Ky artikull është përkthyer të anglishtes. // Ky artikull është përkthyer nga anglishtja.

sandboarding (ndonjëherë i njohur edhe si surfing në rërë o hipja në dunë) është një Sporte ekstreme e ngjashme me snowboarding që praktikohet në dunat e rërës në vend të borës. Përdoret një tabelë e veçantë, thirrje sandboarding, për ski në terrene me rërë, edhe pse ndonjëherë përdoren edhe rrasa rëre.

Ndërkohë që janë ende relativisht në modë dhe mezi njihen si sport “oficerë”, Si udhëtimi me rërë ashtu edhe udhëtimi me sajë me rërë kanë fituar shumë popullaritet në dy dekadat e fundit dhe tani janë bërë një atraksion turistik për vendet e shkretëtirës në të gjithë botën., dhe pikat e sandboardimit po krijohen gjithashtu artificialisht në destinacionet e plazhit dhe në brendësi të qyteteve larg zonave të shkretëtirës.

Destinacionet e njohura për sandboarding janë Peruja, Australia dhe Afrika e Jugut, ndërsa janë ndërtuar kohët e fundit “parqe sandboarding” në Firence, Oregon dhe Hirschau (Gjermania), ku mbahet çdo vit Kampionati Botëror i Sandboarding.

Si të bëhet sandboard


Pasi të keni gati pajisjet dhe veshjet e sandboarding, është koha për të shkuar në dunë. Ecni përpjetë derisa të gjeni një vend të mirë rrëshqitjeje – një dunë e pjerrët me rërë të thatë, të imët dhe të papenguar është ideale – më pas vendoseni dërrasën tuaj në tokë, Kthehu mbrapa, kështu që mund ta depiloni mirë. Sigurohuni që të kontrolloni sipërfaqen e tabelës tuaj për rrëshqitje duke aplikuar rërë në të derisa të mos jetë më ngjitëse.

Tani jeni gati për të rrëshqitur poshtë, qoftë në këmbë “duke surfuar në rërë” (Sigurohuni që tabela juaj e rërës të ketë lidhje këmbësh!!) ose ulur ose shtrirë në bark (a.k.a sajë me rërë, zakonisht bëhet me slita më të vogla rëre ose me rrëshqitje). Pozicioni i parë do t'ju japë më shumë adrenalinë dhe do t'ju lejojë të bëni truket, diçka si snowboarding, por do të rrisë edhe shanset për të rënë. Varësisht nga lloji i terrenit dhe klima, mund t'ju duhet të vishni veshje mbrojtëse për të shmangur lëndimet. Duke thënë se, rënia në rërë është pjesë e lojës dhe po kështu javët e ardhshme do të shpenzoni duke gërvishtur rërën nga rrobat dhe sendet tuaja!

Kur të jeni gati për të rrëshqitur, vendosni dërrasën tuaj në buzë të dunës dhe këmbët tuaja mbi të në mënyrë që këmba juaj dominuese të jetë përpara dërrasës, dhe mbajini të dyja këmbët fort në lidhëse. Ju duhet të jeni në gjendje ta shtyni dërrasën përpara duke përkulur pak gjunjët dhe duke përdorur peshën e trupit për të ecur përpara.. Nëse jeni duke ecur me sajë në bark, mund të përdorë krahët e tij për të shtyrë veten nga duna, duke u siguruar që të mbani mjekrën dhe këmbët lart për ekuilibër. Çfarëdo pozicioni në të cilin jeni, qëllimi juaj është të përpiqeni ta mbani peshën tuaj në qendër ndërsa rrëshqitni. Nëse keni përvojë në rrëshqitje në dëborë, do të zbuloni se keni më pak kontroll mbi lëvizjet tuaja kur e bëni atë në rërë, dhe nuk do të jeni në gjendje të ndryshoni ndjeshëm drejtimin që rrëshqitni. Por hipja në rërë mund të jetë një përvojë tepër argëtuese dhe emocionuese., dhe sapo të zbresësh, gjëja e parë që dëshironi të bëni është të ktheheni dhe ta bëni përsëri.

