në një mjedis të shkretëtirës, ju do të dëshironi të investoni në një sajë me rërë druri me cilësi të lartë që është projektuar posaçërisht për këtë lloj terreni.

Këto sajë të shkretëtirës janë përgjithësisht më të shtrenjta, por ato janë ndërtuar për t'i bërë ballë kushteve të vështira të shkretëtirës dhe për të siguruar një udhëtim të qetë dhe të qëndrueshëm. Ne anen tjeter, nëse planifikoni të bëni sajë në plazh, ju mund të largoheni me një rrëshqitëse plastike ose metalike më pak të shtrenjtë.

Slita plazhi, disqe dhe toboganë mund të mos jenë aq të qëndrueshme sa homologët e tyre prej druri të fortë, por ato janë ende shumë argëtuese dhe janë perfekte për dunat e rërës më pak të pjerrëta që mund të gjeni në shumicën e plazheve, dhe Bermet me rërë artificiale të Los Anxhelosit. Pavarësisht nga lloji i sajë që zgjidhni, sigurohuni që të ndiqni gjithmonë udhëzimet e sigurisë dhe të kaloni një kohë të mirë në aventurën tuaj të ardhshme me sajë në dunat e rërës!

Këtu janë rekomandimet tona për slitë me rërë më të mira në treg që nga :

Si pjesë e programeve të rrjetit partner të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese.

Slita dhe rrëshqitëse më të mira me rërë
Udhëtim me sajë me rërë. Foto me mirësjellje të Bongani2.

Slitë më të mira me rërë për dunat e rërës së shkretëtirës

Slita me rërë për dunat e shkretëtirës janë ndërtuar duke përdorur të njëjtat materiale dhe teknika ndërtimi të përdorura për të bërë dërrasat e rërës (të cilat ju lejojnë të “surfoni” në dunë ndërsa jeni në këmbë).

Këto sajë janë bërë nga një kombinim i drurit të fortë dhe laminatit, dhe ato janë projektuar për t'i bërë ballë terrenit të ashpër dhe të thyer të shkretëtirës. Si dërrasat e rërës, ato duhet të përdoren së bashku me dylli ranor në mënyrë që t'i bëjnë ato të rrëshqitshme sa të rrëshqasin në rërë.

Këto janë llojet e sajëve që do të keni mundësi me qira në shumicën e objekteve të sandboarding të tilla si Parku Kombëtar White Sands në New Mexico dhe Sand Master Park në Oregon, ose ju mund të blini vetë nëse planifikoni ta bëni udhëtimin me sajë me rërë një hobi të rregullt.

Dërrasa rëre helmuese
Slitë me rërë të rritur
Dërrasa rëre helmuese
Slitë me rërë të rinjsh

Slitë dune rëre

[Kontrolloni çmimin]

Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është sandsled1.png

[Kontrolloni çmimin]

Toboggans më të mirë për dunat e rërës së plazhit

Nëse jeni në duna më të vogla plazhi ose kodra me rërë artificiale (të tilla si ato për udhëtim me sajë me rërë dimërore në LA), pastaj nje sajë plastike rrëshqitëse është zakonisht e mjaftueshme për të shijuar një udhëtim të qetë në rërë.

Këto dërrasa zakonisht prodhohen me borë në mendje, por janë të përshtatshme për rërë (edhe pse mund të kërkojnë të plotë depilimi).

Nëse keni në plan të sajë në duna më të vogla plazhi ose në kodra me rërë artificiale, të tilla si ato që gjenden në disa Vendndodhjet e udhëtimit me sajë me rërë dimërore në LA, një sajë plastike me rrëshqitje mund të jetë gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një udhëtim të qetë dhe argëtues.

Këto sajë janë bërë zakonisht nga një material plastik i qëndrueshëm dhe janë krijuar për të rrëshqitur lehtësisht mbi rërë. Ato shpesh prodhohen duke pasur parasysh borën, por mund të përdoren edhe në rërë.

Megjithatë, mund t'ju duhet ende të depiloni plotësisht tabelën tuaj në mënyrë që të reduktojë fërkimin dhe ta bëjë atë të rrëshqitshëm aq sa të rrëshqasë pa probleme mbi rërë.

Vetët e rrëshqitjes plastike janë një zgjedhje e shkëlqyer për udhëtimin me sajë në duna plazhi dhe për duna më të buta e më të vogla, dhe ato zakonisht janë më pak të shtrenjta se slitë me rërë me drurë. Ato janë gjithashtu të lehta dhe të lehta për t'u mbajtur, duke i bërë ato një zgjedhje të përshtatshme për këdo që dëshiron të shijojë një ditë me sajë me rërë në lëvizje.

Vrapues i rrëshqitshëm
Downhill Skifter
Toboggan me shkumë
AJROR
CYBER RYDER F
ojam sajë
Fletushkë fleksibël
Bërtitës bore
2-Person Snow Sled

[Kontrolloni çmimin]


[Kontrolloni çmimin]
Ky imazh ka një atribut bosh alt; emri i skedarit është sandsleds2-1-1024x642.png
[Kontrolloni çmimin]

Pjatat më të mira të disqeve për dunat e rërës

Disqet me disqe janë një zgjedhje popullore dhe argëtuese për udhëtimin me sajë në duna rëre, veçanërisht për fëmijët e vegjël që mund të mos jenë ende gati për një më të madh, sajë më tradicionale.

