Përditësimi i fundit në janar 25, 2024

Nikaragua e çon sandboarding në nivelin tjetër: në shpatet e zeza të vullkanit Cerro Negro pranë Leonit mund të përjetoni emocionet e "surfimit" në një vullkan aktiv., një sport i njohur zyrtarisht si imbarkimi në vullkan.

Ky sport ekstrem është të ngjashme me sandboarding por praktikohet në duna të bëra nga llavë e ngurtësuar dhe hiri vullkanik.

Aktualisht ka vetëm një pjesë të vogël të vendeve ku mund të praktikohet surfimi në vullkan, dhe Cerro Negro në Nikaragua zë vendin si destinacioni numër 1 i hipjes në vullkan në botë.

Konvikti i vullkanit
Vullkani Cerro Negro, Nikaragua. Foto me mirësjellje të Ben Turnbull

Kodra e Zezë ("Kodra e zezë") vullkani ndodhet rreth 20 km larg nga qyteti i León, Nikaragua. Është pjesë e zinxhirit të vullkanit të quajtur Vargmali Maribios. I “lindur” së pari në 1850, atë është vullkani më i ri dhe më aktiv i Amerikës Qendrore, përreth 2400 këmbët (728 metra) lartë.

Shpërthimi i fundit ndodhi në gusht 5, 1999 dhe lindi një shpat llave tashmë të ngurtësuar që bëri Sandboarding në Cerro Negro të mundshme.

Sandboarding në Cerro Negro nuk është e lehtë. Një udhëtim në vullkan do të zgjasë disa orë, pjesën më të madhe të të cilave do ta kaloni në shëtitje.

Pasi në krye, ju do të keni akses në disa pamje spektakolare të vullkaneve të tjera në qendër Vargmali Maribios.

Pasi në krye, merr fryme thelle, bëni rrugën drejt buzës së kraterit dhe merrni një qëndrim surfing: Imbarkimi i vullkanit në Cerro Negro mund të arrijë shpejtësi deri në 70 km në orë!

Mos harroni të gjitha ato orë që keni kaluar duke ecur për të arritur majën? Do t'ju marrë rreth 3 te 5 minuta për të rrëshqitur përsëri në bazën e malit me dërrasën tuaj të rërës. Përsëri, Cerro Negro nuk është për njerëzit me zemër të dobët!

Konvikti i vullkanit
Pamje panoramike nga maja e Cerro Negro. Foto me mirësjellje të Ben Turnbull.

Atje jane plenty of companies to choose from if you are planning to go volcano surfing down Cerro Negro, në varësi të buxhetit tuaj dhe nëse preferoni një turne publik (dmth. nëpër një bujtinë me njerëz të tjerë) ose një turne privat.

Shumica e turneve përfshijnë transport nga dhe në akomodimin tuaj me një automjet fuoristradë, si dhe një udhërrëfyes turistik.

Kostoja e hipjes në vullkan në Cerro Negro ndryshon në varësi të turneut që zgjidhni, me çmimet më të ulëta duke filluar nga 25$ për një turne në grup, ose 80$ për turne private. Si rregull i madh, sa më shumë njerëz në turne - aq më pak duhet të paguani.

Marrja me qira e pllakave rëre dhe pajisjet e sigurisë përfshihen gjithmonë në paketë, kurse banesën 5$ Tarifa e hyrjes në park nuk mund të jetë.

Nga lëndimi

Nga Managua

Nga Granada


Turneu juaj i hipjes në vullkan ka të ngjarë të përfshijë sa vijon:

A bordi i vullkanit është në thelb një pajisje e ngjashme me një dëborë me një shtresë shtesë të materialit të laminuar në fund, gjë që redukton fërkimin me terrenin shkëmbor për të siguruar një rrëshqitje më të qetë.

Krahasuar me rërën e butë ose borën, Hiri vullkanik dhe llava e ngurtësuar paraqesin rrezik më të lartë lëndimi kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbuloni sa më shumë që të jetë e mundur, dhe veçanërisht për të mbrojtur sytë tuaj nga pluhuri dhe mbeturinat gjatë rrëshqitjes me shpejtësi të lartë.


Çfarë të veshësh dhe çfarë të sjellësh

Rekomandohet të sillni me vete sa vijon kur të hipni në vullkan: 

Ju mund të dëshironi të vishni rroba dhe këpucë të vjetra që nuk keni problem t'i prishni kur ju shkoni ashboarding.

Ju do të kaloni mjaft kohë duke ecur, gjë që një palë këpucë të mira trekking mund të jenë të dobishme, si dhe kapelë dhe ekran të fortë kundër diellit për mbrojtje nga rrezet UV.

Rrëshqitja në vetvete nuk do të zgjasë shumë, por këtu rrezikon të lëndohesh - sigurohuni që jeni të mbuluar nga sigurimi i duhur për të shmangur çdo surprizë.

Vullkanoboarding / Ashboarding në Cerro Negro, Leon, Nikaragua
Surfing në vullkan / Vullkani duke zbritur në Cerro Negro në Leon, Nikaragua.

Paralajmërime dhe këshilla sigurie

Imbarkimi në vullkan në Cerro Negro mund të jetë i rrezikshëm. Fatkeqësisht ka shumë raportime për njerëz që kanë aksidentuar dhe përfundojnë në spital me kyçin e këmbës së kyçit të dorës dhe të mbushur me mavijosje.

Mbani në mend se pjerrësia është shumë pjerrësia dhe ngadalësimi është shumë më i vështirë se sa duket.

Nëse pengoheni ose bini gjatë udhëtimit tuaj, nuk do t'ju zbarkojë në tokë të butë, por shkëmbinj të mprehtë brisk dhe mbeturina vullkanike.

Është e domosdoshme që të siguroheni që të keni një sigurimi i udhëtimit që mbulon hipjen në vullkan para udhëtimit tuaj.


Aksidentet e hipjes në vullkan në Cerro Negro

Janë të shumta dëshmitë e njerëzve që kërkohet kujdes mjekësor pas surfimit të vullkanit në Nikaragua.

These including a story from a kufiri i vullkanit i cili thuhet iu këputën fytyrat, dhe disa raportet e njerëzit që marrin mavijosje dhe lëndime për shkak të rënies nga dërrasat e tyre në Cerro Negro.

Përsëri, sigurimi i sandboarding është një domosdoshmëri nëse planifikoni të hipni në vullkan në Nikaragua.


Harta mbarëbotërore e konviktit të vullkanit


Sportet me rërë


Sandboarding
Rërë sajë
Imbarkimi në vullkan

Ski në rërë
Sand Kiting

Gara në shkretëtirë
Dune Bashing
Hiking në shkretëtirë & Kampingu
Udhëtim në shkretëtirë
Kamping në shkretëtirë
Vrapim në shkretëtirë

Lini një Përgjigje