A është e vështirë të bëhet sandboard?


Sandboarding në vetvete nuk është e vështirë, por njerëzit që janë mësuar me snowboarding ndoshta do të zbulojnë se kanë më pak kontroll të lëvizjeve të tyre ndërsa rrëshqasin nëpër rërë. Lehtësia e manovrimit të një dërrase rëre varet nga lloji, formën dhe madhësinë e tabelës, si dhe llojin e terrenit, lagështia e rërës dhe pjerrësia e dunës. për fillestarët, mund të jetë më e lehtë të filloni me sajë me rërë, ose shtrirë në bark ose ulur në një sajë rrëshqitëse ose dune rëre në vend që të qëndroni në këmbë.

Sandboarding është një sport ekstrem


Sandboarding është një sport veprimi ekstrem dhe si i tillë, mund të jetë e rrezikshme dhe në disa raste edhe vdekjeprurëse. Të gjithë fillestarët këshillohen të marrin disa masa paraprake minimale të sigurisë, duke marrë parasysh se megjithëse rëra duket e butë, një rënie e mundshme mund të jetë shumë më e dhimbshme sesa duket.

Përdorimi i pajisjeve mbrojtëse, si një helmetë, jastëkët e bërrylit dhe gjurit, kur kalon duna shumë të larta është e detyrueshme, dhe gjithashtu rekomandohet të vishni gjithmonë veshje të rehatshme dhe të përshtatshme si një mënyrë për t'u mbrojtur nga djegia. Sandboarding zbathur ose këmbëzbathur duhet të bëhet vetëm në duna të vogla bregdetare në zonat e plazhit dhe jo në shkretëtirë.

Sandboarding vs Snowboarding


¿Es el sandboarding të ngjashme me snowboarding?


Ndërsa të dy sportet ndajnë të njëjtin koncept të rrëshqitjes nga një kodër ndërsa hipni në një copë druri, Snboarding ndryshon nga snowboarding në shumë mënyra. krahasuar me borën, rëra ka fërkim shumë të lartë, gjë që e bën rrëshqitjen në rërë shumë më të ngadaltë sesa rrëshqitjen në sipërfaqe me borë, dhe gjithashtu e bëjnë shumë më të vështirë kthimin. Për shkak të kësaj, Sandboarding mund të praktikohet edhe kur jeni ulur ose shtrirë në tabelë. Kjo zbritje e trishtuar poshtë dunave shumë të pjerrëta ju lejon të rritni shpejtësinë në një mënyrë të ngjashme me snowboarding, dhe rënia mund të jetë e dhimbshme, sidomos në ditët e ngrohta me rërë të nxehtë përvëluese. Shumica e pikave të sandboarding nuk janë gjithashtu të pajisura me asgjë të ngjashme me ashensorët e skive., që do të thotë se sërfistët e rërës duhet të ngjiten përsëri në një dunë pasi të rrëshqasin në fund.

A mund të përdoret një snowboard në rërë?


Përgjigja e shkurtër: po, por ju nuk duhet. Përdorimi i një snowboard në një dunë rëre do të rezultojë në të pashmangshme ... mirë, lëmimi i tavolinës. Edhe pse teknikisht është e mundur të depiloni një dëborë të vjetër dhe ta përdorni për ski në shkretëtirë, rekomandohet të blini një tabelë rëre posaçërisht për dunat e rërës.

Sot ka shumë kompani në mbarë botën që prodhojnë pllaka me teknologji specifike për terrene ranore., që lejojnë një rrëshqitje më të butë, më të shpejtë dhe kanë manovrim më të madh në krahasim me bordin e dëborës ose sportet e tjera pa rërë.

Nga çfarë janë bërë dërrasat e rërës??

Sandboarding bord
Një tabelë rëre për sandboarding.

Krahasuar me atë të dërrasave të borës, sipërfaqja e një dërrase rëre është më e vështirë, pasi zakonisht përbëhet nga një shtresë e përbërë prej druri të fortë ose tekstil me fije qelqi dhe druri me një shtresë plastmasi formicë ose laminex në bazë. Shumica e dërrasave vijnë gjithashtu të pajisura me lidhëse këmbësh., rripa ose bunge.