Këto disqe janë bërë zakonisht prej plastike shkumë dhe kanë formën e një disku, me një qendër të ngritur dhe një buzë të sheshtë. Ata janë të lehtë për fëmijët të ulen dhe të manovrojnë, dhe mund të jenë shumë argëtuese ndërsa rrëshqasin mbi rërë. Kombinuar me dyll ranor, ato ofrojnë udhëtime të mira.

Disa prodhues gjithashtu kanë filluar të bëjnë disqe çeliku të projektuara posaçërisht për udhëtim me sajë me rërë. Këto disqe janë më të qëndrueshme dhe mund të ofrojnë një performancë më të mirë dhe udhëtim më të shpejtë, por ato gjithashtu mund të jenë më të shtrenjta se homologët e tyre të plastikës me shkumë.

Vrapues i rrëshqitshëm
Tatëpjetë Zeusi
Tepsi me shkumë
AJROR
CYBER RYDER
Tepsi me disqe me shkumë
Fletushkë fleksibël
Rrëshqitës me rërë çeliku
Slippery Racer Downhill Zeus Disk me shkumë për të rritur dhe fëmijë 1 Kalorës sajë dëbore me doreza, Hologrami i mesnatës

[Kontrolloni çmimin]
Disku me shkumë AIRHEAD CYBER RYDER, 23"

[Kontrolloni çmimin]
Fleksibël Flyer Metal Disk Snow Tepsi sajë. Rrëshqitës me rërë çeliku

[Kontrolloni çmimin]

Shiko gjithashtu: Sandboards për Shitje


Çfarë ju nevojitet për udhëtim me sajë me rërë

Esenciale për udhëtim me sajë në duna:

 • A sajë me rërë: Kjo është pajisja më e rëndësishme që ju nevojitet për udhëtim me sajë me rërë. Për dunat më të vogla dhe dunat e plazhit, a rrëshqitëse ose disqe mund të jetë e mjaftueshme.
 • Dylli i rërës: Ky është një lloj i veçantë dylli që përdoret për të reduktuar fërkimin dhe për ta bërë sajë të rrëshqitshme aq sa të rrëshqasë pa probleme mbi rërë.. Dylli i rërës është një artikull thelbësor për këdo që planifikon të bëjë sajë në duna, dhe është një ide e mirë të sillni me vete shumë.
 • Krem kundër diellit: Udhëtimi me sajë me rërë mund të jetë një aktivitet intensiv, dhe është e rëndësishme të mbroni lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme të diellit. Sigurohuni që të keni me vete shumë krem ​​kundër diellit, dhe sigurohuni që ta aplikoni me bollëk përpara se të goditni dunat.
 • Shume uje: Është thelbësore të qëndroni të hidratuar kur jeni duke bërë sajë me rërë, veçanërisht në mjediset e shkretëtirës së nxehtë dhe të thatë. Sillni me vete shumë ujë, dhe sigurohuni që të pini shpesh për të shmangur dehidratimin.

Nëse jeni duke bërë sajë me rërë në shkretëtirë:

 • Veshje me mëngë të gjata: Ngjitja në duna dhe ecja në shkretëtirë ju lë të ekspozuar ndaj elementeve, rrezet UV veçanërisht të rrezikshme. Rekomandohet të mbuloni sa më shumë që të jetë e mundur kur kaloni kohë të gjatë në shkretëtirë.
 • Këpucë me majë të mbyllura: Udhëtimi me sajë me rërë në shkretëtirë mund të jetë një aktivitet i ashpër dhe i ashpër, dhe është e rëndësishme të mbroni këmbët tuaja nga terreni i ashpër. Këpucët me majë të mbyllura do t'ju ndihmojnë t'i mbani këmbët tuaja të sigurta dhe të rehatshme ndërsa hipni në dunat.
 • Syze rezistente ndaj pluhurit: Dielli i shkretëtirës mund të jetë shumë i ndritshëm, dhe është mirë të vishni syze për të mbrojtur sytë. Syzet do t'ju ndihmojnë të zvogëloni shkëlqimin e dritës dhe të mbani shikimin tuaj të pastër ndërsa hipni në dunat.
 • Mbështesat e bërrylit dhe gjurit: Këto janë një artikull opsional, por ato mund të jenë shumë të dobishme për t'ju mbrojtur nga rëniet dhe gërvishtjet ndërsa hipni në dunat.
 • Helmeta: Nëse po planifikoni të ngasni me shpejtësi të lartë ose të provoni ndonjë truk në sajë tuaj, një helmetë është një domosdoshmëri. Një helmetë do t'ju ndihmojë të mbroni kokën tuaj në rast të rënies ose përplasjes.
 • Shami në gojë: Shkretëtira mund të jetë shumë e thatë, dhe një shall i gojës mund të ndihmojë për të mbrojtur gojën dhe hundën tuaj nga pluhuri dhe rëra. Shamia e gojës është një mënyrë e thjeshtë por efektive për të mbajtur veten të rehatshëm dhe të mbrojtur ndërsa udhëtoni në dunat.

