Përditësimi i fundit në gusht 28, 2023

Gjendja e Michigan është shtëpia e shumë sistemeve të pabesueshme të dunave të rërës dhe parqet kombëtare të cilat janë veçanërisht të njohura me alpinistët e shtigjeve.

Nga kodrat e vogla të mbuluara me duna të ndritshme të arta deri te hapësirat e mëdha të shkëmbinjve gri të kaltërosh, Michigan has some of the most beautiful sand dunes in North America.

Ka mbi 300,000 hektarë duna rëre në shtet, kryesisht në plazhet me rërë rreth liqenit të Miçiganit, dhe shumica e tyre ia vlen të vizitohen.

Dunat e Ariut të Fjetur në Bregun Kombëtar të Liqenit faqja ofron disa nga dunat më të bukura në Amerikën e Veriut dhe tërheq mijëra entuziastë të ngjitjes në duna çdo vit, ndërsa të Dunat e rërës Silver Lake dhe dunat Warren janë dy nga pikat më të mira për surfing në rërë në Michigan.

Si pjesë e programeve të rrjetit partner të Amazon Associate dhe eBay, ne fitojmë nga blerjet kualifikuese bërë përmes lidhjeve në këtë faqe interneti.

Silver Lake Sand Dunes Michigan
Dunat e rërës së liqenit të argjendtë, Michigan

List of Sand Dunes in Michigan

Dunat e rërës së ariut të fjetur - Perandoria

Dunat e Ariut të Fjetur në Bregun Kombëtar të Liqenit është një Park Kombëtar i Liqenit të Shteteve të Bashkuara i vendosur përgjatë bregut veriperëndimor të Gadishullit të Poshtëm të Miçiganit në qarqet Leelanau dhe Benzie pranë Perandorisë, Michigan.

The Dune Climb is a main tourist attraction, me njerëz duke u përpjekur të ngjitej në dunë për të arritur një pamje spektakolare të liqenit Glen.

për fat të keq, Sandboarding nuk lejohet në Sleeping Bear Dunes, por ju mund të bëni sajë në dunat në dimër kur ato janë të mbuluara me borë.

Qasja në park kushton $8 për një ditë kalim.

Ngjitja e Dunës - Ariu i Fjetur Sand Dune Michigan

Silver Lake Dunes - Mears

Parku Shtetëror i Silver Lake është një zonë rekreative publike që mbulon 2,936 hektarë (1,188 ha) që kufizohet me Liqenin e Miçiganit dhe Liqenin e Argjendtë, katër milje (6.4 km) në perëndim të Mears në kontenë Oceana, Michigan.

Është një vend i njohur për shëtitje, kampingu, rërë duning dhe sandboarding.

Dunat e rërës së liqenit të argjendtë - Liqeni i Miçiganit

Lexo më shumë: Sandboarding në Silver Lake State Park


Dunat e Otavës së Veriut

North Ottawa Dunes is a 593-acre property located in Ottawa County, Michigan.

It is a unique natural area that features sand dunes, pyjet, dhe ligatinat.

The dunes are covered in vegetation and get covered in snow in winter.


Sigurisht, here is some more information about North Ottawa Dunes:

North Ottawa Dunes is a 593-acre property located in Ottawa County, Michigan. It is a unique natural area that features sand dunes, pyjet, dhe ligatinat. The dunes are covered in vegetation and get covered in snow in winter.

Opens in a new windowOttawa County

North Ottawa Dunes hiking trail in Michigan

There are several hiking trails in North Ottawa Dunes, ranging from easy to moderate.

The trails offer stunning views of Lake Michigan and the surrounding area.

Visitors can also enjoy birdwatching, peshkimi, and camping in the park.

North Otawa Dunes Liqeni i Miçiganit

Parku Shtetëror i Warren Dunes - Sawyer

Parku Shtetëror i Warren Dunes është një sipërfaqe prej 1952 hektarësh (7.90 km2) Parku shtetëror i Miçiganit, ndodhet përgjatë bregut lindor të liqenit Michigan në kontenë Berrien.