Për të rrëshqitur më mirë në rërë, fundi i tavolinës duhet të depilohet rregullisht, zakonisht me dyll me bazë parafine. Ndërsa dërrasat e rërës ndryshojnë në formë dhe madhësi, ato zakonisht janë shumë më të shkurtra se bora, gjë që lejon zvogëlimin e mëtejshëm të fërkimit të sipërfaqes me rërën, duke e bërë të lehtë rrëshqitjen mbi sipërfaqe të vrazhda. Kjo e bën zbritjen në një dunë rëre me një dërrasë rëre shumë më të këndshme sesa të bësh të njëjtën gjë me një dëborë., surfing ose surfing.

Sot, Ka mjaft kompani që prodhojnë pllaka rëre me cilësi të lartë në të gjithë botën, por ju gjithashtu mund të bëni vetë bordin tuaj nëse dëshironi

dërrasat e rërës vs. sajë me rërë


sajat me rërë (quajtur edhe rrëshqitje rëre ose bumsled) ato janë në thelb dërrasa rëre më të vogla për t'u ulur ose shtrirë në bark, dhe janë veçanërisht të përshtatshme për fëmijët. Vetët më të mëdha të dunave mund të strehojnë deri në dy persona të ulur. Krahasuar me sandboarding, udhëtimi me sajë në duna është më i lehtë, pasi nuk kërkon ndonjë ekuilibër apo aftësi manovrimi, gjë që e bën atë një aktivitet argëtues dhe të sigurt, ideale për familjen dhe për fillestarët.

Historia dhe origjina e sandboarding


Kur u shpik sandboarding?

Origjina e sporteve të sandboarding është e paqartë, dhe disa pretendojnë se ky sport mund të datojë disa kohë më parë 2000 vjet. A ishte një gjë në Egjiptin e Lashtë rrëshqitja nga dunat e rërës?? Ndoshta! Kohët e fundit, raportet e sandboarding moderne datojnë në mesin e shekullit të 20-të, me sërfistët e Brazilit që i çuan dërrasat e tyre në rërë kur nuk kishte erë të mjaftueshme ose valë për të shfletuar. Në SH.B.A, njerëzit gjithashtu “sërfuar” në dunat e rërës në vite 60, shumë kohë përpara se të shpikeshin pajisje specifike për tarracë rëre. Përparimet e para të mëdha në sandboarding ndodhën afërsisht në të njëjtën kohë kur snowboarding po ngrihej në vitet 1980. 1970, por sapo filloi të zërë skenën qendrore si një nga sportet më emocionuese të aventurës në natyrë në dhjetë vitet e fundit..

Gjendja e sandboarding në 2022


Që nga popullariteti i saj në rritje, parqet e rërës janë ngritur në të gjithë botën dhe kalorësit e dunave janë grumbulluar për të shfaqur talentet e tyre në turne dhe ngjarje në vende idilike si Dubai, Australia, Namibia, Japonia, Kili dhe Shtetet e Bashkuara perëndimore. Vetëm në fund të viteve 90 dhe parimet e 2000 njerëzit filluan të njohin sandboarding si një aktivitet sportiv zyrtar, dhe prodhuesit e sandboarding filluan të zhvillojnë pajisje teknologjike të përshtatura për nevojat e sandboarders dhe për të adresuar problemet e zakonshme të përdorimit të pajisjeve të borës në rërë. Sot, sporti ka marrë mjaft vëmendje për të tërhequr njerëz në të gjithë botën me objekte dhe ngjarje të ndryshme sandboarding në çdo kontinent. Sandboarding moderne u bë veçanërisht e popullarizuar falë përpjekjeve të Lone Beale (pseudonimi “Doktor Dune”), pronar i Sand Master Park në Firence, Oregon - objekti i parë rekreativ në botë i dedikuar tërësisht për shëtitje me sandboard dhe sajë në duna.

Si të bëni një dërrasë rëre ose sajë me rërë