Nëse jeni duke bërë sajë me rërë në plazh:

 • Çanta plazhi: Një çantë plazhi është një mënyrë e përshtatshme për të mbajtur të gjitha pajisjet tuaja, duke përfshirë sajën tuaj, dylli, krem kundër diellit, dhe uji.
 • Kapele dielli: Një kapele mund të ndihmojë për të mbrojtur kokën dhe fytyrën tuaj nga rrezet e diellit dhe gjithashtu mund t'ju ndihmojë t'ju mbajë të freskët.
 • Çorape me rërë: Çorapet e rërës janë një lloj i specializuar këpucësh që janë krijuar për t'u përdorur pa këpucë gjatë ushtrimeve sportive në plazh.. Çorapet e rërës mund të jenë veçanërisht të dobishme për udhëtimin me sajë me rërë, pasi ato mund të ndihmojnë për t'i mbajtur këmbët tuaja të freskëta dhe të rehatshme, dhe ato gjithashtu mund të mbrojnë këmbët tuaja nga rëra dhe mbeturinat.
 • Peshqir: Një peshqir është një artikull i dobishëm për t'u pasur kur jeni duke bërë sajë me rërë në plazh. Mund ta përdorni për t'u tharë pas një noti ose për t'u shtrirë ndërsa pushoni midis vrapimeve.

Shitet dyll ranor

Stuntstick Ultimate Sandboard Wax

Dylli Stunstick Sandboard
Slip Face Honey Beeswax Sand Dyll

Slip Face Sandboards' Beeswax
Dr Dune Wax

Dr. Dylli i rërës Dune

A mund të përdorni sajë dëbore në dunat e rërës?

Nr, sajë bore nuk janë të përshtatshme për dunat e rërës. Vetët e borës janë të dizajnuara për dëborë dhe nuk janë të destinuara për t'u përdorur në dunat e rërës. Përdorimi i sajë dëbore në dunat e rërës mund të rezultojë në performancë të dobët, kontroll i kufizuar, dhe dëmtim të mundshëm të sajë.

Dunat e rërës kërkojnë pajisje të specializuara si slitë me rërë ose pllaka rëre, të cilat kanë funde të laminuara, shpesh të bëra nga materiale si formica, dhe trajtohen me dyll për të reduktuar fërkimin me rërën. Këto sajë ose dërrasa të dizajnuara posaçërisht lejojnë rrëshqitje dhe manovrim më të butë në terrenin me rërë të dunave të rërës.

Si të përdorni një sajë me rërë

Kur të jeni gati për të bërë sajë me rërë, ndiqni këto hapa për të siguruar një udhëtim të qetë dhe të këndshëm:

 1. Mblidhni pajisjet tuaja për udhëtim me sajë me rërë dhe shkoni te dunat. Kërkoni një dunë të pjerrët me të thatë, rërë e hollë dhe pa pengesa. Kjo do të sigurojë kushtet më të mira për udhëtim me sajë.
 2. Vendoseni sajën tuaj me rërë në tokë dhe aplikoni dyll rëre në bazë derisa të mos jetë më ngjitëse. Sigurohuni që sipërfaqja e sajë tuaj të jetë mjaft e rrëshqitshme që të mos ngjiten granula rëre në të.
 3. Kthejeni sajën tuaj dhe pozicionohuni mbi të, ose shtrirë në bark ose ulur (në varësi të madhësisë dhe dizajnit të sajë tuaj). Disa sajë mund të strehojnë deri në dy persona.
 4. Përdorni krahët për të shtyrë veten poshtë buzës së dunës. Përpiquni ta mbani peshën tuaj të përqendruar në sajë ndërsa ecni tatëpjetë, dhe shijoni udhëtimin!

Mos harroni të ndiqni gjithmonë udhëzimet e sigurisë dhe kini kujdes kur bëni sajë me rërë. Me pajisjet e duhura dhe pak përgatitje, udhëtimi me sajë me rërë mund të jetë një aktivitet emocionues dhe emocionues për të gjithë familjen.

Burrë dhe fëmijë ndajnë një rërë
Ranger Patrick Sand duke ecur me sajë me vajzën. Foto me mirësjellje të Parkut Kombëtar dhe Ruajtjes së Dunave të Rerës së Madhe.

Lexoni gjithashtu: Plazhet me rërë të bardhë dhe të zezë në SHBA


Fjalë kyçe: shiten slita me rere - shiten slita ne dune ranore - blej sajë me rërë - Shitet me rërë - shiten rrena - amazon sajë me rërë - sajë dune - rrëshqitëse për rërë - rrëshqitëse me rërë në shitje – ku të blini sajë me rërë


Vendndodhjet e sajë me rërë në mbarë botën

Lini një Përgjigje