Dunat e mëdha të rërës dhe plazhet buzë liqenit të parkut e bëjnë atë një nga parqet më të njohura të shtetit të Miçiganit me një mesatare prej rreth një milion vizitorë në vit..

Është një destinacion popullor për kërkuesit e sporteve aventurë falë aksesit të lehtë në dunat e tij.

Parku Shtetëror i Warren Dunes

Lexo më shumë: Sandboarding në Warren Dunes


Saugatuck Dunes – Saugatuck

Parku Shtetëror i Saugatuck Dunes është një zonë rekreative publike që mbulon 1,000 hektarë (400 ha) në bregun e liqenit të Miçiganit midis Saugatuck dhe Holland në Qarkun Allegan, Michigan.

Parku ofron gjithashtu një sërë aktivitetesh në natyrë si shëtitje, biçikleta, kamping dhe peshkim.

Parku Shtetëror i Saugatuck Dunes

Grand Sable Banks and Dunes – Munising

Këto duna të Miçiganit janë një shembull i asaj që njihet si një sistem dunash të vendosura, të cilat janë duna të formuara mbi një bllof ekzistues (tëGrand Sable Banks).

Vendi më i mirë për të parë Grand Sable Dunes është nga shtegu që fillon në skajin perëndimor të zonës së parkimit të Sable Falls.

Kjo shteg të çon nëpër një fushë të vjetër, pastaj kalon një urë mbi Sable Creek.

Më pas ai futet në zonën e tranzicionit të pyjeve dhe dunave përafërsisht 1/4 milje. Ekspozitat buzë rrugës janë të vendosura përgjatë shtegut.

Slide Regjistrimi i Grand Sable Banks - Dunat e rërës të Miçiganit

Dunat e Arkadisë – Arkadia

Pjesë e Konservimit Rajonal të Tokës Grand Traverse, Dunat e Arkadisë, Ruajtja më e madhe e GTRLC, përfshin mbi 15 milje shteg për të eksploruar dunat, pyjet dhe shumë peizazhe të tjera

Vizitorët do të gjejnë varietete të panumërta të bimëve dhe kafshëve, si dhe pamje spektakolare të liqenit të Miçiganit.

Dunat e Arkadisë - Dunat e rërës të Miçiganit

Plazhi i Dunave të Rarës – Moran

Qyteti Moran ndodhet në Gadishullin e Epërm në brigjet e liqenit Miçigan, ku ndodhet plazhi i dunave të rërës.

Plazhi publik është i përshtatshëm për not dhe shtrihet afërsisht 1 milje përgjatë bregut verior të liqenit Miçigan.

Nuk ka objekte dhe as parkim të disponueshëm në vend.

Sand Dunes Plazhi Moran

Sandboards për Shitje

Slip Face Sandboards Board Diamondback
Tabelat e rërës me fytyrë të rrëshqitshme
Diamond Back Terrain Sandboard
- 9 kuvertë me rimeso panje
– Baza e laminuar me presion të lartë, shkëlqim të lartë
– Rripat e këmbëve të rregullueshme Dakine
– Slip Face Sandboards jastëk këmbësh me shumë pozicione
– Dizajni i bishtit të gëlltitjes

Slip Face Sandboard Kestrel WingTail
Tabelat e rërës me fytyrë të rrëshqitshme
Krahu i Kestrelit 127
- 9 kuvertë me rimeso panje
– Baza me fërkim të ulët
– Rripat e këmbëve të rregullueshme Dakine
– Slip Face Sandboards jastëk këmbësh me shumë pozicione
– Dizajni i bishtit të gëlltitjes

Shfletoni më shumë dërrasa rëre dhe rrasa


Harta e SHBA Sandboarding


Lini një Përgjigje