Përditësimi i fundit në janar 22, 2024

Ekziston një efekt anësor pak i njohur i shpenzimit të kohës nën diellin e nxehtë të shkretëtirës: mund t'ju djegë sytë nga dielli. po, krejt fjalë për fjalë.

Njerëzit që jetojnë në shkretëtirë shpesh përjetojnë këtë fenomen të njohur si "fotokeratiti"., që është një dëmtim gradual dhe afatgjatë i kornesë së syve tuaj.

This type of eye sunburn is caused by the dangerous UV rays being reflected on the arid terrain where there is little ot no vegetation or opportunities for shade from the sun.

Nëse planifikoni të vazhdoni një shëtitje në shkretëtirë, vendosja e shkretëtirës, vrapimi në shkretëtirë ose nëse jetoni në një zonë me kushte shkretëtirë, është thelbësore që të zgjidhni një palë syze dielli cilësore dhe mbajini ato sa më shumë që të jetë e mundur për mbrojtjen e syve gjatë ditës.

Si pjesë e Programit të partnerëve të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese.

Mbrojtja e syve për diellin e shkretëtirës
Mbani gjithmonë syze dielli në diellin e shkretëtirës.

Syzet e diellit vlerësohen në bazë të sasisë së mbrojtjes që ofrojnë kundër UV (ultraviolet) rrezet nga dielli.

Në shkretëtirë, duhet të zgjidhni syze dielli me vlerësim maksimal UV400, i cili bllok 99-100% të rrezeve UV.

Kjo zgjedhje do të minimizojë shanset për të përjetuar fotokeratit, verbëria e rërës (ekuivalenti i shkretëtirës së "verbërisë së borës") ose forma të tjera të dëmtimit të syve kur kaloni kohë të gjata në shkretëtirë.

Syze dielli të shkretëtirës

Desert sunglasses are sunglasses designed specifically for use in desert environments, where the sunlight gets reflected all around because of the lack of vegetation, and UV rays are stronger.

These sunglasses typically have a number of features that make them well-suited for use in the desert, të tilla si:

 • Polarized lenses: Polarized lenses reduce glare and improve visibility in bright, sunny conditions. This can be especially helpful in the desert, where the sun can be very intense.
 • Mbrojtje UV: Desert sunglasses should have lenses that block 100% of UVA and UVB rays to protect your eyes from the harmful effects of the sun.
 • Wraparound frames: Wraparound frames can help to block out sunlight from the sides and top of the sunglasses, which can be helpful in the desert where the sun is often at a lower angle.
 • Durable construction: Desert sunglasses should be made from durable materials that can withstand the harsh conditions of the desert, such as extreme heat and wind.
Cactus with desert sunglasses
Desert cacti wear sunglasses, gjithashtu.

SYZAT MË TË MIRA BUXHETORE

SUNGAIT Syze dielli polarizuar drejtkëndore ultra të lehta Mbrojtje UV400

SUNGAIT Syze dielli të polarizuara
TOP DIZAJNER
SYZAT

Syze dielli prej druri të punuar me dorë me lente të polarizuara UV400 & Tempujt e Pranverës

Syze dielli prej druri të bëra me dorë
SYZAT ME CILESI TOP

Syze dielli BNUS për meshkuj & Gratë, Lente qelqi polarizuar, Dëshmi për gërvishtje me pasqyrë me ngjyra

Syze dielli BNUS
SYZAT MË TË MIRA PËR FËMIJË

ACBLUCE Syze dielli sportive polarizuara për fëmijë TPEE Kornizë fleksibël me rrip të rregullueshëm për djem vajza të moshës 5-13

Syze dielli polarizuara për fëmijë ACBLUCE
Lexo më shumë: Syzet më të mira të diellit për shkretëtirën

SUNGAIT Syze dielli drejtkëndëshe të polarizuara

 • Kornizë metalike
 • Lente e përbërë
 • Lente e polarizuar HD: 100% Blloqe lentesh mbrojtëse UV400 100% UVA e dëmshme, UVB & Rrezet UVC. veshje
 • Gjerësia e lenteve: 62 milimetra
 • Urë: 16 milimetra
 • Syze dielli të polarizuara - 100% Mbrojtje kundër rrezeve të dëmshme UVA/UVB & Rrezet UVC
 • Kornizë metalike në modë – Syze dielli të polarizuara drejtkëndore të lehta dhe të forta
 • Lartësia e lenteve: 42 mm (1.65 inç) | Gjerësia e lenteve: 62 mm (2.42 inç) | Ura e hundës: 16 mm (0.63 inç) | Gjatësia e Tempullit: 135 mm (5.31 inç) | Gjatësia e kornizës: 144 mm (5.67 inç)
 • Përfshin: 1*Pëlhurë pastrimi, 1*Qese për syze dielli dhe 1* Mini kaçavidë
SUNGAIT Syze dielli polarizuar drejtkëndore ultra të lehta Mbrojtje UV400

Syze dielli prej druri të bëra me dorë

 • 100% Kornizë natyrale e panjës
 • Lente e përbërë
 • Veshje e veshjes me mbrojtje nga rrezet ultraviolet
 • Gjerësia e lenteve: 54 milimetra
 • ✅Syze dielli me kornizë druri të punuar me dorë – Punuar me dorë me 100% dru natyral panje (më të forta dhe më të qëndrueshme se syzet e diellit prej bambuje) – çdo palë është po aq unike sa ju!
 • ✅ MIQ MBI MJEDISIT dhe I QËNDRUESHËM – I punuar nga druri i vërtetë panje (skrap i papërdorur nga skateboards) në ngjyrë kafe elegant, perfundime te zeza dhe natyrale. PLUS 2 pemë të mbjella për çdo blerje!
 • ✅ LENSE TË POLARIZUARA DESIGNER – Lente të polarizuara për shikim të mprehtë të superheronjve dhe mbrojtje ndaj diellit të vlerësuar me UV400. MERTESAT E DYFISH ME PRIVERË ME TË NGARKUARA NË ÇELIK INOX – Tempuj të lëmuar me susta për një lehtësi, përshtatje e rehatshme si për meshkuj ashtu edhe për femra.
 • ✅ ATA notojnë! – Seriozisht, nuk do t'ju duhet të shikoni më kurrë një palë hije të fundosur në liqen. Ato janë dhurata të shkëlqyera peshkimi për burrat dhe gratë.
 • ✅ KUTI DHURATA BAMBUE FALAS & QESË MIKROFIBERI që mund të hamokohet me blerje për të mbrojtur syzet tuaja të reja të diellit prej druri.
Syze dielli prej druri të punuar me dorë me lente të polarizuara UV400 & Tempujt e Pranverës

Syze dielli të polarizuara BNUS

 • Kornizë e përbërë
 • Veshje rezistente ndaj ujit
 • Gjerësia e lenteve: 62 milimetra
 • MË MIRA PËR DRITË TË SHQITSHME: 100% polarizuar për mbrojtje nga shkëlqimi & rrezet UV. Ata thithin 85% të dritës së dukshme & bllokojnë shumicën e dritës blu. Mos i lodhni sytë gjatë aktiviteteve sportive si çiklizmi
 • LENTE QYME: Lentet e xhamit Corning ofrojnë qartësi më të mirë se lentet plastike, janë rezistente ndaj gërvishtjeve, & Veshja nano me reflektim me shumë shtresa jo vetëm që redukton shkëlqimin, e bën më të lehtë pastrimin e tyre
 • Kornizë najloni pa llak: Korniza tradicionale e najlonit ngjyroset duke spërkatur bojë/llak dhe vaj esencial në shtresën e jashtme për të përfunduar ngjyrosjen dhe lustrimin. BNUS përdor pigmente bimore , të cilat kurohen në temperatura të larta kur kallëpohen materialet najloni, pa asnjë lëndë të dëmshme, mbetjet kimike, dhe rezistencë më të mirë ndaj oksidimit. Ju as nuk duhet të shqetësoheni për kafshimet e kafshëve shtëpiake apo ngrënien aksidentale, sigurisht, mund të humbisni një palë syze
 • MERTENCA PRANVERË:Mentesha pranverore përveç komponentëve standardë të një menteshë, Mentesha e pranverës së syzeve tona të diellit kanë një sustë të lidhur drejtpërdrejt me menteshën, gjë që lejon një shtrirje më të madhe të tempullit nga jashtë, duke formuar një sistem fleksibël tempull – mentesha që ofron më shumë rehati dhe rezistencë se ai klasik. Tempujt fleksibël hapen në madhësinë e kokës dhe i rezistojnë shumë më mirë përkuljes dhe goditjes
Syze dielli BNUS për meshkuj & Gratë, Lente qelqi polarizuar, Dëshmi për gërvishtje me pasqyrë me ngjyra

Syze dielli polarizuara për fëmijë ACBLUCE

 • Lente me tri acetate celuloze
 • Veshje e veshjes me mbrojtje nga rrezet ultraviolet
 • Gjerësia e lenteve: 1.89 inç
 • KORNIZA FLEKSILE E KLASËS SË USHQIMIT TPEE► Prodhuar nga material TPEE i butë fleksibël, miqësor ndaj lëkurës, Syzet e diellit të polarizuara për fëmijët tanë janë plotësisht fleksibël. Pa problemin e thyerjes, fëmijët tuaj do të kenë një përvojë të sigurt dhe të mrekullueshme në natyrë.
 • LENE E POLARIZUAR & MBROJTJA UV400► Sigurojnë syze dielli të polarizuara TAC për fëmijë 100% Mbrojtje UV400, zvogëloni shkëlqimin dhe rivendosni ngjyrat e vërteta. Syzet e diellit të polarizuara ACBLUCE për fëmijë janë pikërisht ajo që ju nevojitet për të mbrojtur sytë e fëmijës suaj.
 • DIZAJN I KËMBËTAR PËR FËMIJË TË MOSHAVE 5-13 ► Kornizë e rrumbullakët në modë dhe e lezetshme me një mori opsionesh ngjyrash, i përshtatshëm për të gjitha format e fytyrës për djem dhe vajza. Një dhuratë e adhurueshme për fëmijët tuaj që i përshtatet nevojave të tyre të përditshme të modës.
 • DIZAJNI I PËRDORIMIT TË SPORTIT ULTRALEHTË► Pesha vetëm 22,3 g/0,78 oz, fëmijët tuaj vështirë se do ta ndiejnë atë në fytyrën e tyre edhe ta veshin atë gjatë gjithë ditës. Maja e fundit e gomës kundër rrëshqitjes e bën të vështirë rënien, i përshtatshëm për sportet e fëmijëve në natyrë si futbolli, bejsbolli, çiklizëm dhe peshkim.
ACBLUCE Syze dielli sportive polarizuara për fëmijë TPEE Kornizë fleksibël me rrip të rregullueshëm për djem vajza të moshës 5-13

Lexoni gjithashtu: Syzet më të mira ATV për Kalërim në shkretëtirë


Lista kontrolluese e elementeve kryesore të kampingut në shkretëtirë

Lini një Përgjigje